Antwort Co je to Barbora? Weitere Antworten – Jak chodi Barbora
Barborou čili chodit barborkou. V den sv. Barbory (nebo v jeho předvečer) chodily svobodné dívky nebo i vdané ženy z domu do domu, přičemž byly ustrojené za „Barborky". V různých krajinách se oblékaly různě, někde do bílých šatů, jinde do černých, často měly závoj a okrašlovaly hlavu věnečkem.Barborky jsou starý lidový (původně pohanský) zvyk, kdy se na svátek sv. Barbory dne 4. prosince 20 dnů před Štědrým dnem o Vánocích nařežou větvičky třešní nebo višní a vloží se doma do vázy s vodou tak, aby do Vánoc v teple rozkvetly.Pokud jí větvičky na Štědrý den vykvetou, do roka se vdá. Barborky symbolizují příchod nového světla v podobě Ježíše Krista, spjaty jsou i se zimním slunovratem a jsou příslibem jara. Děvčata mohou v tento den uříznout nejen jednu větvičku, ale hned více větviček.
Jak se dá rikat Barbora : Variacemi jména Barbora je Bára či Barbara. Zdrobněle se Barboře říká i Barborka, Baruška, Barunka, také Barča, Barka, Bora apod. Anglická varianta jména je zmiňovaná Barbara, ruská mutace pak Varvara, maďarská Borbála.
Kdy jít na Barborky
Na čtvrtého prosince připadá velmi oblíbená lidová tradice – řezání barborek – větvičky třešně, jabloně, slivoně, magnólie, trnky, lýkovce nebo zlatého deště. Pokud barborka dívce či ženě do Vánoc vykvete, měla by se do roka vdát.
Jak zemřela svatá Barbora : Žila pravděpodobně mezi 2. a 4. stoletím v Nikomédii, která také bývala sídelním městem římských císařů na východě, v Bithinii ‒ dnešním Turecku, na jižní straně Černého moře. Svatá Barbora byla pravděpodobně sťata mečem za vlády císaře Galeria (260‒311) během pronásledování křesťanů kolem roku 305.
V den, kdy má svátek Barbora, je tradicí nařezat si větvičky z ovocných stromů, nejčastěji to je prut z třešně, meruňky, využije se i zlatý déšť. A stará pověra říká, že pokud větvička vykvete na Štědrý den svobodné slečně, do roka a do dne se provdá.
Jméno Barbora má 57201 lidí, je na 53. místě a věkový průměr je 23 let.
Co se dává na Barborku
Barborka jako tajemná postava adventu a několik pranostik
prosince, chodily ještě v 19. století po domech skupinky dívek oblečené do bílých košil a prostěradel s rozspuštěnými vlasy, na hlavě zelený věneček. Na zem je sesílal svatý Petr ve zlatém povozu. Přes obličej měly závoj nebo roušku.Tradičními druhy jsou třešně a višně se sněhobílými květy, vhodné jsou rovněž slivoně, jemně narůžovělé jabloně nebo i růžové a plnokvěté okrasné třešně sakury. Použít můžete i zlatici – forzýtii, jejíž zlaté kvítky působí velmi dekorativně i v kombinaci s tmavozeleným jehličím.Legenda dále praví, že cestou na popraviště Barbora uchopila větvičku, která uprostřed zimy rozkvetla.
Tento zvyk přetrval do dnešních dnů. V některých domácnostech dávají malé děti 3. prosince za okno punčochu a doufají, že jim Barborka nadělí něco na zub.
Proč se slaví barborka : Barbora je patronkou horníků. Proti neštěstí a smrti v dolech zapalují horníci Barbořino světlo. Svaté Barboře je u nás zasvěceno několik kostelů, z nichž nejproslulejší je kutnohorský chrám sv. Barbory.
Kde je Barbora : Vodní nádrž Barbora je umělé jezero v Mostecké pánvi, severně od vesnice Oldřichov a jihozápadně od města Košťany, zhruba 6 km na západ od Teplic. Vodní plocha zasahuje do dvou katastrálních území: Oldřichov u Duchcova a Verneřice u Hrobu. 50°38′39″ s.
Jaká je Barbora
Žena toužící po vlastní individualitě, která je však dennodenně strhávána povinnostmi a neodkladnou prací. Žije v neustálém a dlouhodobém vnitřním napětí, které ale nedokáže ventilovat a hromadí jej v sobě. Když však míra její trpělivosti přeteče, následuje velký výbuch emocí. Celý život touží po změně vlastního osudu.
4. prosince slaví svátek svatá Barbora, patronka horníků, sedláků, architektů, stavebních dělnických profesí, kuchařů, řezníků, ale i dělostřelců, zajatců a umírajících. Její přímluva vás ochrání před bouřkou, horečkou a morem.Barbora je patronkou horníků. Proti neštěstí a smrti v dolech zapalují horníci Barbořino světlo. Svaté Barboře je u nás zasvěceno několik kostelů, z nichž nejproslulejší je kutnohorský chrám sv. Barbory.
Kdo je Barbora : Barbora je patronkou horníků. Proti neštěstí a smrti v dolech zapalují horníci Barbořino světlo. Svaté Barboře je u nás zasvěceno několik kostelů, z nichž nejproslulejší je kutnohorský chrám sv. Barbory.