Antwort Co bylo výsledkem sametové revoluce? Weitere Antworten – Jaký byl výsledek sametové revoluce
Sametová revoluce (dobově také něžná revoluce, slovensky nežná revolúcia) bylo období politických změn v Československu mezi 17. listopadem a 29. prosincem 1989, které vedly k pádu komunistického režimu a přeměně politického zřízení na pluralitní demokracii; v oblasti hospodářství plánované ekonomiky na tržní.V Praze byla 17. listopadu, v den 50. výročí událostí listopadu 1939, policií brutálně zastavena studentská demonstrace, čímž započal proces známý jako „sametová revoluce“.Proč zrovna zvonění Cinkot klíčů byl totiž jedním ze symbolů sametové revoluce. Lidé je vytahovali na demonstracích či náměstích a dávali tak najevo, že komunistickému režimu odzvonilo. Tímto projektem se příbramské gymnázium přidalo ke studentům po celé republice.
Co se stalo v roce 17.11 1989 : 17. listopadu 1989 se čeští studenti shromáždili, aby si připomněli protestní akci konanou téhož dne před padesáti lety proti nacistické okupaci Československa. Studentská demonstrace se rychle proměnila v protest proti despotickému komunistickému režimu a stala se začátkem tzv. sametové revoluce.
Jak se píše sametová revoluce
S malým písmenem se píšou i obrazná pojmenování jako sametová revoluce, pražské jaro (= události na jaře 1968) atp. S velkým písmenem se např. píšou: Velká francouzská revoluce, Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (místo tohoto názvu se užívá i H/helsinská konference).
Co se stalo 17. listopadu roku 1939 : listopadu 1939 o uzavření českých vysokých škol a popravě studentů
Revoluce (z lat. revolvere – převracet) je lidové povstání, jehož součástí je mimoprávní akce mas, kterou se usiluje o změnu politického systému, nikoli jen vládnoucí elity. Podle jiné definice je to „rychlá změna státní moci“ provázená zhroucením státu.
Občanské fórum (OF) bylo politické hnutí, které vzniklo dva dny po začátku „sametové revoluce“ v Praze jako široká, spontánní platforma občanských nezávislých aktivit. Odmítalo totalitní komunistický režim.
Co predchazelo 17 listopadu
listopadu 1939 procházel Prahou, se stala otevřená demonstrace proti okupantům. Hitlerův režim reagoval o dva dny později uzavřením českých i moravských vysokých škol. Jako trvalá připomínka této události byl o dva roky později 17. listopad vyhlášen Mezinárodní unií studentů Mezinárodním dnem studentstva.Volba prezidenta Československa proběhla 29. prosince 1989 ve Vladislavském sále Pražského hradu na společné schůzi obou komor Federálního shromáždění, kterou vedl čerstvě kooptovaný předseda Alexander Dubček.spojení jižní Čechy (případně západní, severní či východní) nejsou oficiálními názvy nějakého konkrétního území, píšeme tedy malé počáteční písmeno. Jinak je tomu například o oficiálních názvů krajů jako Středočeský kraj, Plzeňská kraj apod.
Pravidla českého pravopis uvádějí, že názvy významných a konkrétních svátečních dnů bychom měli psát s velkým počátečním písmenem. Z tohoto důvodu bychom měli tedy psát Dušičky, Památka zesnulých a Svátek zesnulých.
Proč je 17. listopad vyhlášen Mezinárodním dnem studentstva : Uskutečnila se roku 1939 v den výročí vzniku samostatného Československa. Při potlačení akce byl smrtelně postřelen student Jan Opletal, který na následky zranění po čtrnácti dnech zemřel. Poslední rozloučení s ním se změnilo v mohutnou manifestaci.
Proč a jak slavíme 17. listopad : Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva je státní svátek České republiky, který se slaví každoročně 17. listopadu. Lidé si připomínají listopadové studentské demonstrace proti komunistickému režimu v roce 1989. K památníku na Národní třídě pokládají věnce a zapalují svíčky.
Co bylo příčinou Velké francouzské revoluce
Základní příčinou byla kolize mezi rostoucí buržoazií a mocnou aristokracií. Bráněním svých privilegií zapříčinili konflikt z roku 1789. Revoluci dále zapříčinil finanční dluh a osvícenské ideály.
Důsledkem byl rozmach železniční a lodní dopravy, růst měst, stěhování za prací do průmyslových měst (vznikaly dělnické čtvrti), ženská a dětská práce (nižší mzdy, 12 hod. pracovní doba, katastrofální hygienické podmínky), cestování.Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva (slovensky Deň boja za slobodu a demokraciu) je státní svátek České republiky a státní svátek Slovenské republiky, který se slaví každoročně 17. listopadu.
Proč si připomínáme 17. listopadu Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva : 17. listopadu si připomínáme 32 let od sametové revoluce a 82 let od uzavření vysokých škol nacisty. Po celé zemi se konají pietní shromáždění i kulturní akce. Na připomenutí těchto událostí slavíme Den boje za svobodu a demokracii a Mezinárodní den studentstva.