Antwort Co je to pleura Parietalis? Weitere Antworten – Co to je pleura
Pleura neboli pohrudnice je tenká blána, která vystýlá hrudní dutinu. Pohrudnice se skládá ze dvou vrstev (listů): viscerální pleura (poplicnice, útrobní pohrudnice) pokrývá plíce, zatímco parietální pleura (nástěnná pohrudnice) pokrývá zevnitř stěnu hrudní dutiny, tzn. nachází se „na vnitřní straně žeber“.Pleurální dutina, pohrudniční dutina neboli pleurální prostor je uzavřený prostor obklopující plíce. Tento úzký prostor je vyplněn tekutinou a ohraničen dvěma kluzkými membránami (blánami), odborně označovanými jako parietální pleura a viscerální pleura.Poplicnice (též viscerální pleura nebo také plicní pleura, lat. pleura visceralis) je párová vazivová blána těsně přiléhající k plicím. Ve skutečnosti je to pouze jedna ze stran plochého párového váčku zvaného pleura, který obaluje a chrání plíce a usnadňuje jejich činnost.
Co je to Pleuritida : Pleuritida je zánětlivé onemocnění pleury, které často doprovází jiné patologické procesy pohrudnice, přilehlé plicní tkáně, orgánů mediastina nebo hrudní stěny. Nejčastěji má povahu serózního zánětu. Nejhorší forma pleuritidy z hlediska prognózy je empyém.
Jak se projevuje zánět pohrudnice
Zánět pohrudnice se projevuje pícháním v hrudníku, kašlem a zhoršeným dýcháním. Jedná se o zánět tenké blány, která se nachází v dutině hrudní. Zánět mají nejčastěji na svědomí bakterie a viry. Máte-li takové příznaky, nepodceňujte je a zajděte ke svému lékaři.
Co chrání plíce : Plíce jsou houbovitý párový orgán, který zaujímá většinu hrudní dutiny. Jsou chráněny hrudní stěnou, která je tvořena dvanácti páry žeber a mezižeberními svaly.
Pohrudnice je tenká blána, který vystýlá hrudní dutinu, její latinský název zní pleura parietalis. Funkcí pohrudnice je chránit plíce zvenku. Přímo na plicích pod pohrudnicí je pak ještě jedna ochranná blána – poplicnice.
Plíce jsou hlavním orgánem, který má na starosti výměnu energie v těle a řídí její pohyb. Plíce řídí dýcháním tělesnou energii, vytváří ji a obnovují. Silné a zdravé plíce fungují i jako štít chránící tělo před zejména respiračními onemocněními. Párovým orgánem plic je tlusté střevo.
Co je to pohrudnice
Pohrudnice je tenká blána, který vystýlá hrudní dutinu, její latinský název zní pleura parietalis. Funkcí pohrudnice je chránit plíce zvenku. Přímo na plicích pod pohrudnicí je pak ještě jedna ochranná blána – poplicnice. Ve štěrbině mezi těmito ochrannými vrstvami plic je nízký tlak.Rozedma plic (plicní emfyzém) je chronické onemocnění plic, které je způsobeno trvalým poškozením či úplným zánikem přepážek uvnitř plicních sklípků (alveolů). Plicní emfyzém se projevuje zejména dušností a obtížemi s vydechováním, což postupně vede k hromadění vzduchu v plicích.Projevy zápalu plic se mohou lišit v závislosti na původci onemocnění (bakterie vs. viry). Společnými projevy jsou kašel, zvýšená teplota až horečka, bolest na hrudi a obtížné dýchání. Kašel je u virové infekce suchý a dráždivý (až bolest plic při kašli), při bakteriální infekci se později mění na produktivní s hleny.
Bolest má takzvaný,,pleurál- ní charakter". Můžeme si představit, že zánětlivě změ- něné pohrudnice a poplicnice o sebe,,drhnou" a tím se dráždí v pohrudnici uložená nervová zakončení. Bolest je ostrá, bodavá či píchavá, zvýrazňuje se při pohybech hrudníku, tedy při kašli, hlu- bokém dýchání, zívání, apod.
Co bolí když je zánět pohrudnice : Bolest má takzvaný,,pleurál- ní charakter". Můžeme si představit, že zánětlivě změ- něné pohrudnice a poplicnice o sebe,,drhnou" a tím se dráždí v pohrudnici uložená nervová zakončení. Bolest je ostrá, bodavá či píchavá, zvýrazňuje se při pohybech hrudníku, tedy při kašli, hlu- bokém dýchání, zívání, apod.
Jak zjistit jestli mám zánět v těle : Příznaky zánětu
Jedním z nejznámějších projevů zánětu je otok postižené oblasti, který vzniká v důsledku nahromadění tekutiny. Postižená oblast také může být bolestivá, zejména při dotyku nebo pohybu. Zvýšený průtok krve do místa zánětu dále může způsobit zčervenání a pocit tepla.
Jak poznat problém s plícemi
Jejími typickými příznaky jsou například:
- Dušnost, tedy dýchavičnost, zprvu při větší a pak i při malé fyzické námaze;
- neustále zahleněné dýchací trubice;
- častý kašel;
- pocit tlaku na hrudi;
- sípání;
- nevýkonnost, chronická únava atd.
Mezi osvědčené byliny patří například máta, koprník, eukalyptus, divizna, květy černého bezu, lékořice, jitrocel, sléz, tymián či zázvor. Tyto bylinné procedury je vhodné doplnit pobytem na čerstvém vzduchu a dechovým cvičením. Pomoci mohou i různé potravinové doplňky, které detoxikaci a regeneraci plic podporují.Hrudní dutina je tělní dutina, ve které jsou uloženy zejména plíce a srdce; dále skrze ni procházejí některé další důležité tělní struktury (např. jícen, velké krevní cévy apod.). Hrudní dutina je ze stran obklopena žebry a svaly stěny hrudníku, její dolní hranice je vymezena bránicí.
Co vystýlá dutinu břišní : Peritoneum neboli pobřišnice je tenká lesklá blána, která vystýlá břišní dutinu. Lékaři rozlišují dva typy pobřišnice, ty však ve skutečnosti plynule přecházejí jedna v druhou: nástěnná pobřišnice pokrývá zevnitř stěnu břišní dutiny, útrobní pobřišnice pokrývá břišní orgány.