Antwort Co je článek v periodiku? Weitere Antworten – Jak se citují články
U článku z časopisu uvádíme pochopitelně jméno autora, rok vydání článku a název článku. Dále uvádíme název časopisu. Časové údaje upřesňujeme ročníkem a číslem časopisu v daném roce. Můžeme uvést, kdy jsme článek citovali.Volně přístupné databáze a zdroje odborných informací
- Knihovny.cz.
- Databáze EZB.
- Databáze PubMed.
- Databáze FAO.
- Databáze AGRICOLA.
- Google scholar.
- Google books.
- African Journals Online.
Tyto licencované databáze jsou dostupné ve vybraných studovnách NK nebo prostřednictvím vzdáleného přístupu. Pro hledání zahraníčních článků můžete vyzkoušet i službu EDS, která kombinuje informace z různých databází. Některé databáze obsahují kromě základních údajů o článku i jejich plný text.
Co je to ročník periodika : Český pojem ročník sice navozuje dojem uceleného souboru čísel konkrétního periodika, které byly vydány během jednoho roku, avšak jedná se o ekvivalent v zahraničí užívaných pojmů Volume, Band, Tom aj.
Jak citovat periodika
Jedno číslo e-periodika
Název periodika. Vedlejší názvy [typ nosiče]. Vydání. Místo: nakladatel, datum, číslování [datum citování], počet stran.
Jak má vypadat citace : Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Jak poznám odborný článek
Jedná se o ucelené texty prací s členěním podle požadavků vydavatelů periodika na strukturu vědecké práce (nejčastěji souhrn, úvod, materiál a metody, výsledky, diskuse, závěr, přehled literatury) s obvyklým způsobem citování zdrojů, eventuálně s poznámkovým aparátem.
Pro vyhledávání odborných článků, včetně zahraničních se pak hodí Google Scholar (https://scholar.google.cz). Hledat zdroje lze i jednoduše zadáním do vyhledávače Google. Vepíšete klíčová slova a vybíráte mezi tím, co Google najde.
Jak napsat vedecky článek
Je třeba určit osobité rysy článku, které ho upřednostní před texty jiných vědců nebo spoluautorů ve stejném oboru. Měl by být informativní, zakládat se na originálním nápadu a zahrnovat výsledky a poznámky autora. Struktura textu by měla být přesná a systém odkazů by měly podporovat reálné teoretické zdroje.Periodickým tiskem se rozumí noviny, časopisy a jiné tiskoviny vydávané a šířené na území České republiky, jejichž vydávání se opakuje v určitých časových obdobích a to nejméně 2x ročně, mají stejný název, stejné obsahové zaměření a jednotnou grafickou úpravu a jsou veřejně šířeny tj.Citování znamená, že v textu své práce uvádíte odkazy na informační prameny, které jste ve své práci použili (vycházíte z nich, polemizujete s nimi, odvoláváte se na ně) a které jsou ve formě citací uvedeny v seznamu použité literatury.
Norma uvádí tři metody citování:
- forma jméno-datum (harvardský systém / harvardský styl) – tato forma přináší i jiný způsob psaní bibliografických citací – viz příklady pro harvardský systém,
- forma číselného odkazu,
- forma průběžných poznámek.
Co musí obsahovat citace : V citaci uvádíte doslovné znění svého zdroje a dáváte ho do uvozovek. Parafráze je naopak volným zopakováním myšlenek a do uvozovek se nedává. Pro obě ale platí, že je třeba původní text reprodukovat přesně. Tedy v citaci opravdu doslova a v parafrázi dodržet význam.
Jak správně psát citace : Citace se řadí abecedně (nejprve názvy s číslem na začátku, poté písmena). V případě více děl jednoho autora řadíme díla podle roku vydání – nejmladší díla jsou uvedena jako první. Na jednotlivé dokumenty odkazujeme číslem poznámky a citace samotné uvádíme v poznámce pod čarou.
Jak má vypadat odborný článek
Měl by být informativní, zakládat se na originálním nápadu a zahrnovat výsledky a poznámky autora. Struktura textu by měla být přesná a systém odkazů by měly podporovat reálné teoretické zdroje. Takový článek nejen zaujme vědce z různých oborů, ale bude užitečný i pro širší čtenářskou obec.
Odborný článek zveřejněný v odborném periodiku bez ohledu na stát vydavatele, který prezentuje původní výsledky výzkumu a který byl uskutečněn autorem nebo týmem, jehož byl autor členem.1. místo , kde má původ a počátek určitý proces ap . 2. místo , odkud se čerpají vědomosti , informace ap .
Jak uvádět literární zdroje : U knižních zdrojů se jako první uvádí příjmení (všechna velká) a jméno autora nebo autorů, dále pak název díla. Mezi nimi bývá tečka. Pak se může uvést pořadí vydání (obvykle pokud jde o druhé a další vydání).