Antwort Co je to Slovotvorný? Weitere Antworten – Co je to Slovotvorba
Slovotvorba je nauka o tvoření slov, obohacování slovní zásoby. Popisuje způsoby tvoření slov, slovotvornou stavbu slova a slovotvorné vztahy k jiným slovům.Slova se tvoří ze základových slov, přebírají z nich slovotvorný základ (část společná slovu základovému a slovu odvozenému) a odvozují se: a) příponami (les – lesík), b) koncovkami (jezdit – jízda), c) předponami (orat – rozorat) – nemění slovní druh, d) předponou + příponou / předponou + koncovkou (náramek, nábřeží).- Slovotvorný typ je nejkompaktnější a zároveň nejdůležitější slovotvorný útvar, který tvoří základ slovotvorného systému. – Představuje hierarchicky vyšší typ. – Zahrnuje zpravidla několik slovotvorných typů spojených obecným významem.
Co je to Slovotvorny rozbor : Slovotvorný rozbor je gramatická analýza slova. Jejím cílem je pochopit, jak dané slovo vzniklo, a to jeho postupným rozložením na slova, která mu předchází. Příklad: cukrárna–cukr, popelář–popel, nabíjecí–nabíjet–nabít atd.
Co je slovotvorný proces
Slovotvorba se zabývá třemi oblastmi jazyka
proces tvoření zcela nových slov, proces reprodukce slov, která již v jazyce existují, utvořenost slov (výsledky slovotvorných procesů).
Co je to Slovotvorná stavba : Slovotvorba je jedním ze způsobů obohacování slovní zásoby. Existuje několik způsobů tvoření nových jednoslovných pojmenování: odvozování: příponami město – městečko, městský nebo předponami – předměstí, předměstský, skládání: velkoměsto, vodovod, světlovlasý a zkracování: Čedok, ČTK.
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené!
Slovotvorný základ je ta část slova, které slovo odvozené přejalo ze slova základového. Slovotvorné prostředky jsou přípony (koncovky) a předpony.
Čím se zabývá Slovotvorba
Slovotvorba se zabývá skupinou pojmenování – slova utvořená (derivací – odvozováním a kompozicí skládáním). něhož jsou odvozena. Odvozenost znamená, že nově utvořené slovo lze vyložit pomocí slova základového, a to jak po stránce výrazové (FORMA), tak po stránce významové (OBSAH).Slovotvorba se zabývá třemi oblastmi jazyka
proces tvoření zcela nových slov, proces reprodukce slov, která již v jazyce existují, utvořenost slov (výsledky slovotvorných procesů).Kořen slova
Nese základní význam slova. Je to největší společná část všech slov významově příbuzných (průlet, letiště, letadlo, zálet). Je to jádro slova, na které se věší předpony a přípony, které zužují nebo upřesňují význam slova (hra, vý-hra, hra-vý, hra-čk-a, vy-hra-n-ý).
Základové slovo – slovo, z něhož bylo nové slovo přímo utvořeno. Slovo, které se stalo motivem, zdrojem nového pojmenování. Slovotvorný základ – část společná slovu základovému a slovu nově utvořenému. Společný pouze pro dvě slova – základové a nově utvořené!
Co to je za slovo : Slovo bývá považováno za základní jednotku lexikální jazykové roviny jako ustálená jednotka jazyka, která je tvořena řadou fonémů ve větě přemístitelnou (výjimečně fonémem jediným) a nese lexikální a/nebo gramatický (případně též pragmatický význam). Tento termín ovšem není lehce vymezitelný.
Co je Slovotvorný způsob : Nová slova se nejčastěji tvoří dvěma slovotvornými způsoby: odvozo- váním (derivací, 2.3.1) a skládáním (kompozicí, 2.3.2). Při odvozování vstupuje do slovotvorného procesu jedno základové (plnovýznamové) slovo.
Jak se tvoří slova
3 způsoby, jak vytvořit slovo:
odvozování zkracování skládání
Význam je to, co slovo, věta nebo text míní, co vyjadřuje, čili referent („význam slova les“).Slovo se obyčejně definovalo jako samostatný prvek věty, který má jak vlastní význam, tak funkci ve větě a který se ve větě typicky mění; za nejdůležitější znak slova se obyčejně pokládá „slovní“ význam; podle toho se třídí slova na jména podstatná, přídavná, slovesa atd.
Jak vytvořit nové slovo : Nová slova v češtině vznikají 4 základními způsoby:
- Odvozováním.
- Zkracováním slov.
- Skládáním slov.
- Přejímáním slov z cizích jazyků