Antwort Co je nemoc mor? Weitere Antworten – Jak se projevuje mor
Příznaky. Po krátké inkubační době dochází k prudkému zvýšení teploty, doprovázenému třesavkou, bolestmi v kloubech a únavou. Pro bubonickou formu je charakteristický hnisavý zánět mízních uzlin, zejména v tříslech a podpaží. Časem dochází k prasknutí hnisavých ložisek, což může způsobit celkovou sepsi.Velmi rezistentní je i vůči nízkým teplotám – v chlazeném mase přežívá po dobu několika týdnů až měsíců, v mraženém dokonce i několik let. Také v nakládaných a uzených masných výrobcích (např. salámy), může přežít celé měsíce, v sušené šunce až 140 dnů.Mor způsobuje bakterie Yersinia pestis. Ve středověku byl znám jako černá smrt (black death). To proto, že často vede ke gangréně a zčernání různých částí těla. Fragilita kapilár je příčinou podkožního krvácení, což rovněž vede ke vzniku černých skvrn.
Jak se léčí mor : K vyléčení moru se podávají vysoké dávky antibiotik, zejména streptomycin. Při jeho nesnášenlivosti lze užít doxycyklin ze skupiny tetracyklinů, při proniknutí bakterií do mozku také chloramfenikol.
Čím je způsoben mor
Mor je tzv. zoonóza, tedy nemoc přenosná mezi zvířetem a člověkem. Původcem infekce je gramnegativní bakterie Yersinia pestis, velmi rezistentní mikrob jež dokáže v mrtvolách zvířat i lidí přežívat až několik měsíců. Zdrojem i rezervoárem moru jsou hlodavci, potkani, krysy, sysli nebo svišti.
Kolik lidí zemřelo na mor : Na třech kostrách vědci zjistili pozůstatky genetického materiálu bakterie Yersinia pestis, která mor způsobuje. Další analýza ukázala, že pohřbení lidé byli infikováni předkem moru, který později usmrtil v Evropě 25 milionů lidí, tzn. více než třetinu tehdejší populace.
Na třech kostrách vědci zjistili pozůstatky genetického materiálu bakterie Yersinia pestis, která mor způsobuje. Další analýza ukázala, že pohřbení lidé byli infikováni předkem moru, který později usmrtil v Evropě 25 milionů lidí, tzn. více než třetinu tehdejší populace.
Onemocnění je přenosné i z člověka na člověka, hlavně u plicní formy moru kapénkovou infekcí nebo při přímém kontaktu s infekční tkání. Plicní forma moru je virulentnější a nebezpečnější než jiné formy moru, z člověka na člověka může být přenášena kapénkami vzdušnou cestou, například kašláním nebo kýcháním.
Jak se pozna mor
Nákaza moru včelího plodu se projeví u zavíčkovaného plodu. Prvním příznakem, který by měl u včelaře vzbudit podezření, je mezerovitý plod. Dalším typickým příznakem jsou tmavá, propadlá a občas děravá víčka. Uhynulá včelí larva se mění na tmavohnědou lepkavou kašovitou hmotu, která se táhne a typicky zapáchá.Vyděšení Janované se na svých lodích z Krymu stáhli, ale zavlekli s sebou mor do Evropy. Tam se nemoci začalo říkat černá smrt (výrony krve totiž na těle způsobovaly černé skvrny). Ve velkém hubila lidi nejprve ve velkých přístavních městech a z nich se spolu s kupci šířila podél velkých obchodních stezek.Mezi přenašeče moru pak patří blechy (morová blecha), k člověku ji může zanést také kočka nebo pes. Plicní mor může být také přenášen vzdušnými kapénkami od osoby k osobě při kašli nebo kýchání. Také se může přenášet přímým stykem s nemocným člověkem nebo s uhynulým zvířetem.
Historici vždy vinili z šíření moru krysy. Právě ony totiž přenášejí blechy, které šíří morové bakterie Yersinia pestis. V letech 1347 až 1351 způsobila tato nemoc úmrtí přibližně 25 milionů lidí, tedy asi třetiny obyvatelstva tehdejší Evropy.
Kdy vznikl mor : Výskyt. Historicky první zmínka o pandemii moru je z doby vlády císaře Justiniána z roku 541 (justiniánský mor). Ve středověku (1347–1352) podlehlo na území Evropy obrovské epidemii moru během čtyř let 25 milionů lidí. Na území Evropy se poté mor vyskytoval až do 18.
Co za nemoc je mor : „Mor je infekční onemocnění způsobené bakterií Yersinia pestis, zdrojem jsou především hlodavci. Význam měl hlavně v minulosti, kdy patřil mezi onemocnění s největší smrtností a častým výskytem epidemií.
Co je Dymejovy mor
Dýmějový mor nebo bubonický mor je jedna z forem moru, smrtelné nemoci způsobené bakterií Yersinia pestis. Zánět tříselných lymfatických uzlin jako projev dýmějového moru.
Původcem nemoci je tyčinkovitá bakterie Yersinia pestis. První historicky doložená epidemie dýmějového moru propukla za panování Justiniána I. v roce 541 v Konstantinopoli, tehdy největším evropském městě. Nákaza se do města dostala zřejmě z Egypta či Etiopie, odkud se dováželo obilí.Mor je tzv. zoonóza, tedy nemoc přenosná mezi zvířetem a člověkem. Původcem infekce je gramnegativní bakterie Yersinia pestis, velmi rezistentní mikrob jež dokáže v mrtvolách zvířat i lidí přežívat až několik měsíců. Zdrojem i rezervoárem moru jsou hlodavci, potkani, krysy, sysli nebo svišti.
Co je to černá smrt : Jako černá smrt je nazývána pandemie moru, která zasáhla Evropu v letech 1347-1352. 1 Její název je používán promiskue i pro další vlny tohoto onemocnění, které vznikaly z endemických ložisek po čtyři následující století, v českých zemích až do počátku 18. století.