Antwort Co kdyz Nesouhlasim se střídavou péči? Weitere Antworten – Kdy soud neschválí střídavou péči
Střídavá péče
Soud střídavou péči zpravidla neschválí v těch případech, kdy rodiče mezi sebou nejsou schopni komunikovat a dohodnout se na základních otázkách týkajících se dítěte. Střídavá péče není o spravedlivém „rozdělení“ dítěte mezi rodiče. Musí se jednat o formu péče nejlepší pro dítě.Hlavním kritériem prý musí být zájmy dítěte, mezi které patří zachování vztahu s oběma rodiči. Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost proti verdiktu o střídavé péči. Podala ji matka jménem svého dítěte. Pokud to podmínky umožňují, je podle ÚS vhodné, aby se na výchově podíleli oba rodiče.Umožnit dítěti, aby mohlo otevřeně mluvit s někým neutrálním, svěřit se, co ho trápí. Dát dítěti najevo zájem, ale zároveň mu dát i svobodu. Nebát se probrat s odborníky, jestli pro naše dítě je střídavé péče opravdu to nejlepší. Méně je někdy více.
Jak je to s alimenty při střídavé péči : Jak je to s alimenty, pokud máte dítě ve střídavé péči V takovém režimu se většinou stanovuje platba výživného oběma rodičům. Pokud mají rodiče podobné příjmy a péče o dítě je rovnoměrně rozložena, soud nejčastěji uloží stejnou výši výživného, nebo povinnost vzájemného hrazení výživného neurčí.
Kdy má otec právo na střídavou péči
I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.
Kdy si dítě může říct s kým chce žít : „Dítě má právo se vyjádřit od 12 let. Současná judikatura ale dává prostor už i sedmi/osmiletým dětem,“ říká Adéla Lacinová Hubinková. Existuje několik forem péče o děti po rozchodu rodičů. Netypičtější variantou je výlučná péče jednoho z rodičů.
Péče o dítě – ať už výlučná či střídavá – je součástí rodičovské odpovědnosti, která vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti – zletilostí. Jakmile je dítě zletilé, výlučná či střídavá péče končí a dítě se samo může rozhodnout, zda bude bydlet s některým z rodičů nebo samostatně.
Ano, výživné na dítě lze žádat za dobu nejdéle tří let od zahájení řízení u soudu, tedy od podání návrhu soudu nebo ode dne, kdy soud řízení zahájil sám (v případech nezletilých dětí, které dosud nenabyly plné svéprávnosti).
Kdy má otec nárok na střídavou péči
I. ÚS 1554/14 ze dne 30. prosince 2014: „Střídavá péče o dítě připadá v úvahu tehdy, pokud oba rodiče projevují o svěření dítěte do péče upřímný a skutečný zájem (subjektivní kritérium) a oba naplňují relevantní objektivní kritéria zhruba ve stejné míře.Jak rozhoduje soud Pro soudce rozhodujícího o svěření dítěte do péče je důležitý především zájem dítěte. Jsou zohledněny nejen jeho vazby k oběma rodičům, ale také možné zázemí či výchovné schopnosti rodičů. Důležité také je, jakým způsobem se oba rodiče podíleli na výchově v době manželství.Pokud je dohodnuta společná péče, oba rodiče se nadále podílejí na osobní péči o dítě, a to stejným dílem. Ani jednomu z nich nejsou stanoveny žádné povinnosti či práva. Rodiče zkrátka pečují o dítě zcela beze změny.
Nejčastějším případem zániku vyživovací povinnosti je ukončení studia a nástup dítěte do zaměstnání, kdy dítě už dosahuje vlastního příjmu a je schopno se živit samo. Minimální věková hranice je v těchto situacích 15 let, kdy již dítě může uzavřít s jistým omezením pracovní smlouvu a nastoupit do zaměstnání.
Kdy se neplati alimenty : Výživné se dle § 911 občanského zákoníku platí na děti do doby, než jsou schopny se samy živit. Vyživovací povinnost není jakkoli omezena věkem oprávněného dítěte, v praxi běžně souvisí vyživovací povinnost s jeho studiem a soustavnou přípravou na další povolání.
Co je nad rámec výživného : U společné nebo střídavé péče může být výživné rodičům stanoveno. U střídavé péče se se stanovením výživného oběma rodičům setkáváme poměrně běžně, u společné péče výživné stanoveno rodičům zpravidla nebývá. Platby nad rámec výživného – jsou platby, které jsou dobrou vůlí druhého (platícího) rodiče.
Kdy může soud odebrat dítě matce
Do rodičovských práv lze tedy zasáhnout pouze ze závažných důvodů, kdy je výchova dítěte vážně ohrožena či narušena. V těch nejzávažnějších případech může soud dokonce rodiče zbavit rodičovské zodpovědnosti.
Alimenty, neboli výživné jsou peníze, které jsou určeny pro zajištění kvalitního a plnohodnotného života potomka. Primárně jsou určeny pro zajištění živobytí, bydlení, stravy, oblečení, školy, sportovních a dalších aktivit atd… Obecně platí, že dítě by mělo mít stejnou úroveň jako jeho rodiče.Neplacení výživného po dobu delší než 4 měsíce totiž může být trestným činem zanedbání povinné výživy, za který hrozí až 3 roky vězení (pokud by se tím dítě dostalo do nebezpečí nouze). Tento trestný čin patří spolu s krádežemi mezi ty nejčastější.
Co se stane kdyz se neplati alimenty : Trestní oznámení
Pokud povinný rodič neplatí výživné po dobu čtyř a více měsíců, stává se jeho jednání zároveň i trestným činem. Oprávněný rodič tak může podat trestní oznámení, a to i v případě, že je dluh řešen také exekučně.