Antwort Co je to obsah mapy? Weitere Antworten – Jak se dělí mapy podle obsahu
automapa (C), mapa turistická, politická (D), vlastivědná, histo- rická, kulturních památek, geologická, železniční, plán města, mapa počasí (E). Dříve bývaly mapy uměleckými díly. V současné době dáváme přednost přesnosti a přehlednosti.Ve smyslu jazyka mapy je legenda mapy jakýsi příruční slovníček. Obsahuje výčet použitých kartografických znaků v mapě s vysvětlením jejich významu.Mapové pole je pole v rámci celé mapy, které je vyplněné zvoleným územím, tedy tím, co si lidé často pod mapou představují. Mapové pole je nejdůležitější mapový kompoziční prvek, podle kterého se umisťují ostatní kompoziční prvky. Mapové pole tedy umisťujeme do mapy první.
Co je to měřítko mapy : Měřítko mapy udává poměr zmenšení mapy, tedy poměr délky měřené na mapě k délce ve skutečnosti.
Co je obsahem mapy
Základní kompoziční prvky mapy jsou název, měřítko, legenda, mapové pole a tiráž. Nadstavbové kompoziční prvky bývají označovány jako marginálie. měřítko, vysvětlivky (legendu), tirážní údaje aj.
Co je to generalizace obsahu mapy : Generalizace je proces výběru, zjednodušení a zevšeobecnění obsahu mapy (objektů, jevů a jejich vztahů). V tematických mapách lze generalizaci popsat jako zdůraznění podstatného na úkor podružného. Příkladem zobecnění kvalitativního je třeba označení různých druhů památek (hrady, zámky, …)
Vezmeme-li do ruky jakoukoliv tematickou mapu, můžeme si všimnout, že obsahuje určité prvky, které jsou pro tuto mapu důležité. Mezi tyto prvky řadíme: mapové pole, název mapy, legendu, měřítko mapy, tiráž. Všechny ty to první tvoří celek mapy. Bez nich by mapa nebyla kompletní.
Legenda je epický literární žánr, pojednávající o životě, smrti, mučení a zázracích určitého světce či mučedníka, příp. ostatků nebo svatého předmětu. V legendách se vyskytují zázraky a postavy křesťanské historie. V přeneseném smyslu může být i legenda o význačné osobě.
Jaký je rozdíl mezi mapou a plánem
Často se setkáváte s pojmy mapa a plán. Jak se vlastně liší Příkladem jsou plány a mapy měst, které mívají stejné či podobné měřítko i vzhled. Hlavní odlišnost spočívá v tom, že plány jsou vytvářeny bez ohledu na zakřivení zemského povrchu.Číselné měříko
V naprosté většině případů vyjadřuje, kolika centimetrům ve skutečnosti odpovídá jeden centimetr na nezkreslené mapě. Na mapě s měřítkem 1 : 10 000 tak 1 cm odpovídá 10 000 cm ve skutečnosti, tzn. 1 cm na mapě = 100 m ve skutečnosti.Vrstevnice je čára, která spojuje místa na mapě se stejnou nadmořskou výškou. Její barva je obvykle hnědá. Pro potřeby orientačního běhu se používá ekvidistance vrstevnic 5 m, případně 2,5 m. Ekvidistance určuje výškový rozdíl mezi dvěma vrstevnicemi, tedy jejich interval.
Legenda – seznam mapového klíče Tiráž – jsou informace, týkající se tvorby samotné mapy. Měla by obsahovat jméno autora, místo a rok vydání.
Co to je generalizace : Generalizace (z lat. generalis, všeobecný, od genus, rod) znamená zobecnění nebo zobecňování. Nejčastěji znamená, že se vlastnosti, zjištěné u jistého počtu prvků nějaké množiny, generalizací přisoudí všem jejím prvkům.
Jak se tvoří mapy : Avšak většina dnešních map vzniká za pomoci snímků, které pořizují letadla nebo družice přelétající nad zemským povrchem. Nejprve se pořídí snímky z letadla či družice a pak na počítači převádíme do podoby mapy. Jde o to, že se údaje o zeměpisné poloze míst převedou na souřadnice v mapě.
Co obsahuje tiráž mapy
Legenda – seznam mapového klíče Tiráž – jsou informace, týkající se tvorby samotné mapy. Měla by obsahovat jméno autora, místo a rok vydání. Na dvou obrázcích máš mapy, které jsou neúplné.
Podle světců, o kterých legendy pojednávají, je lze rozdělit do pěti skupin:
- cyrilometodějské legendy.
- svatováclavské a svatoludmilské legendy.
- vojtěšské legendy – legendy o svatém Vojtěchovi v sobě obsahují širší evropštější rozhled.
Starší legendy projevují snahu seznámit čtenáře s individuálními ţivoty konkrétních osob, zatímco pro ty mladší je typické vytváření obecných motivů, které jsou přenášeny z jednoho světce na druhého. – Mnoho legend vzniklo přímo za účelem kanonizačního řízení (tedy procesu svatořečení).
Co by měla obsahovat mapa : Mezi tyto prvky řadíme: mapové pole, název mapy, legendu, měřítko mapy, tiráž. Všechny ty to první tvoří celek mapy. Bez nich by mapa nebyla kompletní. Všechny tyto prvky tvoří kompozici mapy.