Antwort Co je to Středna kružnic? Weitere Antworten – Co to jsou soustředné kružnice
Dvě kružnice, které mají společný střed, se nazývají soustředné. Soustředné kružnice nemají buď žádný společný bod, nebo mají nekonečně mnoho společných bodů, v takovém případě říkáme, že kružnice jsou totožné. Pokud kružnice mají jeden společný bod, nazýváme takový bod bodem dotyku a značíme .Tětiva je úsečka spojující dva body na kružnici. Tětiva procházející středem je ze všech nejdelší a nazývá se průměrem kružnice. Dělí kruh na dvě kruhové úseče. Je příslušná konvexnímu středovému úhlu.Vzájemná poloha kružnic
Rozlišíme vzájemnou polohu dvou kružnic se společným středem a bez společného středu.
Jak vypočítat střed kružnice : S kompasem nakreslete oblouk ze středu kruhu do bodu "A" a také oblouk do bodu "B". Pomocí pravítka přenesete střed kompasu na jeden z těchto bodů. Nakreslete další oblouk z bodu "A" až kde se protíná s obloukem z bodu "B". Místo protínání oblouků je střed kruhu.
Co je to Středna
Definice (Stredná) Spojnice stredu dvou kružnic se nazývá jejich stredná.
Co je to Soustřednost : Soustřednost nebo také koncentricita (z latinského con – s a centrum – střed) je vlastnost skupiny dvou nebo více geometrických útvarů, které sdílí geometrický střed.
Podobně jako u vzájemné polohy dvou přímek je rozlišujeme podle toho, kolik mají společných bodů. Mohou nastat tyto případy: nemají žádný společný bod, mají jeden společný bod nebo mají dva společné body. Přímka p leží vně kružnice k a nazýváme ji vnější přímka kružnice.
Průměr kružnice je úsečka, která prochází středem kružnice a jejíž oba krajní body leží na této kružnici.
Co je to vzájemná poloha přímek
Vzájemnou polohu dvou přímek můžeme snadno určit, pokud známe souřadnice jejich směrových, případně normálových vektorů. Přímky rovnoběžné mají stejný směr, tedy jejich směrové vektory jsou kolineární. Normálové vektory dvou rovnoběžných přímek jsou také kolineární. Ve speciálním případě mohou být přímky totožné.Střed kružnice opsané je průsečíkem všech 3 os stran trojúhelníku. Máme trojúhelník ABC. Průsečík os o1 a o2 je střed S kružnice opsané k. Tuto kružnici sestrojíme, její poloměr je dán vzdáleností středu S a libovolného vrcholu.Závěrem je, že obvod kruhu o se určí ze vzorce o = πd, kde d je průměr kruhu, nebo o = 2πr, kde r je poloměr kruhu. Žáci by měli odhalit princip Archimédova postupu – totiž, že čím více stran má n-úhelník, tím více se jeho délka blíží délce kružnice (obvodu kruhu) s průměrem odpovídajícím úhlopříčce n-úhelníku.
Polára je přímka, která má jednu velice zajímavou vlastnost související s tečnami kružnice. Přímka daná rovnicí (x – m)(x1 – m) + (y – n)(y1 – n) = r2 se nazývá polára bodu X1[x1; y1] vzhledem ke kružnici se středem S[m; n] a poloměrem r.
Co je to kružnice : Kružnice je množina všech bodů roviny, které mají od daného bodu, středu kružnice, danou vzdálenost, poloměr kružnice. Kružnici s nulovým poloměrem tvoří jediný bod – její střed.
Co je rovinnost : Rovinnost je definována jako velikost rozdílu mezi tvarem povrchu a geometricky správnou rovinou. Následující obrázek ukazuje obraz povrchu cíle. Předpokládejme, že povrch cíle leží mezi dvěma dokonale rovnými a rovnoběžnými rovinami; vzdálenost mezi těmito rovinami je rovinnost.
Co to je lícování
Lícování je ve strojírenství předepsání rozměrů a výroba dvou samostatných konstrukčních částí, kdy jedna svým vnějším povrchem (součást charakteru „hřídel“) má zapadat do otvoru vytvořeného v druhé (součást charakteru „díra“) tak, aby tyto části vůči sobě měly předepsaný vztah – tvoří uložení.
Dvě soustředné kružnice vytvářejí mezikruží. Přímka, která nemá s kružnicí žádný společný bod, je její vnější přímka. Přímka, která má s kružnicí jediný společný bod, je její tečna. Tečna kružnice je kolmá k přímce, která spojuje bod dotyku se středem kružnice.Polára je přímka, která má jednu velice zajímavou vlastnost související s tečnami kružnice. Přímka daná rovnicí (x – m)(x1 – m) + (y – n)(y1 – n) = r2 se nazývá polára bodu X1[x1; y1] vzhledem ke kružnici se středem S[m; n] a poloměrem r.
Jak najít střed kruhu : Označte střed tečkou nebo křížkem. To bude váš výchozí bod. Nakreslete dvě čáry od této tečky na obě strany kruhu, jednu čáru rovnoběžnou s horním a dolním okrajem a jednu čáru rovnoběžnou s levým a pravým okrajem. V místě, kde se tyto dvě čáry protínají, najdete středový bod.