Antwort Co je plodem břízy? Weitere Antworten – Co má bříza za plody
Listy trojúhelníkovité, zaoblené, okraje listů pilovité. Samčí jehnědy jsou převislé, 4–7 cm dlouhé, objevují se v dubnu až červnu. Plody – drobné nažky jsou asi 2 mm velké a lehké (rozšiřují se větrem na velké vzdálenosti). Plodit začíná ve stáří 10 až 15 let.V ČR je rod bříza zastoupen těmito druhy:
- Betula pendula – bříza bělokorá (b. bradavičnatá)
- Betula carpatica – bříza karpatská
- Betula pubescens – bříza pýřitá
- Betula nana – bříza zakrslá
- Betula humilis – bříza nízká
- Betula obscura – bříza tmavá
- Betula oycoviensis – bříza ojcovská
Zevně se používají jako dezinfekční prostředek a na čištění pleti. Březové pupeny se užívají při zánětu kostí, při odvápnění kostí, harmonizují činnost slinivky a sleziny a pomáhají léčit záněty ledvin.
Odkud je bříza : Jde o vysokou opadavou dřevinu, která dorůstá až do výšky 25 metrů a která je typická svou černobílou kůrou. Listy mají trojúhelníkový zaoblený tvar. Bříza pochází z Evropy, kde ji lze nalézt téměř všude, ale narazit na ni můžete i více na východě v zemích, jako je Kazachstán, Mongolsko, či v určitých částech Číny.
Jaký list má bříza
Bříza bělokorá neboli bříza bílá, též bradavičnatá (latinsky Betula pendula) je nenáročným a odolným listnatým stromem, se kterým se lze na evropském kontinentu běžně setkat. Má oválný tvar koruny, trojúhelníkovité až vejčité listy, které se směrem ke špičce zužují a především nápadný bíločerný kmen.
Co má bříza : Všestranné využití břízy
- Březová kůra (= borka) Borka s lýkem břízy jsou všestranně využitelné.
- Březová voda. Březová voda se získává na jaře navrtáním kmene stromu a díky obsaženému březovému cukru, xylitolu, má nasládlou chuť.
- Březové listy.
- Březové pupeny.
- Březové proutí
- Březové dřevo.
Mezi 120 druhy bříz najdete kromě tradičních bělokorých i tmavé, hnědé a hnědočerné.
Bříza bělokorá je až 20 m vysoký strom. Listy jsou vejčité, až 6 cm dlouhé, ke špičce zúžené, rostou na tenkých, lysých, bradavičnatých, volně visících výhoncích. Mladé listy a výhony jsou chlupaté. Kůra je stříbřitě bílá, v mládí hladká, později především v dolní části kmene hrubě rozpraskaná.
Proč hoří březová kůra
Březové dřevo je pórovité, takže se k němu dostává snadno vzduch, který podporuje hoření. Zároveň má unikátní kůru, která odpuzuje vodu a obsahuje hořlavé éterické oleje a betulin. Proto lze březovou kůru z mladých stromů podpálit dokonce i mokrou.Chuť březové mízy je nasládlá s dřevitými tóny. Skvěle chutná vychlazená, dá se z ní připravit sirup nebo lázeň pro vlasy.Původní obyvatele dokázali z tohoto stromu zužitkovat všechno, vyráběli z břízy olej, cukr, jarní březová míza byla životabudičem, pupeny a listy se používali pro léčebné účely, dřevokazná houba čaga sibiřská (rezavec šikmý) se používa v léčitelství, březová kůra má též léčebné účinky a používala se na podpal dřeva ( …
Bříza je symbolem plodnosti, je to strom s přirozenou schopností regenerace. Vyzařuje lásku, má velmi pozitivní energii, je příslibem nového života a životní síly. Symbolizuje nové začátky a duchovní znovuzrození. Je jedním z neváženějších posvátných stromů.
Jak vypadají listy břízy : Bříza bělokorá je až 20 m vysoký strom. Listy jsou vejčité, až 6 cm dlouhé, ke špičce zúžené, rostou na tenkých, lysých, bradavičnatých, volně visících výhoncích. Mladé listy a výhony jsou chlupaté. Kůra je stříbřitě bílá, v mládí hladká, později především v dolní části kmene hrubě rozpraskaná.
Jaké je dřevo bříza : Dřevo břízy je smetanově bílé, někdy našedlé, nahnědlé i narůžovělé, bez lesku. Je stejnoměrně husté, středně tvrdé, pevné, dobře se ohýbá. Za syrova se řeže (dláty) mnohem lépe než po vyschnutí. Jako ostatně většina dřev.
Jak hoří bříza
Bříza hoří, i když je vlhká, a pomocí březové kůry lze rozdělat oheň i za deště. Březové dřevo je šedožluté až hnědobílé barvy, matně lesklé, má málo zřetelné letokruhy, bez barevně odlišeného jádra. Bříza je žádané palivo pro pravidelné topení v kotlech a kamnech.
Konzumace mízy
V této době lze vypít 2 – 4 litry čisté mízy denně. Má zvláštní, nenapodobitelně lahodnou a lehce nasládlou chuť. Z nějakého důvodu je možné jí vypít velké množství bez pocitu vysokého zavodnění.Březová míza je přezdívána „nápojem bohů“, neboť svým složením je unikátní, chutná jemně a lahodně. Podporuje činnost jater, ledvin a střev, tedy zejména funkci trávicího a vylučovacího traktu.
Co se sbírá z břízy : Betula pendula. Pro fytoterapeutické účely se sbírá list a pupeny, výjimečně i kůra, v dubnu se stáčí březová míza, tzv. březová voda. List břízy bělokoré se se užívá jako nedráždivý močopudný prostředek pro podporu močových cest – ledvin.