Antwort Co je SR chemie? Weitere Antworten – Co je za prvek SR
Stroncium (chemická značka Sr, latinsky Strontium) je 4. prvkem z řady kovů alkalických zemin, lehký, velmi reaktivní kov. jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).skupina bloku s je tvořena kovy alkalických zemin. Patří sem prvky beryllium, hořčík, vápník, stroncium, baryum a radium. Vlastnostmi se podobají alkalickým kovům, nejsou však tak reaktivní.Kovy alkalických zemin jsou členy 2. skupiny periodické tabulky. Mezi kovy alkalických zemin patří beryllium, hořčík, vápník, stroncium, baryum a radium.
Jak se nazývají prvky I.A skupiny : Charakteristika s prvků (I. a II. A skupina)
- I.A skupina – alkalické kovy – Li, Na, K, Rb, Cs a radioaktivní Fr.
- II.A skupina – Be, Mg, dále kovy alkalických zemin – Ca, Sr, Ba a radioaktivní Ra.
- jsou to s-prvky – jejich valenční elektrony jsou pouze na hladině s.
Co je to Astat
Astat je prvek s protonovým číslem 85, který formálně patří do 17. (VII. A) skupiny periodické soustavy, tedy mezi halogeny. Značka astatu je At z latiského Astatinum.
Co je to rubidium : Rubidium je měkký, lehký a stříbrolesklý kov, který lze krájet nožem, podobně jako vosk. Na rozdíl od předchozích alkalických kovů má větší hustotu než voda. Velmi dobře vede elektrický proud a teplo. Ve srovnání s ostatními kovy má nízkou teplotu tání a varu.
POSTAVENÍ S1-PRVKŮ V PERIODICKÉM SYSTÉMU Definice 1: Jako s1-prvky označujeme ty prvky, jejichž atomy v základním stavu mají valenční elektron pouze v s-orbitalu. Věta 1: S1-prvky patří do skupiny, která se triviálně nazývá alkalické kovy. Věta 2: S1-prvky jsou v periodickém systému zařazeny do první hlavní skupiny.
Prvky lze dělit dle vlastností na kovy, nekovy a polokovy, popř. na nepřechodné prvky (s-a p-prvky), prvky přechodné (d-prvky) a prvky vnitřně přechodné (f-prvky), jak je znázorněno na obr.
Co znamená alkalický kov
Fyzikální a obecné chemické vlastnosti: Všechny jsou velmi měkké (dají se snadno krájet nožem), mají nízké teploty tání a malé hus- toty (Li, Na a K mají hustotu dokonce nižší než voda, takže po vložení do vody plavou na hla- dině).Výskyt v přírodě
Velké množství alkalických kovů se nachází v mořské vodě, v podobě svých iontových sloučenin – solí (nejvíce je zastoupena sůl NaCl neboli chlorid sodný a sylvín KCl neboli chlorid draselný). Odtud se také získávají.f – prvky neboli vnitřně přechodné prvky zahrnují 28 prvků patřících do 6. a 7. periody. Pokud by se zapsaly do periodické tabulky na své místo, byla by tabulka příliš dlouhá, proto se zapisují zvlášť pod tabulku.
Antimon (Sb) je stříbrolesklý, měkký kov. V zemské kůře jde o vzácný prvek (0,02–0,05 ppm) přirozeně tvořící až 100 sloučenin, tou nejběžnější je sloučenina se sírou známá pod názvem antimonit, nebo stibnit. Sb často doprovází rudy olova, mědi a stříbra. Čistý, krystalický antimon je v přírodě vzácností.
Kolik je astatu : V současné době je známo přibližně dvacet radioizotopů astatu, z nichž nejstabilnější 210At má poločas rozpadu 8,3 hodiny.
Jak hoří rubidium : Nádherně barví plamen zejména prvky, jež náleží mezi alkalické kovy či kovy alkalických zemin. Například lithium zabarvuje plamen purpurově červeně, draslík růžovofialově, cesium a rubidium fialově, vápník oranžovočerveně, stroncium karmínově červeně a baryum zeleně.
Co je to cesium
Cesium – Caesium, chemický prvek ze skupiny alkalických kovů, vyznačuje se velkou reaktivitou. Cesium je měkký (měkkčí než vosk), lehký a zlatožlutý kov, který lze krájet nožem.
skupina bloku p obsahuje prvky dusík (N), fosfor (P), arsen (As), antimon (Sb) a bismut (Bi). Elektronová konfigurace jejich valenční elektronové slupky je ns2 np3. Díky tomu preferují tvorbu sloučenin v oxidačním čísle I až V. Tvoří dvouprvkové sloučeniny s elektropozitivnějšími prvky.Do periodické tabulky je seřadil až ruský chemik Dmitrij Mendělejev a svou klasifikaci prezentoval před 150 lety – v březnu 1869. V současnosti tabulka čítá 118 prvků, přes devadesát z nich se přirozeně vyskytuje na Zemi a zbylé byly připraveny uměle.
Jaké jsou kovy : Skupiny kovů v periodické tabulce
- Alkalické kovy: Li, Na, K, Rb, Cs, Fr.
- Kovy alkalických zemin: Be, Mg, Ca, Sr, Ba, Ra.
- Přechodné kovy:
- Nepřechodné kovy: Al, Ga, In, Sn, Tl, Pb, Bi, Po, Fl.
- Ušlechtilé kovy: Cu, Ag, Au, Hg, Ru, Rh, Pd, Re, Os, Ir, Pt.
- Kovy skupiny železa: Fe, Co, Ni.