Antwort Co je výkonový zesilovač? Weitere Antworten – Jak zjistit výkon zesilovače
hodnoty napětí z osciloskopu, že výkon dává hodnota efektivní, takže výkon vypočtete: max. hodnota napětí nadruhou, děleno 2, děleno odporem zátěže. Příklad: Jedna půlvlna sinusovky špička-špička 40V, zátěž 4Ohmy. Výkon je: 40 na druhou, čili 1600, děleno 2 je 800, děleno 4Ohm dává 200W sinusového výkonu.Věnujme se však nyní analogovým zesilovačům třídy AB a "digitálním" zesilovačům třídy D. Tedy zesilovačům, které jsou v současnosti nejčastěji zastoupené jak v automobilech, tak domácnostech. Hned na úvod je potřeba zmínit, že zesilovače třídy D nejsou digitální zařízení.V případě volby zesilovače na reproduktory by měl výkon zesilovače být v rozmezí 60-80% zatížitelnosti reproduktorů. V případě volby zesilovače na subwoofer, je princip právě opačný. Jeho výkon by měl být cca o 20% vyšší, než je zatížitelnost subwooferu.
Co to je zesilovač : Zesilovač je takové elektronické zařízení, které zvětšuje napětí, proud nebo výkon tím, že malá vstupní elektrická hodnota úměrně ovládá elektrický výkon dodávaný zdrojem výstupnímu obvodu.
Jaký výkon reproduktorů
Výkon reproduktoru
U běžných reproduktorů je to mezi 20 W až 200 W. Zdroj může disponovat vyšším výkonem než reproduktory, neboť není potřeba, aby do nich zvuk posílal naplno. Pokud by však byl nižší, nebudou hrát reproduktory dostatečně nahlas.
Kolik OHMU repro : Pokud se ptáš přímo na reproduktor, profesionální reproduktory mají obvykle nominální impedanci 8 ohmů, reprosoustavy pak obvykle 8 nebo 4 jmenovitě, málokteré mají 2 ohmy.
třída D – převod signálu na pulzně šířkovou modulaci PWM na výstupu, velmi vysoká účinnost 80 – 90%, velké výkony, průměrné zkreslení, pro profesionální použití i průmysl, horší elektromagnetická kompatibilita.
Zesílení zesilovače je proto vždy definováno poměrem změny výstupního napětí nebo proudu ke změně napětí nebo proudu na vstupu. Jde-li o střídavý signál, považujeme střídavé napětí (proud) za periodické změny a zesílení je analogicky dáno poměrem velikosti výstupního k velikosti vstupního střídavého signálu.
Co je to RMS výkon
RMS (root mean squared) – měření trvalého výstupního výkonu zesilovače při dané úrovni zkreslení. Obecně je RMS výkon zhruba polovinou hudebního (špičkového, chvilkového) výkonu, např. 7 W RMS odpovídá zhruba 11–13 W hudebního výkonu.Operační zesilovač (OZ) je polovodičová součástka, která je dnes základním stavebním prvkem obvodů zpracovávajících spojité analogové signály. Jedná se o elektronický zesilovač s velkým zesílením, velkým vstupním a malým výstupním odporem a dvěma souměrnými vstupy.RMS (root mean squared) – měření trvalého výstupního výkonu zesilovače při dané úrovni zkreslení. Obecně je RMS výkon zhruba polovinou hudebního (špičkového, chvilkového) výkonu, např. 7 W RMS odpovídá zhruba 11–13 W hudebního výkonu.
Výkon reproduktoru
RMS výkon je zpravidla polovinou nejvyšší hodnoty výkonu daného zařízení. U běžných reproduktorů je to mezi 20 W až 200 W. Zdroj může disponovat vyšším výkonem než reproduktory, neboť není potřeba, aby do nich zvuk posílal naplno. Pokud by však byl nižší, nebudou hrát reproduktory dostatečně nahlas.
Kolik OHMU do auta : Běžná autorádia pracují s reproduktory nejčastěji o impedanci 4 nebo 3 Ohmy. Reproduktory s impedancí 3 Ohmy mají výhodu v tom, že při nižší impedanci produkuje zesilovač v rádiu vyšší výkon a reproduktory tak umí zahrát hlasitěji a bez zkreslení ve vyšších hlasitostech.
Co je to integrovaný zesilovač : Integrovaný zesilovač je nejobyklejší provedení zesilovače. Jednoduše k němu připojíte zdroj zvuku a reprosoustavy a audio sestava je hotová. Integrovaný zesilovač v sobě kombinuje dvě základní funkce – předzesilovač a koncový zesilovač.
Jak funguje zesilovač
Zesilovač je elektrický čtyřpól, na jehož vstupní svorky přivádíme signál, který chceme zesílit. Je to tedy elektronické zařízení, které zesiluje elektrický signál. Zesilovač mění amplitudu zesilovaného signálu (zesiluje), ale neměl by měnit frekvenci ani tvar zesilovaného signálu (zkreslovat signál).
Při počítání v decibelech je postup následující:
- vypočítáme podíl dvou stejných veličin – veličina výstupní / veličina vstupní
- tento poměr zlogaritmujeme (dekadický logaritmus)
- vynásobíme číslem 10 (pro výkon) případně 20 (pro napětí nebo proud)
- decibel (dB) je na světě – jak snadné!
V podstatě jde o to, do jaké míry bude tranzistor v klidovém stavu (bez buzení) otevřen, případně uzavřen. Pracovní bod se týká převodní charakteristiky tranzistoru, po které se pracovní bod s časem pohybuje v závislosti na okamžité úrovni a polaritě vstupního signálu.
Co je Pmpo : Výkon PMPO (Peak Music Power Output) uvádí údaj o tzv. hudebním výkonu, což je výkon, kterého zesilovač dosáhne ve špičkách v krátkodobém intervalu. Bývá několikanásobně vyšší než udávaný výkon elektrický.