Antwort Co bylo Akropolis? Weitere Antworten – Co to je Akropolis
Akropolis či akropole (z řeckého akros vysoký a polis obec, překládáno též jako horní město, vyšehrad) ve svém původním významu označuje opevněné návrší starověkých řeckých měst s posvátným okrskem a vladařským palácem.Dnes je chrám Parthenón mocným symbolem antického Řecka, athénské kultury a demokracie a jednou z nejvýznamnějších kulturních památek. Pro Athéňany, kteří jej postavili, byl Parthenón na Akropoli oslavou helénského vítězství nad Peršany. Chrám byl postaven jako poděkování božstvům za toto vítězství.Parthenón (Παρθενών, řec. chrám panen) byl hlavním chrámem antických Athén zasvěceným bohyni Athéně Parthenos (Panenské). Byl vystavěn v letech 447–438 př. n. l. na athénské Akropoli, kde můžeme jeho pozůstatky spatřit dodnes.
Který kmen osídlil Athény : O prvním „řádném“ osídlení můžeme mluvit až v polovině 2. tisíciletí před naším letopočtem. Tehdy na území dnešních Athén vládl kmen válečníků a lovců – Achájové, jinak také Mykénové, protože byli nositeli tzv. mykénské kultury.
Kdy vznikl Akropolis
Akropole byla vybudována ve starověku, zejména mezi 13. a 5. stol.
Co je to Agora : Agora (řecky αγορά neboli αγορα, u Homéra lidové shromáždění a odtud i shromaždiště) znamená shromaždiště uprostřed starověkého města, kde se odehrával veřejný život.
Zakladatelem města, které později dostalo jméno Athény, byl Kekrops. Narodil se jako napůl člověk, napůl had a když dospěl, stal se prvním athénským králem. Za jeho vlády došlo ke sporu mezi Poseidónem a Athénou o Attiku.
Podle Pelasgů se bohyně Athéna narodila v Libyi, nedaleko jezera Tritónis. Tam ji našly tři libyjské nymfy a ujaly se jí. Jako malé děvčátko prý nešťastnou náhodou při hravém zápasu s oštěpem a štítem zabila svou přítelkyni Palladu a na její památku přiřadila její jméno před své.
Co je napsáno na Pantheonu
Na vlysu je nápis zvěčňující zakladatele chrámu: M AGRIPPA L F COS TERTIVM FECIT, čili M(arcus) Agrippa L(ucii)F(ilius) CO(n)S(ul) TERTIVM FECIT (česky: „Postavil Marcus Agrippa, syn Lucia, potřetí zvolený konzulem“).Na počest bohyně Athény bylo tedy Kekropovo město nazváno Athénami a Athéna se stala jeho ochránkyní. Po Kekropovi vládl v Athénách král Erichthonios (Erechtheion) – syn Héfaista a Země.Zajímavá místa Athén: To zdaleka není jen Akropolis!
- Řecká agora.
- Plaka.
- Trhy v Monastiraki.
- Pireus.
- Římské fórum.
- Dionýsovo divadlo.
- Parthenon.
- Chrám boha Dia Olympského.
Podle řecké mytologie založil hlavní řecké město Kekrops, napůl člověk a napůl had. Athény leží v pobřežní rovině, historické jádro se nachází na úpatí starořecké Akropolis (156 m n. m.). Nejvyšším místem je vrchol Lykavittos (277 m, nachází se zde kaple sv.
V jaké zemi je Parthenon : Majestátní chrám bohyně Athény je nejen ozdobou Athén, ale i celého Řecka.
Jak vypadala Agora : Agora a svobodný občan
Původně byla agora jen volné místo, kde se konaly trhy (zejména dopoledne), ale hlavně shromáždiště svobodných občanů, nezbytná součást starověkých řeckých poleis – městských států. Zde se konaly veřejné bohoslužby, vojenská cvičení, vyhlašovala se rozhodnutí panovníka nebo rady.
Kde se zrodila demokracie
Za první politické uspořádání, v němž se uplatnily některé demokratické prvky, se považuje to, jež vzniklo v jistých řeckých městských státech (zejména v Athénách spojených s přístavem Pireus) a trvalo přibližně 100 let – od poloviny pátého do poloviny čtvrtého století před naším letopočtem.
Vznik Athén spadá až do 3. tisíciletí před naším letopočtem. Kolem roku 1400 př. n. l. byl na Akropoli jako první vybudován královský hrad.V jeho podzemní kryptě jsou uloženi významní francouzští umělci, myslitelé a vědci jako například Alexandre Dumas starší, Jean-Jacques Rousseau, Voltaire, Victor Hugo, Pierre Curie a Marie Curie-Skłodowská.
Co to byl Pantheon : Panteon či pantheon je slovo pocházející ze starořeckého Πάνθειον, pantheion („chrám všech bohů“) a πανθεῖος, pantheios („všech bohů“ nebo „společné všem bohům“), v přeneseném slova smyslu svatyně nejvýznamnějších hrdinů nebo osobností národa, Síň slávy či Slavín.