Antwort Co je to sukulentní? Weitere Antworten – Jak pečovat o sukulenty
Sukulentní terárium umístěte na co nejsvětlejší místo, kaktusy a sukulenty milují slunce! Terária si moc nevšímejte, u sukulentů platí: méně péče je více. Od jara do podzimu zalévejte jednou za 14 dní, přes zimu jednou za měsíc nebo vůbec. Pokud je terárium na stinnějším místě, zalévejte jen sporadicky.Sukulenty sázejte nejlépe do květináčů s dírkami, aby bylo možné vylívat přebytečnou zálivku z podmisky. Pokud si vyberete květináč bez dírek, nezapomeňte na dno nasypat buď několik kuliček keramzitu nebo střepy keramických květináčů. Vytvoříte tak přirozenou drenáž a zemina nebude převlhčená.Jak často zalévat a kam byste měli vodu nalévat. Sukulenty snesou období sucha. Během vegetačního období (což je zpravidla jaro a léto) však potřebují pravidelnější zálivku. Zatlačte prstem do půdy kolem rostliny.
Jak stříhat sukulenty : Tlustice – množení
Stonkové řízky bereme vždy z horní části rostliny, na pár dní je po ustřižení necháváme vyschnout a až opak je necháváme zakořenit v lehounce vlhké směsi písku a substrátu nebo speciálním substrátu na sukulenty. Lépe se množí na slunném místě a s občasnou mírnou zálivkou.
Jak se množí sukulenty
Množení sukulentů
Stačí odříznout zdravý list nebo část stonku a nechat jej několik dní zaschnout, aby se na řezné ploše vytvořil kalus. Poté se řízek umístí na vlhký substrát a čeká se, až se objeví kořeny. Tato metoda je zábavná a umožňuje snadno rozšířit sbírku sukulentů nebo sdílet je s přáteli.
Jak přezimují sukulenty : Obecná pravidla (neplatí u všech druhů) jsou: nízká teplota, minimální zálivka (cca 50 % našich rostlin během zimování vodu u kořenů vůbec nepotká, některé za zimu 2-3x lehce zalijeme nebo pouze porosíme) a dostatečné světlo (na rozdíl od kaktusů, které při dodržení určitých podmínek lze zimovat v naprosté tmě).
Protože sukulenty potřebují maximum slunečních paprsků, ti prvně jmenovaní by je měli umístit přímo na parapet okna, kam jim nejvíce svítí, protože to je zároveň po většinu roku ono potřebné minimum světla, které jim mohou dopřát.
Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.
Kdy schovat sukulenty
Sukulenty bychom měli zazimovat v říjnu, jak radí jejich pěstitel Jiří Janda z Pávova u Jihlavy. „Na zimoviště bychom měli stěhovat rostliny už připravené – to znamená kořeny v suchu a pokud možno listy co nejvíc napité vodou,“ radí Jiří Janda pro ty, kteří měli květiny přes léto někde na balkoně nebo na zahradě.Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.v době vegetace zaléváme vydatně do podmisky, až když jsou listy lehce scvrknuté. V zimě zálivku silně omezíme. Starček je citlivý na přelití, takže pozor, aby rostlina neseděla ve vodě a nedošlo ke kontaktu vody s listy.
V případě pěkného podzimu, třeba až do polovice listopadu, musí se arciť na noc proti mrazu krýti slaměnkami a prkénky, aby se na oknech nesrážela voda. Kdyby bylo špatné počasí, musí se ovšem druhy choulostivé uklízeti již kolem 15. října, případně ještě dříve. K uklízení volíme teplý a suchý den.
Jak rychle rostou sukulenty : Mezi sukulenty jsou velké rozdíly v rychlosti růstu. Podle toho volíme jak četnost přesazování a zálivky, tak přihnojování. Drobné, pomalu rostoucí druhy můžeme nechat v téže nádobě několik let a není třeba je přihnojovat.
Kdy naposledy zalít kaktusy : V období největších veder – přelom červne a srpna – asi 14 dní přerušíme úplně zálivku. Srpen a září: v tomto období zálivku již začínáme omezovat. Říjen: kaktusy před prvními mrazíky přemístíme domů. Rostlinky naposledy zalijeme a zbavíme je případných škůdců.
Jak se správně starat o kaktus
Kaktusy je možno letnit, avšak na deštěm chráněném místě. V zimě je nutná doba odpočinku při teplotě 10 – 13 ° C, snesou však i teploty okolo 5 ° C; Zálivka: v létě zaléváme pravidelně tak, že necháme substrát mezi zálivkami vždy vyschnout. Od podzimu zálivku postupně omezujeme a v zimě nezaléváme takřka vůbec.
Když sukulent prosí o vodu
Tak, že se jim svěsí listy. Ve chvíli, kdy sukulent doslova prahne po zálivce, začne totiž vysávat své spodní listy, které se důsledkem toho scvrkávají a opadávají.Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.
Proč se Orchidejím kroutí listy : Je to klasika- nedostatek draslíku. Turgor čili vnitřní tlak závisí jednak na vodě, jednak na draslíku. Kromě varhánků málo draslíku dělá taky zvlněné okraje listů nebo list zůstává slepený a nerozvírá se. Při silném nedostatku je orchidej zvadlá a nepomáhá ani zvýšená zálivka, ani zvýšená vlhkost vzduchu.