Antwort Co je to perlorodka? Weitere Antworten – Co je to perlorodka říční
Perlorodka říční obývá chladné potoky s nízkým obsahem živin, nejčastěji s písčitým dnem, do něhož se zahrabává. Živí se filtrací drobných organických částic rostlinného i živočišného původu. Zajímavé je její rozmnožování, jedinci perlorodek mohou mít vyvinuty samčí i samičí nebo pouze samičí pohlavní orgány.Mezi nejdražší proto patří šperky z tahitských perel, vysoce ceněny jsou také krásně lesklé japonské perly Akoya a v neposlední řadě krásné zlaté perly jižních moří. V žebříčku pak následují sladkovodní bílé perly vysoké kvality.Ochraně těchto živočichů se proto řadu let věnuje Eva Zelenková, hydrobioložka Národního parku Šumava. Perlorodky žijí v mírném pásu severní polokoule. Lastury jsou protáhlé, ledvinové, tmavé s hustými nepravidelnými přírůstkovými čarami. Jedná se o dlouhověké měkkýše, kteří se mohou dožít až 90 let.
Jaký je rozdíl mezi Perlorodkou a Perlotvorkou : Drobnější perly jsou ze sladkovodních měkkýšů – perlorodek, z mořských perlotvorek pak vznikají bílé perly z Perského zálivu, dožluta zbarvené perly jsou pak většinou z Austrálie, která je v současné době největším producentem kultivovaných perel na světě.
Čím je perlorodka říční ohrožená
století, ač přísně chráněna, vymírá v důsledku eutrofizace a chemického znečištění vod, erozi a sedimentaci v tocích, a je ohrožována nevhodným teplotním a vodním režimem, narušením vápníkového metabolismu či nedostatkem vhodných hostitelských ryb.
Jak vznika perlorodka : Ačkoliv se perla skládá především z uhličitanu vápenatého, není řazena mezi nerosty. Vzniká pod schránkami měkkýšů ze stejného materiálu, jaký tvoří jejich lastury nebo ulity. Perly se vytvářejí mezi schránkou a pláštěm, což je kožní záhyb, který kryje útroby měkkýše a na povrch těla vylučuje schránku.
Jihomořské perly jsou nejcennější a nejdražší ze všech kultivovaných perel na trhu. Většina bílých kultivovaných jihomořských perel se pěstuje podél severozápadního pobřeží Austrálie. Nazlátlé perly se kultivují na Filipínách a v Indonésii.
Jejich velikost se pohybuje od 2 do 16 mm. Jedna perlorodka může naráz vyrobit až 20 perel, což je 10× více než mořský mlž. Proto jsou sladkovodní perly levnější (a také menší) než perly mořské.
Jak se pozná pravá perla
Ve stručnosti:
- pravé perly dosahují velikosti maximálně cca 1,5 cm.
- tvar a povrch pravé perly není dokonalý
- falešné perly bývají dokonale kulaté a hladké
- u falešných perel často dochází k odlupování barevného povrchu (zejména u dírky)
- pravé perly mají vysoký lesk a působí živě, pod lampičkou výrazně odrážejí světlo.
Tahitské perly
Jsou vzácné, luxusní a exotické a tvoří je ústřice Pinctada margaritifera, jejímž přirozeným prostředím jsou ostrovy ve Francouzské Polynésii a samozřejmě Tahiti. Velcí měkkýši produkují perly od 8 do 18 mm v celém barevném spektru (od bílých a krémových, po šedé, zelené a černé).Přírodní mořské perly, které nejsou uměle vytvořené, jsou velmi vzácné a jejich cena se může pohybovat od několika tisíc až desítek tisíc korun a cenu určuje kvalita perly, u které se posuzuje velikost, dokonalost tvaru, barva perly, celková kvalita povrchu a také brilance neboli lesk perly.
V České republice je její aktuální výskyt znám z povodí Vltavy. Jedná se o horní tok Vltavy, Blanice, Malše a jejich četné přítoky. Nejpočetnější středoevropská populace se doposud zachovala v jihočeské Blanici, kde žije kolem 10 000 jedinců.
Jak vypadá perla : Perly mívají bílou, stříbrnou, vodově modrou, krémovou, šampaňskou, žlutou až sytou, medově zlatou barvu a měkký lesk. Ve srovnání se všemi kultivovanými perlami je tvoří nejtlustší vrstva perleti.
Proč se tvoří perly : Přírodní perly vznikají, pokud do schránky mlže vnikne cizí tělísko – např. zrnko písku. To vyvolá obrannou reakci, která začne vylučovat perleťovou hmotu usazující se na cizím tělese. V jedné schránce může růst současně pouze jedna perla.
Čím se živí perlorodka
Potrava: Živí se filtrací detritu (zpracovaný rostlinný opad z nadzemních i podzemních částí rostlin) z proudící vody. Vývoj: Po oplodnění vajíček vypouští dospělá perlorodka své larvy zvané glochidie volně do vody. Malé části larev se podaří uchytit na žábrách pstruhů, kde žijí necelý rok jako parazité.
Jemným třením dvou perel o sebe bezpečně poznáte, zda se jedná o perlu pravou, či o skleněnou, případně plastovou imitaci. Pokud po sobě perly snadno kloužou, nejedná se o přírodní perly. Naopak pokud cítíte jemné drhnutí a mezi perlami vznikne viditelný abrazivní prášek, jedná se o pravé přírodní perly.Perla je vlastně přírodní kámen, který vzniká uvnitř perlotvorky, mořské ústřice nebo perlorodky a je tvořena vrstvami uhličitanu vápenatého. Perly jsou různě velké, oblé a podobně zbarvené jako perleťová vrstva na vnitřní straně schránky daného živočicha.
Jak dlouho trva perla : Proces tvorby perly pak trvá v závislosti na podmínkách, teplotě vody a množství živin, od 2 do 6 let.