Antwort Co je účelem kalkulace? Weitere Antworten – Co to je kalkulace
Pojem kalkulace
činnost (kalkulování), při které dochází ke stanovení (předběžná kalkulace) a k zjišťování (výsledná kalkulace) nákladů na výkon. Musí zde být určeno množství, kategorie a kvalita výkonů, výsledek činnosti kalkulování, neboli rozpočítané přímé a nepřímé náklady na jednotku výkonu.Kalkulační vzorec zahrnuje veškeré náklady, které jsou s produkcí daného výrobku spojeny, je tedy využíván při tzv. absorpčních kalkulacích.Předmětem kalkulace jsou veškeré výkony, a to ať konečné nebo dílčí, které jsou v podniku prováděny. V praxi se kalkulace používají tam, kde je výroba nebo služby natolik rozmanité a obsáhlé, že bez kalkulací není možné stanovit ceny výkonů.
Co patří do přímých nákladů : přímé náklady – náklady, které jsou přímo přiřaditelné k jednotlivým výkonům (výrobkům, službám) bez jejich soustřeďování a dalšího rozpočítávání; jedná se obvykle o náklady na suroviny, polotovary, obaly, někdy i mzdy.
Jak se dělá kalkulace
Metody kalkulace lze rozdělit následovně: ❑ kalkulace dělením • prostá kalkulace dělením, • stupňovitá kalkulace dělením, • kalkulace dělením s poměrovými čísly. Členění nákladů pro sestavení kalkulace: Přímé (jednicové) se přiřazují jednotlivým druhům výrobků přímo.
Co je to kalkulace ceny : Kalkulace ceny je matematické vyjádření celkových nákladů na výrobu výrobku nebo na poskytnutí služby a zisku podniku.
Kalkulační cenu určitého pokrmu vypočítáme tak, že sečteme ceny všech potravin (surovin) potřebných pro jeho zhotovení. Množství potravin (surovin) potřebných k přípravě jednotlivých pokrmů je stanoveno v jednotlivých recepturách pokrmů. Ceny potravin (surovin) počítáme vždy z hrubé hmotnosti.
Jak název napovídá, předběžná kalkulace se stanovuje před vlastním zahájením výroby. Vychází například z norem spotřeby a norem pracnosti, ze zkušeností z minulých období, z odhadů, z rozpočtů nepřímých (režijních) nákladů apod.
Co je to nepřímý náklad
Nepřímé náklady jsou náklady, které přímo nesouvisí s žádnou jednotlivou činností ve výrobním procesu. Příklady zahrnují administrativní náklady, jako jsou platy zaměstnanců, náklady účetního oddělení a režijní náklady, jako jsou nájemné, náklady na služby a stroje.Náklady přímé a nepřímé. Přímé náklady – jedná se o náklady, které je možné rovnou přičítat k určitému druhu výkonu. Nepřímé náklady – tyto náklady vznikají při výrobě různých výrobků a proto je nelze přímo přiřadit (při jejich vzniku) k určitým bodům kalkulace.Cenová kalkulace (kalkulace cen) je kalkulace ceny konkrétního výkonu z ceníku, který účtuje ordinace pacientovi.
Kalkulační cenu určitého pokrmu vypočítáme tak, že sečteme ceny všech potravin (surovin) potřebných pro jeho zhotovení. Množství potravin (surovin) potřebných k přípravě jednotlivých pokrmů je stanoveno v jednotlivých recepturách pokrmů. Ceny potravin (surovin) počítáme vždy z hrubé hmotnosti.
Jak vypočítat výrobní cenu : – Je ekonomický údaj, který říká, za kolik korun vyrobíme jeden průměrný výrobek. – Vypočítáme ji tak, že veškeré náklady na výrobu výrobků vydělíme počtem vyrobených výrobků, které můžeme prodat.
Jak se počítá Předběžná kalkulace : Předběžná kalkulace se dělá před zahájením výroby nebo zakázky a výsledná kalkulace se počítá po dodání výsledného produktu a jsou do ní započítané skutečné náklady.
Co patří mezi náklady
Do nákladů patří: spotřebovaný materiál, prodané zboží, nakoupené služby, odpisy majetku (úprava hodnoty majetku vzhledem k opotřebení), daně, spotřeba energie, cestovní náklady, mzdy zaměstnanců, opravy a udržování majetku, zdravotní a sociální pojištění, dary, pokuty a penále, škody, bankovní poplatky, hrazené úroky, …
Toto členění upřesňuje vztah nákladů k jejich příčině vzniku. Sleduje také jejích nositele a objekty. Laicky můžeme také účelové členění nákladů pojmout vznikem spotřeby daného nákladu.Náklady se zásadně účtují na stranu Má dáti nákladových účtů (výjimečně i na stranu Dal) a souvztažný zápis je na straně Dal účtů aktiv (při snížení stavu majetku) či pasiv (při zvýšení závazků).
Jak určit cenu produktu : Nejčastější způsob stanovení ceny je pomocí výpočtu výrobní či nákupní ceny s připočtením marže. Znamená to, že se k celkovým nákladům za produkt nebo službu přičte tzv. marže nebo přirážka. Nevýhodou této metody je, že nezohledňuje poptávku a celkovou hladinu cen na trhu.