Antwort Co je Selektivni Mutismus? Weitere Antworten – Jak pracovat s dítětem s Mutismem
Specifika komunikace se žákem s elektivním mutismem:
Vyvarovat se toho, že před žákem řekneme další osobě (učiteli, žákům), ten stejně nebude mluvit. Vše co děláme komentovat, pracovat s hlasem. Neslibovat odměnu, pokud bude mluvit. Akceptovat všechny formy projevu – šepot je mezistupeň.Mutismus je poměrně vzácnou patologií. Jedná se o hraniční problematiku, kterou se zabývá několik vědních oborů: psychiatrie, psychologie, foniatrie a logopedie.Můžeme rozlišit mutismus totální, kdy dítě přestane úplně mluvit, nebo mutismus (s)elektivní, kdy dítě komunikuje pouze ve vybraném okruhu blízkých osob, jinak ne. V jaké situaci dítě bude hovořit, nerozhoduje samo dítě, ale vychází to ze situace samotné.
Jak se léčí Mutismus : Efektivní, evidence-based terapie elektivního mutismu by měla být založena na spolupráci pedopsychiatra, klinického psychologa a klinického logopeda. Hlavním cílem klinicko-logopedické péče je zmírnit či eliminovat symptomatologii elektivního mutismu a účinně podpořit verbální komunikaci v různých sociálních situacích.
Co dělat když dítě nechce mluvit
Jestli dítě po třetích narozeninách stále ještě nemluví, potom se jedná o opožděný vývoj řeči. V takovém případě je už potřeba hledat příčiny opožděného vývoje, tedy nejlépe vyhledat odborníka, který dítě vyšetří. Odborníky na řeč jsou: foniatr, neurolog, klinický psycholog, klinický logoped.
Co je to Mutismus : Ztráta řeči na základě neurotizujících faktorů se označuje jako mutismus . Znamená nepřítomnost nebo ztrátu řečových projevů, která není podmíněna organickým poškozením centrálního nervového systému. Osoba stižená mutismem by ráda komunikovala, ale nemůže.
Afázie je získaná porucha produkce a porozumění řeči, která vzniká při ložiskovém poškození mozku. Klinický obraz afázie je velmi variabilní a stupeň poruchy a obtíže v komunikaci mohou být různé, od lehčích, až po velmi těžké.
Když se totiž děti ve dvou letech projevují pouze zvuky, může se jednat například o opožděný vývoj řeči, který není nikterak závažný a správnými postupy se dá poměrně úspěšně napravit. Stejné projevy může mít v tomto věku ale i dítě s poruchou autistického spektra nebo jinou velice komplikovanou poruchou komunikace.
Kdy se jedná o opožděný vývoj řeči
Pokud vaše dítě ve třech letech ještě nemluví, nebo mluví méně, než ostatní děti ve stejném věku jedná se o opožděný vývoj řeči. Vždy je velmi důležité hledat příčiny opožděného vývoje řeči a v tomto případě je nezbytně nutné vyhledat odborníka a nechat dítě vyšetřit.Dysartrie je porucha řeči, charakterizovaná špatnou artikulací. Dysartrická řeč je důsledkem onemocnění nervové soustavy, které brání kontrole například nad jazykem, hrdlem, rty či plícemi. Přítomné jsou často i potíže s polykáním (dysfagie).Pojem vývojová dysfázie se používá pro typ narušeného vývoje řeči, který není projevem jiné diagnózy (např. poruchy intelektu, poruchy autistického spektra, dětské mozkové obrny apod.). Projevuje se u dětí, u kterých vývoj řeči (mluvené, znakové) probíhá nerovnoměrně vzhledem k chronologickému věku a úrovni intelektu.
Symptomy. Afázie se projevuje narušením schopnosti užívat jazyk ve všech jeho rovinách. Mezi symptomy afázie řadíme poruchy řečové fluence, poruchy porozumění řeči, parafázie, anomie, agramatismy.
Co dělat když dítě ve 3 letech nemluví : Jestli dítě po třetích narozeninách stále ještě nemluví, potom se jedná o opožděný vývoj řeči. V takovém případě je už potřeba hledat příčiny opožděného vývoje, tedy nejlépe vyhledat odborníka, který dítě vyšetří. Odborníky na řeč jsou: foniatr, neurolog, klinický psycholog, klinický logoped.
Jak poznat že je dítě opožděně : Rozhodně byste měli informovat vašeho pediatra, pokud u dítěte pozorujete některou z následujících věcí:
- dítě nereaguje na zvuky,
- dítě se chová, jako kdyby nevidělo předměty v jeho těsné blízkosti, popř.
- dítě se nezajímá o to, co se děje kolem něj,
- dítě neudrží hlavu vzpřímeně ani ve věku 3 – 4 měsíců,
Co dělat když dítě ve 2 letech nemluví
Své obavy sdělte pediatrovi a trvejte na vyšetření sluchu. Pokud dítě nezačalo mluvit nebo používá nápadně málo slov, netvoří jednoduché dvojslovné věty, nemá potřebu něco sdělit, jeho řeč je pro blízké okolí nesrozumitelná. Někdy může způsobit zádrhele i obyčejný chrapot.
Pacienti s dysartrií mají potíže v artikulaci, dýchání, tvoření hlasu a nosní rezonanci. Potíže se nemusí projevovat ve všech těchto oblastech. Jejich řečový projev se může jevit jako pomalý (či naopak nepřiměřeně zrychlený), namáhavý, hůře srozumitelný.Dyslalie je druh narušené komunikační schopnosti, kterou řadíme mezi poruchy artikulace. Vyznačuje se tím, že narušena je výslovnost jedné hlásky nebo skupiny hlásek mateřského jazyka, zatímco ostatní hlásky jsou vyslovovány správně, dle příslušných jazykových norem.
Jak se pozna Dysfazie : Charakteristické PŘÍZNAKY vývojové dysfázie
Slovní zásoba neodpovídá věku. Dítě netvoří věty, nebo tvoří věty krátké, jednoduché s gramatickými chybami, vynechává předložky, komolí slova, nesprávně ohýbá koncovky slov, nepoužívá všechny slovní druhy, přehazuje slovosled věty, nepoužívá zvratné se, si, apod.