Antwort Co delat v říjnu na zahrade? Weitere Antworten – Co se dělá v říjnu na zahradě
Říjen
- Vysazujeme opadavé listnáče a růže.
- Vysazujeme ovocné dřeviny.
- Připravujeme se na výsadbu sadbového česneku.
- Sklízíme zeleninu pro uskladnění
- Trávník sečeme a přihnojujeme.
- Jezírko čistíme od spadaného listí
- Chráníme rostliny před ranními mrazíky.
V říjnu je nejlepší čas také pro výsadbu většiny trvalek, růží, okrasných travin a bambusů, vysaďte také na jaře kvetoucí cibuloviny – sněženky, tulipány, modřence, hyacinty a další. Podzimní měsíce, říjen nevyjímaje, jsou také vhodným obdobím pro zakládání živých plotů.Říjen je zejména ve znamení sklizně ovoce a zeleniny. Probíhá sběr švestek, jablek i hrušek pro zimní uskladnění. Sklízí se i spadané ořechy, které je potřeba sušit na suchém a dobře větraném místě.
Co se svahem na zahradě : Do svažité zahrady se hodí rostliny s hlubokými kořeny. Ty se udrží i na skutečně prudkém pozemku. Okrasné trávy, růžové a další okrasné keře jsou sázkou na jistotu.
Co si udělat na zahradě
- Kontrola hlíznatých a cibulových rostlin.
- Kontrola předčasného rašení
- Zimní řez ovocných stromů
- Posypávání záhonů popelem.
- Chemický rozbor půdy.
- Rytí zahrady.
- Chraňte rostliny před mrazem.
- Kácení stromů
Co se dělá v únoru na zahradě : V únoru lze začít se sklízením ozimové cibule, špenátu či růžičkové kapusty. V teplejších oblastech už můžete začít vysévat cibuli, mrkev, ředkvičky a špenát. Ovšem nezapomeňte je přikrýt netkanou textilií, aby vám je mráz nezničil. Některé druhy zeleniny a bylinek už začněte připravovat na ranou výsadbu.
Únor: Začíná předpěstování sazenic. Do květníků vyséváte celer, papriky, rajčata, salát, brokolici nebo lilek. Březen: Vyséváte mrkev, petržel, špenát, salát, kopr, karotku, ředkvičky. Vysazujete bylinky a sazečky cibule.
Uprostřed zahrady, která se teprve pomalu probouzí ze zimního spánku, se to v něm zelená předpěstovanými sazeničkami paprik, rajčat, lilků a melounů. V březnu sem můžeme zasévat většinu zeleniny: celer, fenykl, brokolici, ředkvičky, kedlubny, okurky, saláty, mrkev, hrách, kopr, špenát i bylinky.
Které ovoce dozrává v říjnu
Závěrečné shrnutí: Říjen je ještě bohatý na sklizeň čerstvého ovoce, zeleniny i bylin
- jablka.
- hrušky.
- hroznové víno.
- ostružiny.
- rybíz.
- trnky.
- dýni.
- růžičkovou kapustu.
Konkrétně můžete v únoru vysévat: papriky, lilek, ředkvičky, salát, celer, brokolici, mrkev a petržel. 🍆🥕🥦 POTŘEBUJEŠ POMOCT SE ZAHRADNIČENÍM BĚHEM CELÉ SEZÓNYShrnutí: čím osázet svah
- Samopnoucí rostliny – například břečťan, hortenzie řapíkatá, nebo brslen.
- Popínavé rostliny – do této kategorie patří opletka, plamének či zimolez.
- Keře do svahů – zde řadíme třezalku, šípkovou růži, ostružiník a další.
Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Co nesmí chybět na zahradě : 5 věcí, které nesmí na vaší zahradě chybět
- Trávník. Kdo by nemiloval vůni čerstvě posekané trávy a ranní procházku rosou bosýma nohama
- Okrasné rostliny. Jak rozzáříte vzhled vaší zahrady
- Vodní element. Ne nadarmo se říká, že kde je voda, tam je život.
- Dřevo.
- Kámen.
- Pohodové posezení
Co dát na zahradu místo trávy : Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Co se stříhá v únoru
Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.
Zahradu nám v březnu zpestřují nejen cibulnaté a hlíznaté květiny, ale také okrasné dřeviny. Z trávy se na nás smějí vedle sněženek krokusy, bledule, hlaváčky, kosatce, prvosenky a lomikameny a z výšky na nás shlížejí květy mandloní, dřínu a třeba i takové vrby jívy.Brokolice, květák, kadeřávek, kedlubny, zelí, kapusty hlávkové i růžičkové, všechny můžeme v březnu předpěstovat. Venku je na ně příliš zima a často mají dlouhou vegetační dobu. Proto je dobré jejich růst urychlit tím, že je vysejeme hezky v teple doma nebo do pařníku či skleníku.
Na čem roste dračí ovoce : Dračí ovoce, zvané také pitahaya, roste na kaktusu, který šplhá po podpůrných rostlinách nebo zdivu. Kaktus má od června do září květy, které svým průměrem 25 centimetrů a délkou 30 centimetrů patří k největším na světě.