Antwort Co je Ortopnoická poloha? Weitere Antworten – Co je to fowlerova poloha
V této poloze má nemocný zvýšenou horní polovinu těla (trup) prostřednictvím podpěry, resp. podhlavního panelu. Svírá-li trup se základem lůžka úhel 45°, jedná se o Fowlerovu polohu mírnou (semiFowlerovu), je-li úhel mezi trupem a základem lůžka 90°, hovoříme o Fowlerově poloze plné.Optimální je zvýšená poloha kolem 15 stupňů (polštáře, podhlavník). Pokud je možné pacienta posazovat, je nutné zajistit, aby neseděl příliš dlouho a nesjížděl ze židle, křesla. Maximální doba bývá kolem 1 hod, záleží ale zejména na typu postižení pacienta a jeho stavu.Poloha vozky je úlevová poloha, která se používá při některých plicních a kardiovaskulárních onemocněních. Pacient sedí na židli s mírně rozkročenýma nohama, aby bylo při předklonu dostatek místa na hluboké dýchání do břicha, paže jsou podél těla, předloktí se opírají o stehna, dlaně jsou volně spuštěny mezi koleny.
Co je protišoková poloha : Protišoková poloha: osoba leží na zádech se zvednutými dolními končetinami, zvyšuje prokrvení důležitých orgánů, zejména mozku. Postiženému se zvednou dolní končetiny 30 cm nad zem, pokud nedochází k zlepšení, lze protišokovou polohu nahradit polohou silnější tzv.
Co je Trendelenburgova poloha
Trendelenburgova poloha je poloha na zádech, kdy je pacientova pánev zvednuta nad úroveň hlavy. Používá se v šokových stavech, pro zlepšení krevního návratu a při některých operacích. Obrácená Anti-Trendelenburgova poloha naopak vyzvedává horní polovinu těla, pro lepší prokrvení končetin, např. při onemocnění tepen.
Jak vypadá stabilizovaná poloha : Zotavovací poloha (dříve stabilizovaná poloha) je v první pomoci jakákoli poloha na boku, z níž není snadné se překulit na záda. To zajišťují pokrčené končetiny. Smyslem této polohy je zabránit zapadnutí jazyka a vdechnutí zvratků u pacienta při porušeném vědomí (pacient není schopen reagovat na oslovení).
Každé 2 hodiny je vhodné měnit polohu pacienta, je také vhodné dodržovat postup záda – pravý bok, a poté záda – levý bok. Vhodnou polohu pacienta na lůžku můžete zajistit prostřednictvím různých polohovacích technik a pomůcek. Je důležité, aby byla při samotném polohování použita podložka, která usnadňuje posun.
“Stabilizovaná“ – nebo lépe „zotavovací“ poloha je vhodná pro pacienty, kteří jsou při vědomí nebo alespoň s jistotou dostatečně dýchají, a hrozí u nich reálné riziko zvracení – např. pro osoby intoxikované alkoholem. c) poloha se zvýšenou dolní částí těla zásadně zvyšuje dechovou námahu a jen zhorší stav pacienta.
Kdy se používá Rautekova poloha
Používá se pouze u osoby v bezvědomí, která pravidelně a dostatečně dýchá… PAMATUJ! Osobě v bezvědomí je potřeba neustále kontrolovat dýchání. Nedýchá-li nebo dýchá nedostatečně, zahajte KPR!Resuscitační poloha = poloha na zádech s mírně zakloněnou hlavou. Tato poloha je vhodná u pacientů s náhle a nečekaně vzniklým bezvědomím, bez ohledu na stav dýchání. Umožňuje nejlepší sledování dýchání a včasné zahájení neodkladné resuscitace, pokud by došlo k poruše nebo zástavě dechu.• Protišoková poloha
Poloha rovně na zádech, dolní končetiny zvednuty, podloženy ve výšce asi 50 cm od země. Použijeme: Při náhlém krátkodobém kolapsu, při šokovém stavu nebo pravděpodobnosti jeho rozvoje, při závažnějších krvácivých stavech, při kardiopulmonální resuscitaci (KPR).
Pro poskytnutí pomoci se využívá „pravidlo 5T“ (ticho, teplo, tekutiny, tišení bolesti a transport). Ticho – postiženého uklidňujeme, snažíme se mu zajistit maximální pohodlí. Teplo – chráníme před velkými změnami teploty. Tekutiny – rty a dutinu ústní můžeme svlažit vodou.
Co je Polosed : Polosed – trup je flektován při 30-40st.
Polosed může být zaujímán na lůžku nebo ve vozíku se zakloněnou zádovou opěrkou, podpěrkou hlavy, pozvednutými stupačkami s podpěrou lýtek.
Na kterém boku je stabilizovaná poloha : Zotavovací (stabilizovaná) poloha = poloha na boku s hlavou otočenou k podložce. Je vhodná zejména u pacientů s poruchou vědomí a rizikem zvracení (typicky intoxikace alkoholem nebo léky), kteří spolehlivě a s jistotou dýchají.
Jak správně polohovat
Poloha na zádech je všeobecně nejlépe tolerována. Její nevýhodou je nebezpečí vzniku dekubitů na patách a v oblasti křížové kosti. Také je možné vyšší riziko vzniku zápalu plic. Hlavu je nutné mírně podložit malým polštářkem, nesmí být ani v předklonu, ani zvrácena dozadu (hlava je v prodloužení páteře).
Jak ošetřovat dekubity
Při léčbě dekubitů a ran obecně je velmi důležité důkladně vyčistit ránu a používat prostředky, které ničí mikroorganismy. Moderní způsob léčby je založen na aplikaci prostředků vlhkého hojení, které specifickým způsobem kontinuálně proplachují a čistí ránu.Zraněného převalíme tak, že ho uchopíme za od nás vzdálenější rameno a pokrčené koleno a táhneme ze ně k sobě (modré šipky). Po převalení tlakem na bradu a čelo vytvoříme co největší záklon hlavy, tvář položíme na hřbet ruky, která je dlaní k zemi, aby nedošlo ke vdechnutí případných zvratků.
Kolik stlačení za minutu při resuscitaci : Ruce propněte v loktech a celou vahou těla začněte hruď stlačovat zhruba 5 cm hluboko. Měli byste provést 100–120 stlačení za minutu, 2× za vteřinu.