Antwort Co je to Netholismus? Weitere Antworten – Co je to virtualni droga
potřeba být neustále online, nebo potřeba neustále kontrolovat mobilní telefon. K virtuálním drogám tedy patří sociální sítě, počítačové hry, různé internetové služby, ale i užívání samotných zařízení jako např. mobilní telefon, televize.Mezi typické příznaky netolismu patří ztráta kontroly nad časem, pocit prázdnoty, když člověk není u počítače či mobilu, rostoucí nervozita a neklid, když člověk nepoužívá počítač delší dobu. Netolismus má i psychosociální projevy (například narušení vztahů s rodinou nebo ztráta přátel).Závislost na internetu, někdy též netolismus, netholismus, netoholismus, netománie či netomanie je chorobná závislost na internetu ve všech formách, tzn. hraní webových her, chatování, sledování e-mailů, běžné surfování apod.
Jak se projevuje závislost na PC : Mezi základní symptomy patří stále se zvyšující počet hodin, které dítě u počítače tráví. Dalším znakem je zanedbávání dřívějších koníčků, sportovních aktivit i kamarádských kontaktů. Závislý trpící netolismem si často stěžuje i na poruchy spánku, bolesti hlavy i zad.
Co to je toxikomanie
Toxikomanie podle definice WHO je stav periodické nebo chronické intoxikace, škodlivé jednotlivci nebo společnosti, který je vyvolán opakovaným zneužíváním drog přírodního nebo syntetického původu.
Jak se projevuje závislost na mobilu : Podrážděnost, která může přerůst až v agresivitu, když nemůžeme telefon používat. Psychický či fyzický stres, pokud je telefon vybitý, případně nejsou k dispozici internetové sítě. Neschopnost opustit domov bez chytrého telefonu. Nutkání k neustálému kontrolování příchozích e-mailů, zpráv a SMS.
Nomofobie (NO MObile PHOBIA) označuje závislost na mobilním telefonu, a tedy strachu a úzkosti z času stráveného bez něj.
Jak se závislost projevuje
- Nejčastěji touhou po dané látce či činnosti.
- Ztrátou kontroly nad užíváním.
- Přidat se může i tělesný odvykací stav doprovázený psychickými a fyzickými příznaky.
- Z psychických se jedná o úzkosti, nervozitu, poruchy spánku a soustředění, depresivní náladu.
Na co si dát pozor na internetu
Základem bezpečí na internetu je nikomu nesdělovat své osobní údaje. Jméno, bydliště, nebo jakákoliv hesla. Dále si děti musí uvědomovat nebezpečí zavirovaných souborů (velmi častým zdrojem mohou být například nelegální kopie počítačových her) a phishingových útoků.Člověk nemusí být závislý jen na nějaké látce (alkoholu, cigaretách, drogách), ale i na činnostech (hraní hazardních her, sexu, práci). Je možné si dokonce vytvořit závislost na určité osobě, věci či internetu a sociálních sítích, stejně jako na jakémkoliv chování, které přináší uspokojení.Abstinenční syndrom je označení pro skupinu abstinenčních příznaků, které se objeví po náhlém vysazení nebo prudkém snížení dávky léku nebo drogy, na které(m) je daný člověk závislý.
Nelátkové závislosti jsou závislosti, kdy uživatelé nejsou závislí přímo na návykové psychoaktivní látce, ale jsou závislí na určité činnosti.
Jak odstranit závislost na mobilu : Tipy jak se zbavit závislosti na telefonu
- Screen Time je váš nejlepší kamarád.
- Aplikace sociálních sítí rovnou do koše.
- Omezte notifikace.
- Přes noc nabíjejte všude jinde, jen ne na nočním stolku vedle postele.
- Být minimalista je cool, tak proč to nezkusit i s aplikacemi.
- Zkomplikujte si „zevlování” na mobilu.
Jak se jmenuje fobie z větru : Ancraofobie, anemofobie – strach z větru.
Co je to fobie
Fobie je onemocnění, které se řadí mezi úzkostné poruchy (neurózy). Představuje velký a náhle vzniklý strach z určitého objektu nebo situace. Osoba postižená fobií dobře ví, že takový strach je nesmyslný nebo minimálně velmi nepřiměřený, avšak nedokáže ho vůlí ovládnout.
Závislostí se v užším kontextu rozumí dlouhodobý, trvalý vztah k někomu nebo k něčemu, vycházející z pocitu silné touhy nebo potřeby toto uspokojit. Takový stav ovlivňuje jednání závislého člověka a omezuje jeho svobodu.Závislost je pevně spjata s vlivem prostředí, ve kterém se jedinec pohybuje. Nezřídka bývá projevem hlubších psychických a psychologických problémů, například nedostatečného sebevědomí, útěkem před problémy, bezradností s vlastním životem, tlakem party apod.
Co nikdy nedělat na internetu : Co nedělat na internetu
- Nesdílejte své osobní údaje.
- Nestahujte z neznámých zdrojů
- Neotevírejte podezřelé přílohy.
- Pokud to není nezbytné, nepoužívejte veřejnou Wi-Fi síť
- Nevěřte podezřelým e-mailům a hovorům.