Antwort Co dělat když mi zaměstnavatel nevyplatil odstupné? Weitere Antworten – Co dělat když vám zaměstnavatel nechce dát odstupné
Co dělat, pokud zaměstnavatel odstupné neposlal Zkuste jej nejprve vyzvat písemně k nápravě. Pokud by se ani poté k ničemu neměl, obraťte se na soud.Co dělat, když zaměstnavatel nezaplatí mzdu
Je splatná po vykonání práce, nejpozději však do konce následující kalendářního měsíce. Zaměstnavatel musí stanovit pravidelný výplatní termín. Jakmile dojde k nevyplacení mzdy zaměstnavatelem, můžete jako zaměstnanec svůj nárok uplatnit žalobou u soudu.Do kdy se musí odstupné vyplatit Jako zaměstnavatel máte povinnost zaměstnanci vyplatit odstupné v nejbližším výplatním termínu v případě, že se se zaměstnancem písemně nedohodnete na výplatě odstupného v den skončení pracovního poměru, popřípadě na pozdějším termínu výplaty.
Jak dlouho může zaměstnavatel Zadrzovat výplatu : Pokud vám zaměstnavatel dluží mzdu (nebo její část) déle než 15 dní po splatnosti, můžete podat okamžitou výpověď.
Jak postupovat při nevyplacení odstupného
Pokud zaměstnavatel výzvě nevyhoví a ani ve stanovené lhůtě odstupné nevyplatí, nezbyde Vám nic jiného než se obrátit s žalobou o zaplacení k příslušnému soudu.
Co dělat když zaměstnavatel pošle výplatu : Ať už Vám zaměstnavatel dluží jednu nebo několik výplat, vždy doporučujeme zaměstnavatele k jejich zaplacení písemně vyzvat. Pokud Vám ani na tuto výzvu zaměstnavatel dlužnou mzdu (plat) neuhradí, můžete se s žalobou obrátit na soud.
Odstupné výpočet
- jednonásobku vašeho průměrného výdělku, jestliže váš pracovní poměr trval méně než jeden rok;
- dvojnásobku vašeho průměrného výdělku, jestliže váš pracovní poměr trval alespoň jeden rok a méně než dva roky;
- trojnásobku vašeho průměrného výdělku, jestliže váš pracovní poměr trval alespoň dva roky.
Z odstupného se vždy odvádí daň z příjmu. Odvody pojistného se provádějí, pouze pokud zaměstnavatel vyplácí odstupné z jiného než zákonem stanoveného důvodu. Pokud na odstupné vznikl nárok podle zákoníku práce, odvody pojistného se nesrážejí ani v případě, že je odstupné navýšeno nad částky předepsané zákoníkem práce.
Kdy musí zaměstnavatel vyplatit výplatu
3 Splatnost mzdy nebo platu a výplata mzdy nebo platu (§ 141 až 143) Mzda nebo plat jsou splatné po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo na některou jejich složku.V rámci období, v němž je mzda splatná musí zaměstnavatel určit pravidelný výplatní termín. Připadne-li tento termín na sobotu, neděli nebo svátek je doporučeno mzdy vyplatit v nejbližší předcházející pracovní den.Velmi drahý odchod z práce
Největší riziko spočívá v odpovědnosti za škodu. Zaměstnanec podle zákona odpovídá za škodu, kterou způsobil zaviněným porušením pracovních povinností.
Jak dlouho může zaměstnanec po výpovědi marodit Pokud pracovní poměr zaměstnanec skončil, končí s ním i účast na nemocenském pojištění. Ta ovšem ještě trvá v době ochranné lhůty, a to po dobu 7 kalendářních dnů.
Co si zaměstnavatel nesmí dovolit : Zaměstnanec mimo jiné nesmí : požívat alkoholické nápoje a zneužívat jiné návykové látky na pracovišti a v pracovní době ani mimo pracoviště vstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele, kouřit na pracovištích a v jiných prostorách, kde jsou účinkům kouření vystaveni také nekuřáci.
Z jakého platu se počítá odstupné : Odstupné výpočet
dvojnásobku vašeho průměrného výdělku, jestliže váš pracovní poměr trval alespoň jeden rok a méně než dva roky; trojnásobku vašeho průměrného výdělku, jestliže váš pracovní poměr trval alespoň dva roky.
Na co nemá zaměstnavatel právo
zaměstnavatel nesmí při výběru zaměstnanců vyžadovat informace týkající se národnosti, rasového nebo etnického původu, politických postojů, členství v odborových organizacích, náboženství, filozofického přesvědčení, sexuální orientace, není-li jejich vyžadování v souladu se zvláštním právním předpisem (§ 12 odst.
Zaměstnanci přísluší za hodinu práce v sobotu nebo v neděli příplatek ve výši 25 % průměrného hodinového výdělku.Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.
Jak je to s nemocenskou po výpovědi : Nemocenská po skončení zaměstnání
Pokud člověk není práceschopný po skončení zaměstnání, žádné dávky nemocenské nedostává. Výjimkou je ovšem situace, kdy je neschopenka zahájena do 7 dnů od skončení pracovního poměru. V takovém případě jde o ochrannou dobu pro nemocenskou a člověk má nárok na nemocenské dávky.