Antwort Co je základem živých organismů? Weitere Antworten – Co je základem všech živých organismů
Základní složkou živých organismů jsou buňky (viz kapitola o virech). Byly rozlišeny dva hlavní typy buněk prokaryotická a eukaryotická buňka. Prokaryota jsou obecně považována za reprezentanty dvou separátních domén, zvaných bakterie a Archea, které ve skutečnosti nejsou blíže jeden k druhému než Archea k eukaryotům.Jsou společné pro všechny živé soustavy, ne pouze pro určitá vývojová stádia.
- přítomnost nukleových kyselin (NK) a bílkovin. hlavní molekulární složky všech živých soustav.
- organizovanost a hierarchické uspořádání
- otevřená soustava.
- schopnost autoregulace.
- metabolismus.
- reprodukce a vývin.
Podle společných znaků třídíme živé organizmy do čtyř skupin – bakterie a sinice, houby, rostliny a živočichové.
Které základní organické látky tvoří živou hmotu : Bílkoviny jsou základními organickými látkami nezbytnými pro existenci živého organizmu, jejich základní význam je: Stavební (kolagen, elastin, keratin).
Co je to živý organismus
Živý organismus je energeticky otevřený systém. Energie se tvoří enzymatickou přeměnou substrátů. Energie je následně skladována v makroergických fosfátových vazbách univerzálních přenašečů (např. adenosintrifosfát, ATP).
Co potrebuji živé organismy k zivotu : Všechny živé organismy potřebují pro svůj život vodu a potravu. Voda je neživá přírodnina, kterou organismy přijímají ze svého okolí. V příjmu potravy jsou však mezi rostlinami, živočichy a houbami velké rozdíly.
Živočichy lze orientačně rozdělit na „bezobratlé“ (nepřirozená, pomocná skupina) a obratlovce.
- Mezi bezobratlé patří mj. žahavci, ploštěnci, hlístice, měkkýši, kroužkovci, pavoukovci, stonožkovci či korýši včetně hmyzu.
- Do skupiny obratlovců se řadí paryby, paprskoploutvé ryby, obojživelníci, plazi včetně ptáků a savci.
V biologii zpravidla dělíme organické sloučeniny na 4 základní skupiny: cukry, tuky, bílkoviny a nukleové kyseliny. Řadíme k nim jak látky makromolekulární, tak i nízkomolekulární. Jsou to nejrozšířenější organické látky, tvoří největší podíl organické hmoty na Zemi.
Co patří do organických látek
Typickými příklady organických látek jsou dřevo, půda, ropa, dřeň ovoce, kompost, zemní plyn apod. V surovém stavu je organickou látkou např. metan, který je v čisté formě organickou sloučeninou.Živé organismy mají společné nejen pouhé složení těla. Všechny živé organismy přijímají látky ze svého okolí (například člověk přijímá kyslík a potravu), uvnitř těla je přeměňují (vytvářejí z nich jiné látky) a také některé látky vydávají ze svého těla ven (například vylučují ven odpad).Živočichové (Metazoa, Animalia) je říše mnohobuněčných heterotrofních organismů, které se již na buněčné úrovni odlišují od rostlin a hub. Jejich buňky nemají plastidy ani buněčnou stěnu. Jsou dnes řazeni do skupiny Opisthokonta spolu s houbami a některými prvoky.
K nejstarším organismům na Zemi patří bakterie a sinice. Jak mohla vypadat krajina dříve. Nejstarší geologické období, ve kterém začíná život. Cca od 4600 mil.
Jak dělíme živočichové : Dělení a třídění živočichů
Pro nás postačí vědět, že existují dvě velké skupiny: obratlovci a bezobratlí, že obratlovci se dále dělí na třídy: ryby, obojživelníky, plazi, ptáky a savce a že mezi bezobratlé patří velká skupina živočichů zvaná hmyz.
Kolik druhů živočichů : Jednotlivé říše jsou na Zemi zastoupeny následovně: živočichů je 7,8 milionu druhů, hub 611 000 a rostlin 300 000. Počet známých druhů je však pravděpodobně jen zlomkem skutečného počtu, kterým mohou být miliardy druhů.
Na co se dělí látky
Rozdělují se na plyny, které jsou rozpínavé (vyplní libovolný prázdný objem) a dobře stlačitelné, a kapaliny, které při konstantním tlaku zachovávají svůj objem jsou stlačitelné jen velmi omezeně. Pevné látky pak zachovávají nejem objem, ale i svůj tvar.
Anorganické (neústrojné) látky jsou takové, které tvoří podstatu neživé přírody (např. horniny, minerály). Organické (ústrojné) látky jsou takové, které vznikají v tělech živých organismů a plní zde funkci stavební, zásobní a funkci živin. ➢Příklady organických látek: cukry, tuky, bílkoviny, alkany, alkeny…Shrnutí: Společné znaky živočichů jsou: přijímají vodu a potravu, vylučují, dýchají, pohybují se a své okolí vnímají smysly, rostou a vyvíjejí se, rozmnožují se.
Jaký je rozdíl mezi člověkem a zvířetem : Aristotelská filozofie vymezila jasný rozdíl mezi zvířetem a člověkem. Zvíře je v ní pouhou vegetativní a smyslovou živou bytostí obdařenou schopností pohybu, člověk bytostí rozumnou a společenskou, duchovní, morální, a proto má i nesmrtelnou duši.