Antwort Co je to kokedama? Weitere Antworten – Jak dlouho vydrží kokedama
Naše nejstarší kokedamy mají i 10 let. Pokud se o kokedamu naší výroby dobře staráte, nenecháváte bal příliš dlouho ve vodě rozmočit a doplňujete občas rostlině živiny přidáním hnojiva do zálivky, pak vám kokedama vydrží roky.Pro výrobu kokedamy zvolte nějakou nenáročnou vlhkomilnou pokojovou rostlinu jako je například sleziník, asparagus, maranta či scindapsus. Vyhněte se rostlinám, které potřebují hodně vody a nesnesou ani krátkodobé sucho jako třeba ledviník, netík, šáchor či eukalyptus.Zálivku provádíme namočením kokedamy do odstáté vody.
Kokedamu vložíme do dostatečně hluboké misky s cca 0,5 l vody nebo pokud máme kokedam víc do kbelíku a necháme 3 – 5 minut nasáknout. Ve chvíli kdy kokedama klesne pod hladinu nebo vypije v misce všechnu vodu, je zalitá.
Kde koupit Kokedamu : V prodejnách Knihkupectví LUXOR
Naše kokedamy zakoupíte také ve vybraných prodejnách Knihkupectví LUXOR po celé ČR. Kokedamy Luxor nabízí především ve variantě na zavěšení. Na výběr je hned z několika druhů kokedam: fíkus Ginseng, asparágusy, anturie, haworcie, sloní noha (Nolina) nebo chamaedora.
Jak přesadit Kokedamu
Přesazování kokedamy
Má totiž jen omezený prostor pro kořeny, podobně jako bonsaje. V momentě, kdy kořeny bal prorostou a dostanou se na povrch, jejich růst se na vzduchu a světle zastaví. Rostliny je ale nutné jednou za vegetační období přihnojit, aby se do substrátu dodaly nové živiny.
Jak udělat mechovou koulí : Namočte rašeliník a nechte ho nasáknout. Následně z něj vymačkejte přebytečnou vodu. Vezměte si připravenou rostlinu a její kořeny do vlhkého rašeliníku opatrně zabalte tak, aby se kolem nich vytvořila malá koulička. Pokud by se vám rašeliník rozpadal a nechtěl držet, pomozte si nití, kterou kouli ovážete.
Proč si kokedamu pořídit a kam ji umístit
Kokedamu můžete pověsit za provázek, který je součástí balení, nebo postavit na misku, talířek a použít můžete i ozdobné kamínky. Kokedamy můžete pěstovat uvnitř i venku na terase nebo balkóně, vždy však myslete na nároky konkrétní rostliny, která kokedamu tvoří.
Z hlediska mechu může být kokedama umístěna buď v interiéru, nebo venku. Obecně se mech vyskytuje na místech s dobrým prouděním vzduchu, přiměřeným množstvím slunečního světla, teploty a vlhkosti. Exteriér je proto pro mech na kokedamě ideální.
Jak se starat o kokedamy
Péče o kokedamu
Kokedamu zaléváme odstátou / převařenou vodou přibližně 1x týdně. Kokedamě vadí chlór, nedoporučujeme vodu přímo z kohoutku. Kokedamu stačí na pár minut položit do vody, nechat okapat a znovu zavěsit. Zda potřebuje zalít poznáte podle váhy kokedamy a také podle toho, že vám usychá mechový bal.Rostliny vhodné do skleněných nádob: Šípatka(sagittaria), toulcovka(Spatiphyllum), sedoulek(ophiopon japonica), puškvorec(Acorus), podénka(Scindapsus), šáchor(cyperus).Jak mechária fungují Aby tyto malé ekosystémy mohly dobře prospívat a být soběstačné, je nutné dodržet základní principy – zvolit správný postup založení, vhodné materiály a rostliny, dodat správné množství kvalitní vody a po uzavření umístit na světlé místo bez přímého slunečního svitu, ideálně s pokojovou teplotou.
Ficus microcarpa a jeho pěstování
Rostlinu dejte na světlé místo bez přímých slunečních paprsků. Přímé slunce může listy nehezky popálit. Zálivku volte mírnou, ale pravidelnou. Kontrolujte, aby rostlina nebyla neustále v přemokřeném substrátu.
Co pěstovat ve skleněné koulí : Ideální jsou na pěstování tillandsií a bromélií, neboť žijí ze vzdušné vlhkosti. V těchto skleněných dekoracích se bude také dařit mini orchidejím, masožravých rostlinám, sukulentům a kaktusům. Do aerárií se ale může zasadit jakákoliv rostlina, pokud to její vzrůst a nároky dovolují.
Jak si vyrobit rostlinné terárium : Aby terárium dobře fungovalo, musíte mu vytvořit poctivý základ. Jednotlivé části tvoří drenážní vrstva, substrát, aktivní uhlí, rašeliník a pak dle druhu terária také vrchní část. U vlhkomilných terárií je to většinou mech, u těch suchomilných písek nebo drobné kamínky.
Jak sbírat mech
Způsob sběru je u mechorostů velmi jednoduchý. Rostliny odebereme v dostatečném množství (doklad by měl být asi velikosti dlaně), pokud možno bez zbytečných příměsí jiných druhů a substrátu. Zabalíme je do předem připraveného papíru či obálky na mechorosty a poznačíme si místo a podmínky, v nichž druh rostl.
Světlo: Většina mechů preferuje stinnější prostředí, takže nepotřebují přímé sluneční světlo. Umístěte je na místo s dostatkem nepřímého světla, jako jsou okna směřující na sever nebo prostředí s umělým osvětlením. Péče o mech: Pravidelně kontrolujte stav mechu a odstraňte případné suché nebo hnijící části.Pokud je rostlina vystavena studenému vzduchu, může docházet ke žloutnutí listů a opadání. Hnojíme zejména v období růstu jednou za 14 dní. Prach z listů je třeba sprchovat vlažnou vodou.
Proč opadávají listy Fikusu : Nejpravděpodobnější příčinou opadávání listů je přelití, nízká zimní teplota, přehnojení, chladný průvan, nedostatek světla nebo náhlá změna prostředí. Pokud listy žloutnou, jedná se nejspíš o následek podvýživy, proto je nutné rostlinu přihnojit nejlépe organickým hnojivem (kravský hnůj apod.).