Antwort Co když mě bolí ucho? Weitere Antworten – Jak se rychle zbavit bolesti ucha
Než se dostanete k lékaři, je vhodné si vzít léky na bolest s obsahem paracetamolu či ibuprofenu, jako je např. Paralen, Panadol, Ibalgin či Brufen. U menších dětí se prášky proti bolesti podávají ve formě čípku nebo suspenze. Na ucho nebo za ucho můžete také přiložit studený obklad.Pokud je bolest doprovázena zalehnutím ucha jedná se v letních měsících (či po návštěvě bazénu, termálů) pravděpodobně o zánět zevního zvukovodu, v zimních měsících spíše o zánět středního ucha (který je nicméně u dospělých vzácností). Když není zalehlé ucho bolest může být: Od zubů (stav chrupu)Fenistil kapky (3x denně), nebo Claritin sirup nebo tabletky (1x denně)). Fenistil a Claritin jsou volně prodejné. Vhodné je podávat 3 dny Nurofen (Ibalgin, Ibuberl) 3x denně (ráno-v poledne a večer á 6 hod) pro potlačení zánětu. Pokud bolest nadále trvá, nebo vytéká něco z ucha – je nutno vyhledat lékaře!
Jak léčit zánět ucha doma : V lehkých případech je často dostačující domácí léčba v podobě studených obkladů a užívání léků proti bolesti. Diagnostikuje-li lékař bakteriální infekci, čili silný zánět středního ucha, předepíše antibiotika (lokální v podobě kapek do ucha nebo klasické tablety – záleží na závažnosti onemocnění).
Co pomáhá na ucha
Při mírné bolesti v uších či při obtížích po koupání, sáhněte po ušních kapkách s obsahem antisepticky působících látek (kyselina octová, tea tree oil a další). Při zalehnutí ucha jsou vhodné olejové ušní kapky, které pomáhají rozpouštět ušní maz a mají často také dezinfekční účinky.
Jak dlouho trvá bolest ucha : Přeléčení antibiotiky a regenerace trvá obvykle cca 2 – 3 týdny. Po tuto dobu může být ucho zalehlé a citlivé a neměla by se do něj dostat voda (tzn. vyloučit koupání a potápění). Pokud se stav do měsíce nezlepší, bude potřeba znovu navštívit lékaře, aby se předešlo recidivám.
Akutní zánět středního ucha lze usuzovat na základě bolesti, zčervenání, zahřátí a napuchnutí okolní kůže či sliznice. Pokud nateče zvukovod, nemohou tekutiny a hlen odtékat a nakupí se ve středním uchu. Je-li tlak v uchu přílišný, může se vytvořit trhlinka na ušním bubínku a zánětlivá tekutina vytéká ven.
Po propíchnutí a odsátí sekretu dochází k okamžité úlevě. Přeléčení antibiotiky a regenerace trvá obvykle cca 2 – 3 týdny.
Kdy se píchá ucho
Pokud hnis v uchu utlačuje bubínek, zánět je nutné odstranit propíchnutím bubínku a odsátím hnisu (paracentéza, lidově pak píchání ucha). Tento zákrok přináší velikou úlevu od bolesti.Lokálně aplikujeme dekongescenčí nosní kapky, které usnadní zprůchodnění Eustachovy trubice a zmírní otok sliznic (např. Otrivin®, Nasivin®), v případě hustého hlenu podáváme také mukolytika (např. Mucosolvan®, Ambrobene®, ACC®). Při bolesti a horečce podáváme celkově analgetika a antipyretika (např.Děcku ulevte podáním Nurofenu nebo Ibalginu. Uleví jak od bolesti, tak působí protizánětlivě. Z volně dostupných kapek by mohlo pomoci Otic solution, ale pozor, nesmí se kapat do ucha s poškozeným bubínkem (z ucha nesmí nic vytékat). Z vlastní zkušenosti většinou dojde na návštěvu ORL.
Pokud má ale pacient dlouhodobě přetrvávající obtíže, například časté bolesti hlavy, dlouhodobý suchý kašel, přidávají se teploty, nebo když se objeví náhlá sluchová indispozice či ztráta sluchu, pak je dobré vyhledat ORL specialistu. Také závrativé stavy je dobré konzultovat s odborným lékařem.
Kdy jít s bolest ucha k lékaři : Pokud bolest není nesnesitelná, ale ucho bolí déle než dva dny, je vhodné navštívit lékaře. Vyšetření bubínku dítěte pomocí otoskopie a stanovení diagnózy provede většinou dětský lékař. Pokud si myslíte, že se jedná o zánět ucha, rozhodně není dobré situaci podcenit.
Jak moc bolí píchání uší : Piercing do ucha je na rozdíl od piercingů do jiných částí těla (více prý bolí propíchnutí pupíku či nosu) zákrokem téměř bezbolestným a velmi rychlým. Záleží také, jakou část ucha si necháte propíchnout, jehlu v ušním lalůčku třeba ani neucítíte, ve chrupavce pak může být malinko nepříjemná.
Co mám dělat když mi píská v uchu
Nejprve se lékař ujistí, zda není na vině mazová zátka nebo ušní onemocnění. Dále se používají léky zvyšující prokrvení vnitřního ucha (např. betahistin), kortikosteroidy a vitaminy (B6, B12). Možností jsou infuze, při kterých se dodává smyslovým buňkám více kyslíku a výživných látek.
Samotný zákrok trvá asi 10–15 sekund a provádí se v lokální anebo v celkové anestézii. Ve většině případů však zákrok není pro pacienty bolestivý, protože v ušním bubínku není spleť nervových zakončení tak hustá. Pomocí kopíčkového nože se provede umělá perforace ušního bubínku v zadním dolním kvadrantu .K čištění zvukovodu můžete použít speciální kapky či spreje, které pomohou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit z ucha. Další možností je použití ušních svící. Hořící ušní svíce vytváří teplo a mírné vakuum, které pomohou ušní maz změkčit a vytáhnout u ucha ven. Většinou stačí uši čistit 1x týdně.
Kdy jít pichat ucho : Pokud hnis v uchu utlačuje bubínek, zánět je nutné odstranit propíchnutím bubínku a odsátím hnisu (paracentéza, lidově pak píchání ucha). Tento zákrok přináší velikou úlevu od bolesti.