Antwort Co dozrává v září? Weitere Antworten – Co se sklízí v září
Sklízíme jádroviny, peckoviny, vinnou révu, ale i léčivé plody – Jeřáb, Aronie, Rakytník, Klanoprašku, atd. Pokračujeme se sklizní zeleniny (rajčata, cibule z výsevů, tykve, melouny). Sklízíme hlízy mečíků a květiny určené k sušení.V září vás svými pozdními květy potěší řada trvalek, bylin i okrasných dřevin. Je to také nejvhodnější měsíc pro sázení a přesazování. Chcete-li se na jaře dočkat rozkvetlých narcisů, krokusů, lilií, pestrobarevných hyacintů či tulipánů, začněte s výsadbou kvetoucích cibulovin právě v září.Na zahradě začínají pomalu dozrávat jablka, hrušky, švestky a také dýně. Začíná sezóna štrůdlů a oblíbených dýňových polévek. Pokud je deštivo najdeme v lesích mnoho druhů hub, v září začínají růst václavky.
Co se dělá v září : Co bychom měli udělat:
- sklízet ovoce, ořechy a léčivé plody.
- čistit zahradní jezírko.
- zazimovat choulostivé rostliny.
- sklízet podzimní zeleninu.
Co se dá zasít v září
Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík.
Co jíst v září : Pro tento měsíc jsou typické následující místní sezonní suroviny:
- čerstvé BROKOLICE. čerstvé CELER.
- uskladněné ČESNEK. čerstvé DÝNĚ
- čerstvé HLÁVKOVÁ KAPUSTA. čerstvé RŮŽIČKOVÁ KAPUSTA.
- čerstvé KŘEN. čerstvé KVĚTÁK.
- uskladněné OKURKA. čerstvé PAPRIKA.
- čerstvé PETRŽEL. čerstvé PÓREK.
- čerstvé ŘAPÍKATÝ CELER.
- čerstvé SALÁT.
Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík.
Mezi ně patří například mangold, červená řepa, kedlubny nebo cibule. Od třetího roku jsou vhodné také rostliny s nižšími nároky na živiny, jako je salát, fazole, hrách, ředkvičky a špenát. Pro vyvýšený záhon jsou v zásadě vhodné téměř všechny druhy zeleniny a bylinek.
Co Zaset v září
Počátkem září ještě můžeme vysít zeleninu pro letošní sklizeň. Vyrůst stihnou rané ředkvičky, raný hlávkový salát a salát k řezu listů, roketa, asijská listová zelenina. Další druhy se vysévají pro sklizeň jarní – například špenát, kozlíček polníček, ozimý salát, listová petržel, kerblík.Závěrečné shrnutí: Říjen je ještě bohatý na sklizeň čerstvého ovoce, zeleniny i bylin
- jablka.
- hrušky.
- hroznové víno.
- ostružiny.
- rybíz.
- trnky.
- dýni.
- růžičkovou kapustu.
V září začíná období podzimní sklizně a školní rok. Kromě ovoce a brambor dozrává také vinná réva a chmel. Proto se v lidové tradici českých zemích odehrávají v tomto měsíci tzv. sklizňové slavnosti – vinobraní, dočesná nebo pro jižní Čechy typická konopická.
Září je měsíc babího léta (létají pavouci na svých pavučinách), čas sklizně a prvních příprav na blížící se zimu. Listy stromů se začínají vybarvovat barvami podzimu. Kvete vřes. Dozrávají bezinky, padají žaludy, v lese najdeme první václavky a čirůvky.
Co zasadit do skleníku v září : Vysít lze třeba ředkvičky, různé druhy salátů jako je hlávkový salát, rukola, kozlíček polníček a roketa, dále špenát, mangold, čínské zelí, kedlubny, ředkev, fenykl, nebo čekanku. Neprohloupíte ani s výsevem bylinek, třeba pažitky, nebo kopru.
Co se pestuje v září : Kromě podzimních jablek, hrušek a švestek v září dozrávají také ostružiny a ze zeleniny např. zelí, rajčata a všechny druhy s krátkou vegetační dobou jako jsou ředkvičky, hrách či saláty. V září můžeme ovšem některé druhy zeleniny i vysévat, zajistíme si tak přísun vitaminů až do Vánoc.
Kdy se má jíst jablko
Stará moudrost radí, že sníst jedno jablko před spaním nám pomůže lépe usínat, a zatímco tělo odpočívá, jablko pohlcuje jedovaté látky. To nejvíce ocení pacienti s kožními neduhy, hemoroidy, jaterními a ledvinovými potížemi, arteriosklerózou, revmatismem a dnou.
Optimální termín pro výsev papriky je konec ledna a prvá polovina února. Jako výsevní substrát je výborný perlit. Tento substrát je prostý zárodků plísní a fytopatogenních hub, rostliny vytváří bohaté kořeny a výsev v podstatě nelze přelít. Přemokření je nejčastější příčinou neúspěchu při předpěstování papriky.Typicky jde o okrasné části zahrad nebo prostor kolem záhonů mimo přístupové cestičky.
- Betonové obrubníky či zámkové dlažby.
- Cihly a kameny.
- Štěrk.
- Neviditelné plastové obrubníky.
- Mulčovací kůra.
- Lávový mulč
- Palisády.
- Gabiony.
Co vysadit na záhon : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.