Antwort CO jsou podvojné oxidy? Weitere Antworten – Jak se tvori Nazvoslovi oxidů
Dříve se používal název kysličník. Oxidy obsahují ve své molekule oxidový anion O2-. Oxidy vznikají odtržením 2 atomů vodíku z vody (H2O). Proto má kyslík ve všech oxidech oxidační číslo II-.Jak rozeznat oxidy Je-li E ≤ 1, je oxid zásadotvorný. Je-li 1< E ≤ 2, je oxid amfoterní. Je-li E > 2, je oxid kyselinotvorný.Oxidy (dříve psáno oxydy, v souladu s dalšími jazyky, zastarale kysličníky) jsou dvouprvkové sloučeniny kyslíku s méně elektronegativními (elektropozitivnějšími) prvky.
Jak poznat oxidační číslo : Oxidační číslo píšeme římskou číslicí, znaménko „plus/mínus“ píšeme před číslici (např. +II; –IV), kladné oxidační stavy se někdy píšou i bez znaménka plus. Arabské číslice používáme pro vyjádření náboje jednoatomových nebo víceatomových iontů.
Kde vznikají oxidy
Oxidy dusíku jsou přirozenou součástí životního prostředí, vznikají především při spalovaní fosilních paliv za vysokých teplot, během bouřek, mezi producenty se řadí i mikroorganizmy. Oxidy dusíku se podílejí na vzniku kyselých dešťů a přízemního ozónu. NO je významným skleníkovým plynem.
Co způsobuje oxid siřičitý : Oxid siřičitý je i přes všechny své benefity stále jedovatý plyn, který i v malém množství vyvolává u citlivých lidí alergické reakce, závratě, bolesti hlavy a břicha, problémy astmatického typu. Studie, která testovala účinky SO2 na zvířatech, potvrdila výskyt žaludečních vředů po požití této chemikálie.
Kyselinotvorné oxidy – příklady
- Oxidy nekovů: B2O3 – oxid boritý SiO2 – oxid křemičitý N2O3 – oxid dusitý NO2 – oxid dusičitý N2O5 – oxid dusičný P2O5
- Oxidy kovů s oxidačním číslem V a více: Nb2O5 – oxid niobičný Ta2O5 – oxid tantalničný CrO3 – oxid chromový MoO3 – oxid molybdenový WO3 – oxid wolframový Re2O7
Kyselinotvorné oxidy jsou oxidy, které při reakci s vodou vytvářejí kyselinu. Zásadotvorné oxidy jsou oxidy, které při reakci s vodou vytvářejí zásady (hydroxidy).
Co patří mezi oxidy
Oxidy jsou sloučeniny kyslíku. Patří sem minerály navzájem odlišné vlastnostmi i způsobem vzniku a výskytu. Mezi nejhojnější a nejvýznamnější patří křemen (SiO2), hematit (Fe2O3) a korund (Al2O3). Mnoho z nich je důležitými rudami železa a cínu.Z tohoto hlediska se oxidy dělí na kyselinotvorné, zásadotvorné, amfoterní a neutrální (viz obrázek 1).Proč má prvek kyslík ve sloučeninách oxidační číslo –II Kyslíku chybí 2 elektrony k zaplnění vrstvy. Po přijetí 2 elektronů bude mít 8p+ a 10e-. Náboj částice je -2,tedy oxidační číslo je –II.
Chemici používají oxidační čísla (nebo oxidační stavy či stupně) ke sledování toho, kolik elektronů přísluší danému atomu. Oxidační čísla vždy neodpovídají skutečným nábojům v molekulách a určujeme je pro atomy, které se podílejí na kovalentních (a také iontových) vazbách.
Co způsobuje oxidaci : Oxidace povrchů začne ve chvíli, kdy se zkombinuje kyslík společně s vlhkostí. Pokud vyšší stupeň vlhkosti působí na nestabilní materiály po delší dobu, začne se snižovat jejich pevnost, snižuje se i celková trvanlivost a objevuje se koroze. U železa se setkáváme se rzí, která ovlivňuje jeho konstrukční zatížení.
Jak škodí oxid siřičitý : Oxid siřičitý působí dráždivě zejména na horní cesty dýchací, dostavuje se kašel, v těžších případech může vzniknout až edém plic. Menší koncentrace vyvolávají záněty průdušek a astma.
Kde se vyskytuje oxid siřičitý
Používá se jako konzervant, antioxidant a prostředek proti hnědnutí do vína, kukuřičného sirupu, želé, sušeného ovoce, džusů, nealkoholických ovocných nápojů, pečiva, octa, výrobků z brambor, koření a polévek. Přidává se také při výrobě džemů a marmelád.
Amfoterní oxidy jsou oxidy, jejichž sloučeniny s vodou mají vlastnosti i hydroxidů i kyselin.Z tohoto hlediska se oxidy dělí na kyselinotvorné, zásadotvorné, amfoterní a neutrální (viz obrázek 1).
CO produkuje oxid uhelnatý : Jedovatý oxid uhelnatý je produktem nedokonalého spalování – vzniká při hoření jakéhokoliv paliva . Příčinou výskytu zvýšených koncentrací v interiérech je nedostatečné odvětrání místností, kde jsou kamna, sporáky, karmy (koupelny) a další spalovací zařízení umístěna.