Antwort Co žije v tropických deštných pralesech? Weitere Antworten – Co žije v tropickém deštném pralese
Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…Ty nejzachovalejší deštné pralesy najdete na severovýchodě ostrova. V deštných pralesích Madagaskaru rostou vzácná tropická dřeva jako eben, palisandr, mahagon či tzv. růžové dřevo (Dalbergia baroni), dále bambus, stromové kapradiny, cykasy a palmy.Amazonský prales, také amazonský tropický deštný prales, je rozsáhlý, přibližně 5 500 000 km2 rozlehlý tropický deštný les v Jižní Americe. Rozkládá se na území Brazílie, Kolumbie, Peru, Venezuely, Ekvádoru, Bolívie, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany.
Proč se kácí Amazonský prales : A co víc, kultura a "místa pro život" mnoha miliónů lidí žijících v pralese jsou ničeny a ohroženy kácením a zabíráním půdy. Mezi největší důvody odlesňování patří pěstování dobytka, získávání dřeva, těžba nerostných surovin a velkoplošné projekty jako budování komunikací a vodních přehrad pro výrobu energie.
Co se pěstuje v tropickém deštném lese
Na nově získané půdě se zakládají plantáže a pěstuje se banánovník, kávovník, kakaovník, palma olejná či kokosovník. Tropické deštné lesy jsou však schopné přežít jen jako souvislé celky. Odlesňování tropických oblastí otvírá cestu erozi, vede k degradaci půd a k poruchám vodního režimu v krajině.
Jaká zvířata žijí v tropickém pasu : Zástupci savců: Antilopa lesní, buvol pralesní, prase pralesní, levhart, hojně zastoupeni primáti (gorila, orangutan, druhy opic) a dal. Savany se nacházejí v tropickém pásu (Afrika, Jižní Amerika, …). Jsou to travnaté oblasti, kde se střídá období dešťů a sucha.
Většina epifytů roste v korunách stromů tropických deštných lesů (hlavně v Jižní Americe), ale najdeme je v mnohem menších velikostech i u nás v přírodě. Mezi epifyty patří orchideje, bromélie, tilandsie, kapradiny, ale i mechy nebo lišejníky.
Tropický deštný les je velmi bohatý na druhy – obsahuje až přes 100 druhů stromů na hektar. V tropickém deštném lese žije nejméně 50 % všech druhů živočichů a zvířat Země, přičemž ani zdaleka ještě nejsou všechny známé a každý den v důsledku ničení těchto lesů mnohé druhy vymírají.
Co je to tropický deštný prales
Tropický (rovníkový) deštný les se vyskytuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v oblastech s vysokou průměrnou teplotou vzduchu (25-28°C), vysokými úhrny slunečného záření a s dostatečným množstvím srážek (více než 1 500 mm ročně, ale i 10 000 mm ročně). Teplota je ve všech měsících vyšší než 18°C.V Amazonii se v současné době ve velkém měřítku těží nerostné suroviny – např. zlato, měď, ropa ( zvláště na území Ekvádorské Amazonie).Zemědělství je hlavní příčinou odlesňování ve všech regionech s výjimkou Evropy. Hlavním důvodem úbytku lesů je pak jejich přeměna na ornou půdu. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství se na celosvětovém odlesňování podílí nejméně 50 %, a to především kvůli produkci palmy olejné a sóji.
V sušších oblastech se pěstují hlíznaté rostliny, podzemnice olejná a na zavlažovacích pozemcích potom kávovník, bavlna, cukrová třtina.
Jací živočichové žijí v mírném pásu : o typičtí živočichové: • ZAJÍC, LIŠKA, SRNCI, JELENI, VLCI, KUNA, VEVERKY různí hlodavci, ptáci, draví ptáci, obojživelníci… o vzácnější živočichové: MEDVĚD, TYGR, LEVHART, RYS, SOB…
Co se pěstuje v tropickém pasu : Pěstuje se palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová třtina, rýže apod.
Co se těžilo
V současné době se na našem území těží několik významných komodit. Je to především černé a hnědé uhlí, v omezeném množství ropa, kaolín, jíly. Z nerostných surovin stojí za zmínku uran. Dále se těží stavební kámen, vápence, štěrky, písky a rašelina.
Odlesňování může nastat z několika důvodů: stromy mohou být káceny, aby mohly být použity pro stavbu nebo prodány jako palivo (někdy ve formě dřevěného uhlí nebo dřeva), zatímco vykácené území může být použito jako pastvina pro hospodářská zvířata nebo na plantáže.Průmyslové zemědělství
Zemědělství je hlavní příčinou odlesňování ve všech regionech s výjimkou Evropy. Hlavním důvodem úbytku lesů je pak jejich přeměna na ornou půdu. Podle Organizace OSN pro výživu a zemědělství se na celosvětovém odlesňování podílí nejméně 50 %, a to především kvůli produkci palmy olejné a sóji.
Co se nejvíce pěstuje v ČR : Nejdůležitější skupinou plodin jsou u nás obilniny, které pokrývají více než polovinu osevních ploch. Do rostlinných komodit patří obiloviny, olejniny, luskoviny, pícniny, cukrová řepa a brambory, dále ovoce, zelenina, chmel, réva vinná, léčivé, aromatické a kořeninové rostliny, květiny a školkařské výpěstky.