Antwort Co je to Gingivitida? Weitere Antworten – Jak se projevuje gingivitida
Gingivitida se většinou projevuje zarudlými, oteklými a citlivými dásněmi. Dásně mohou někdy krvácet, zvláště pak při čištění zubů.Pokud je i přes bolestivost prováděno dobře čištění zubů, trvá akutní zánět gingivy 7-10 dní. Mnohdy ale bolestivost dásně omezuje čištění zubů. Pak, pokud není akutní zánět adekvátně léčen, přejde v chronický zánět dásně a může být příčinou vzniku parodontitidy.Zásadními ukazateli zánětu jsou:
- krvácení dásní při čištění zubů,
- citlivost, zarudnutí a otok dásní,
- ustupující dásně v oblasti zubních krčků,
- neustálý zápach z úst (halitóza),
- a usazování zubního kamene.
Jak poznat zánět pod zubem : Mezi hlavní příznaky zánětu zubu patří:
- bolest zubu.
- zánět v daném místě
- citlivost na horké a studené nápoje/jídla.
- zápach z úst.
- nepříjemná chuť v ústech.
- horečka.
- zduřelé lymfatické uzliny.
Jak se léčí gingivitida
Léčba spočívá v dokonalém odstraňování zubního plaku, tzn. důsledné, provádění ústní hygieny. Zubní lékař nebo většinou dnes již dentální hygienistka provede ordinační vyčištění zubů. Odstraní i zubní kámen, čímž se zlepší možnosti dokonalého odstraňování zubního povlaku v domácích podmínkách.
Jak zpevnit zuby : Pokud se kývá jenom jeden zub, navlékne se na něj speciální ochranná destička nebo ortodontický korektor. Při onemocnění dásní lékař také doporučí vhodný hygienický prostředek — mast, zubní pastu. Když je žvýkací aparát ve stálém stresu, měli byste navštívit stomatoneurologii, kde vám poradí, jak uvolňovat tyto svaly.
Špatná ústní hygiena
Lepivé nažloutlé usazeniny bakterií, uváděné jako plak, se vytvářejí na zubech, pokud si je pravidelně nečistíte. Vzhledem k tomu, že plak produkuje kyseliny, které napadají vaši zubní sklovinu a poškozují dásně, je primární příčinou gingivitidy špatná hygiena ústní dutiny.
Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.
Jak dlouho trvá zánět dásní
Léčba zánětu dásní trvá přibližně 7 – 10 dní. Pokud zánět postihl také kost, léčba trvá minimálně tři měsíce a kontroly jsou nezbytné nejméně 3 – 4krát ročně až do konce života.Studené obklady, hřebíčkový olej, výplachy slanou vodou a volně prodejné léky – to vše může spolupracovat na dočasném boji proti bolesti a zánětu způsobené bolestí zubů.Studené obklady znecitliví problém, alespoň na chvíli budete mít od boleti pokoj, zmírní taky otoky. Na bolavý chrup a podrážděné nervy vám může pomoci citron. Nakájejte celý citrus na plátky a obkládejte jimi postižené místo. Šťáva z čerstvého citronu působí nejlépe na dásňové problémy.
Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.
Jak se projevuje zánět okostice : Symptomy zánětu okostice
Bolest: Obvykle je lokalizovaná v místě postižení a může být ostrá nebo tupá. Bolest se často zhoršuje při fyzické aktivitě. Otok: Zánětlivá reakce může způsobit otok v oblasti postižené okostice. Zčervenání: Kůže nad postiženou oblastí může být červená a teplá na dotek.
Jak obnovit sklovinu na zubech : Bohužel ztrátu skloviny již plnohodnotně nahradit nelze. Pro domácí péči lze v lékárně pořídit přípravek Elmex Gelee, který díky zvýšenému obsahu fluoridů povrch zubu remineralizuje a zároveň pomáhá snížit citlivost. Tento přípravek je na doporučení zubnho lékaře.
Co opravdu vybělí zuby
Odstranit povrchové zabarvení ze zubů není vždy snadné, ale kvůli tomu ještě není potřeba ničit si zuby. Proto raději sáhnete po některém z bělících produktů ověřených značek Opalescence, Swissdent nebo Yotuel. Výsledky sice neuvidíte hned, ale použití těchto produktů je bezpečné pro Vaši sklovinu.
Základem léčby je pravidelné odstraňování zubního plaku a správná dentální hygiena. Ordinační čištění zubů provede lékař nebo dentální hygienistka v ordinaci, ale důležitá je každodenní správná zubní hygiena. Důležité je totiž minimalizovat v ústech hromadění bakteriálního zubního plaku.Na bolestivý zánět dásní jsou vhodné ústní vody, gely nebo masážní roztoky buď na čistě bylinné bázi nebo navíc s obsahem chlorhexidinu, který má silnější antibakteriální a protizánětlivý účinek. Vynikající je například šalvějová ústní voda. Šalvěj totiž působí antisepticky a má stahující účinek.
Co může způsobit zánět dásní : Co je zánět dásní (gingvitida)
Plak i zubní kámen mohou vést k zánětu dásní. Není-li léčen, může zánět dásní napadnout kost kolem zubů a způsobit paradontititidu (lidově paradentózu), pokročilejší stádium nemoci, které může mít za následek až vypadávání zubů.