Antwort Co je to zajištěná pohledávka? Weitere Antworten – Co je zajištěný věřitel
Zajištěným věřitelem se dle insolvenčního zákona rozumí věřitel, jehož pohledávka je zajištěna věcí nebo právem z majetku dlužníka, a to jedním z pěti jasně stanovených způsobů – zajišťovacích práv. Pohledávka zajištěného věřitele je právně zajištěna majetkem dlužníka, například zástavním právem.Vykonatelná pohledávka je taková pohledávka, jejíž splnění si může věřitel vynutit prostřednictvím soudního výkonu rozhodnutí nebo exekuce. Jedná se o pohledávky, které byly přiznané: pravomocným (= již se proti němu nedá odvolat) rozhodnutím soudu. pravomocným rozhodčím nálezem.Zajištěným věřitelem je věřitel, jehož pohledávka za dlužníkem je zajištěna něčím z majetku dlužníka. Může se jednat o jeden z pěti způsobů vyjmenovaných v insolvenčním zákoně. Jen ten věřitel, jenž má svou pohledávku zajištěnu něčím z majetku dlužníka a některém z uvedených nástrojů, je věřitelem zajištěným.
Kdy je pohledávka zjištěna : (1) Pohledávka je zjištěna
(2) Vykonatelná pohledávka je zjištěna také tehdy, jestliže insolvenční správce nepodal včas žalobu o její popření nebo byla-li taková žaloba zamítnuta anebo řízení o ní skončilo jinak než rozhodnutím ve věci samé.
Co je zajištěná a nezajištěná pohledávka
V zákoně je vysvětlen pouze termín „zajištěná pohledávka„. Nezajištěná pohledávka představuje její protipól, tedy pohledávku, která není zajištěna majetkem, který náleží do majetkové podstaty dlužníka. V praxi je většina pohledávek nezajištěná.
Co patří mezi pohledávky : Pohledávka je právo věřitele (fyzické či právnické osoby) požadovat na dlužníkovi plnění vzniklé z určitého závazku. Pohledávka může být peněžitá i nepeněžitá. Věřitel má právo vymáhat pohledávku po dlužníkovi a ten má povinnost svůj dluh vůči věřiteli vyrovnat.
Pokud věřitel svoji pohledávku přihlásil jako podřízenou, je pohledávka přezkoumána jako podřízená i v případě, kdy ji věřitel přihlásil jako podřízenou nesprávně (nelze pohledávku popírat z důvodu, že by měla být přihlášena v lepším pořadí).
U pohledávek musí být zřejmé tyto údaje:
- dlužník.
- důvod pohledávky.
- výše pohledávky.
- úhrada spolu s časovými údaji.
Kdy je pohledávka vymahatelná
Právní věta: Vymahatelnou pohledávkou se rozumí taková pohledávka, jejíž splnění lze vynutit cestou výkonu rozhodnutí (exekuce), tj. pohledávka, která byla věřiteli přiznána vykonatelným rozhodnutím nebo jiným titulem, podle kterého lze nařídit výkon rozhodnutí (exekuci).Nejistá nebo neurčitá pohledávka bude zejména taková pohledávka, která se jeví objektivně sporná z pohledu hmotněprávního, pohledávka, proti které má žalobce relevantní věcné argumenty a vyžaduje-li její zjištění (zda tu pohledávka vůbec je) rozsáhlejší dokazování, které by neúměrně prodlužovalo soudní řízení žalované …Pohledávka je právo věřitele (fyzické či právnické osoby) požadovat na dlužníkovi plnění vzniklé z určitého závazku. Pohledávka může být peněžitá i nepeněžitá. Věřitel má právo vymáhat pohledávku po dlužníkovi a ten má povinnost svůj dluh vůči věřiteli vyrovnat.
Věřitel má možnost vymoci pohledávku dvěma způsoby: buď podáním návrhu na soudní výkon rozhodnutí podle OSŘ, nebo formou exekuce podle zákona č. 120/2001 Sb. o soudních exekutorech a exekuční činnosti (exekuční řád).
Po jaké době je dluh promlčen : Kdy vzniká nárok na promlčení dluhu u banky U banky je opět tříletá doba promlčení dluhu. Pokud tedy během této doby banka nezačne vymáhat dluh u soudu a vy na pozdější soudní vymáhání zareagujete vznesením námitky promlčení, může být možnost vymáhat dluh promlčená a vy ho nebudete muset platit.
Co je to vymáhání pohledávek : K soudnímu vymáhání pohledávek tedy přistupujeme v případech, kdy dlužník na výzvy k úhradě pohledávky nereaguje. Neuhradí-li dlužník svůj dluh ani po výzvách advokáta nebo nedodrží-li splátkový kalendář, podáme návrh na vydání platebního rozkazu k soudu, popřípadě žalobu k rozhodčímu soudu.
Po kolika letech zaniká exekuce
Nejdelší promlčecí lhůta je u soudních rozhodnutí. Dle § 110 občanského zákoníku platí, pokud bylo právo přiznáno pravomocným rozhodnutím soudu, tak se exekuce promlčuje za 10 let a to ode dne, kdy měl být podle rozhodnutí plněno.
Zákonodárci pro zastavení bezvýsledných exekucí počítají s šestiletou lhůtou. Po této lhůtě by měl exekutor za určitých podmínek bezvýslednou exekuci zastavit. Výjimku mají exekuce na výživné a náhrady újmy za ublížení na zdraví. Nynější šestileté exekuce by se tak mohly zastavovat v roce 2023.Motivace většiny exekutorů zastavovat exekuce je minimální. Oprávněný s tím zpravidla nesouhlasí. Proto většinou o zastavení exekuce pro nemajetnost rozhoduje až soud. Po zastavení exekuce pro nemajetnost tedy pokračuje dále promlčecí doba, kdy po 10-ti letech je dluh zcela promlčen a nelze jej tedy již nijak vymáhat.
Jak dlouho můžu splacet exekuci : Jak dlouho může být vedena exekuce, promlčí se někdy Pohledávka přiznaná rozhodnutím orgánu veřejné moci (většinou soudem) se promlčí za 10 let ode dne, kdy mělo být podle rozhodnutí plněno, tedy ve lhůtě 10 let ode dne, v němž rozhodnutí nabylo tzv. „vykonatelnosti“.