Antwort Co jsou kurikulární dokumenty? Weitere Antworten – Co je to kurikula
Kurikulum lze chápat jako „obsah vzdělávání (učivo) v širším slova smyslu a proces jeho osvojování, tj. jako veškerou zkušenost žáka (učícího se), kterou získává ve školském (vzdělávacím) prostředí, a činnosti, které jsou spojeny s jeho osvojováním a hodnocením“.RVP ZV je rozděleno do 4 částí. První část se zabývá vymezením RVP ZV v systému kurikulárních dokumentů. Druhá část se zabývá charakteristikou základního vzdělávání. Nejrozsáhlejší třetí část obsahuje pojetí a cíle základního vzdělávání, klíčové kompetence, vzdělávací oblasti, průřezová témata a rámcový učební plán.Rámcový vzdělávací program pro předškolní vzdělávání (RVP pro PV) je veřejný dokument přístupný pro pedagogickou i nepedagogickou veřejnost. Jedná se o kurikulární dokument (obsah vzdělávání). Kurikulární dokumenty jsou tvořeny na školní (školní vzdělávací programy) nebo státní úrovni.
Co je to skryté kurikulum : Skryté kurikulum nemá přesnou definici. Jsou to však skryté lekce, které uštědřuje škola, lekce které nejsou vedeny podle oficiálních záměrů a plánů školského systému či učitelů.
Co je to národní kurikulum
Národní kurikulum je základní politický dokument, který vyjadřuje konsensuální názor společnosti na základní hodnoty vzdělávání, jeho cíle, obsah a výstupní úroveň.
Co vymezuje RVP : RVP vymezují závazné rámce vzdělávání pro jeho jednotlivé etapy – předškolní, základní a střední vzdělávání. Školní úroveň představují školní vzdělávací programy (dále jen ŠVP), podle nichž se uskutečňuje vzdělávání na jednotlivých školách2.
Co jsou ŠVP – Školní vzdělávací programy Na základě rámcových vzdělávacích programů a pravidel v nich stanovených si jednotlivé školy vytvářejí své realizační programové dokumenty – školní vzdělávací programy (ŠVP), který musí být v souladu s tímto rámcovým vzdělávacím programem (RVP).
Bílá kniha – Národní program rozvoje vzdělávání v České republice. Dokument formuje vládní strategii v oblasti vzdělávání v podobě myšlenkových východisek, obecných záměrů a rozvojových programů směrodatných pro vývoj vzdělávací soustavy. Strategie odráží celospolečenské zájmy a dává konkrétní podněty k práci škol.
Co to jsou očekávané výstupy
Očekávané výstupy mají činnostní povahu, jsou prakticky zaměřené, využitelné v běžném životě a ověřitelné. Vymezují předpokládanou způsobilost žáků využívat osvojené učivo v praktických situacích a v běžném životě na konci 5. a 9. ročníku.Podle tohoto obsahového hlediska rozlišujeme tzv. kognitivní výukové cíle, afektivní výukové cíle a psychomotorické výukové cíle. Kognitivní výukové cíle se formulují pro oblast poznatků, znalostí a kognitivních dovedností. Afektivní výukové cíle se vztahují k postojům, návykům a převážné většiny sociálních dovedností.Střediska poskytují konzultace, odborné informace a pomoc osobám odpovědným za výchovu, pedagogickým pracovníkům předškolních zařízení, škol a školských zařízení v oblasti výchovy a vzdělávání dětí s rizikem či s projevy poruch chování a negativních jevů v sociálním vývoji a při jejich integraci do společnosti.
Bílá kniha je přesvědčivý text, který využívá důkazy, fakta a argumenty, aby pomohl cílové skupině firmy porozumět konkrétnímu tématu nebo problému.
Co nahrazuje bílou knihu : Zelenou knihu (Green Paper).
Jaké jsou klíčové kompetence : V etapě základního vzdělávání jsou za klíčové považovány kompetence k učení; kompetence k řešení problémů; kompetence komunikativní; kompetence sociální a personální; kompetence občanské; kompetence pracovní; kompetence digitální.
Co jsou psychomotorické cíle
Psychomotorické cíle jsou orientovány na pohybové (praktické dovednosti) – objevují se ve všech předmětech – tělesná výchova (šplh), matematika (rýsování), chemie (sestrojení aparatury) či cizí jazyk (správná výslovnost). Imitace – žák po impulsu pozoruje příslušnou činnost a vědomě ji začíná napodobovat.
kognitivní (vzdělávací, poznávací) – osvojování poznatků a intelektových dovedností (znalost, porozumění, aplikace, analýza, syntéza a hodnotící posouzení) afektivní (postojové, hodnotové) – osvojování postojů, tvoření hodnotové orientace (vnímavost, reagování, oceňování hodnoty, integrování hodnot)Na základě rámcových vzdělávacích programů a pravidel v nich stanovených si jednotlivé školy vytvářejí své realizační programové dokumenty – školní vzdělávací programy (ŠVP), který musí být v souladu s tímto rámcovým vzdělávacím programem (RVP).
Kdo je žák se ŠVP : Pojmem děti a žáci se speciálními vzdělávacími potřebami označujeme v souladu se školským zákonem vzdělávající se jedince, kteří k naplnění svých vzdělávacích možností nebo k uplatnění a užívání svých práv na rovnoprávném základě s ostatními potřebují poskytnutí podpůrných opatření.