Antwort Co delat aby barborka vykvetla? Weitere Antworten – Jak urychlit aby vykvetla barborka
Kvetení urychlíte, pokud do blízkosti vázy s barborkami umístíte mísu s ovocem, nejlépe s jablky. Jakmile ale větvičky jednou rozkvetou, ovoce zase odneste, aby příliš rychle neodkvetly. Říká se, že kolikátý den barborka vykvete, tolikátý měsíc v příštím roce bude váš šťastný.Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc v teple rozkvetly.Stačilo při jitřní mši rozkvetlý proutek stočit do kruhu a podívat se skrz něj na věřící, čarodějnice budou stát zády k oltáři. Podle lidové pověry třešňová větvička rozkvetlá o Štědrém dnu přinese dívce příští rok ženicha. Aby barborka věštila správně, musíte ji nařezat v den svátku svaté Barbory (4. 12.).
Co se stříhá na Barboru : V den, kdy má svátek Barbora, je tradicí nařezat si větvičky z ovocných stromů, nejčastěji to je prut z třešně, meruňky, využije se i zlatý déšť. A stará pověra říká, že pokud větvička vykvete na Štědrý den svobodné slečně, do roka a do dne se provdá.
Jakou Vetvicku na Barboru
V ten den chodí svobodné panny trhat třešňové větvičky, aby jim na Štědrý den vykvetly, pokud by se měly napřesrok vdát – tak praví historie. V původní mytologii pak rozkvetlé větvičky symbolizovaly nejen příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, ale původně připomínají i zimní slunovrat.
Proč se dává barborka : I vdané ženy trhaly větvičky třešní nebo višní. Těm zase měly vykvetením do Vánoc předpovědět, jestli bude nastávající rok šťastný. Lidé věřili, že advent je magický čas, kdy se duše zemřelých mohou vrátit na zem. Zpestřovali si tedy čas blížících se vánočních svátků, aby tomuto období dodali ještě více tajemna.
Podle tradice byste se pro barborky měli vydat 4. prosince, na svátek sv. Barbory.
Na čtvrtého prosince připadá velmi oblíbená lidová tradice – řezání barborek – větvičky třešně, jabloně, slivoně, magnólie, trnky, lýkovce nebo zlatého deště. Pokud barborka dívce či ženě do Vánoc vykvete, měla by se do roka vdát.
Kdy se dává barborka
Barborky obcházely domy podobně jako Mikuláš, který je tradicí i v dnešní době, a děti strašily huhláním „mulisi, mulisi…“, což byla zkomolenina „modli se, modli se…“ Jestli byly děti hodné určovalo také to, jestli se modlí. Barborky chodily 3. prosince, v předvečer svého svátku.Jak se o barborky starat Po uříznutí větve vložte do vázy s vlažnou vodou a umístěte je nejdříve do chladnější místnosti, aby se aklimatizovaly. Po několika hodinách je můžete přenést na světlé místo se stálou pokojovou teplotou. Barborky neumisťujte na místa s příliš vysokou teplotou, například nad topení.Pohanská tradice
Když barborka rozkvetla přesně na Štědrý den, panna mohla do roka a do dne očekávat ženicha a svatbu. Pokud rozkvetla ještě dříve, měla přijít dříve i veselka. Větvičku musely dívky trhat brzo ráno, když se první sluneční paprsek dotkl obzoru, a to ze stromu nejméně deset let starého.
Jako barborky se nejlépe hodí větve keřů a stromů, které vykvétají do konce dubna. Nejčastěji se používá třešeň a višeň, nařezat však můžete také větvě jabloně, mandloně nebo švestky. Pokud se pro barborku vydáte se zpožděním, uřízněte větvičky zlatice nebo jasmínu, které nasazují květy o něco rychleji.
Jak utrhnout Barborku : Pokud budete mít větší než třídenní zpoždění, raději kvetení podpořte jednoduchým trikem: větvičku na deset minut ponořte do vlažné vody a teprve potom postavte do vázy. Mezi teplotou a dobou, jež větvička potřebuje k vykvetení, je přímá úměra.