Antwort Co koupit v Nepálu? Weitere Antworten – Co si vzít na trek do Nepálu
Určitě ještě budete minimálně potřebovat:
- Sluneční brýle se skly kategorie 4.
- Funkční spodní prádlo.
- Dlouhé podvlíkačky.
- Jedno funkční triko s krátkým a jedno s dlouhým rukávem.
- Funkční ponožky min. 3 páry.
- Čepici nebo klobouk proti sluníčku.
- Teplou čepici a rukavice.
- Nepromokavou bundu a kalhoty.
Nepál má rozmanitou geografii, která zahrnuje úrodné nížiny, subalpínské zalesněné kopce a osm z deseti nejvyšších hor světa, včetně Mount Everestu, nejvyššího bodu Země. Nepál je mnohonárodnostní, mnohojazyčný, mnohonáboženský a multikulturní stát, jehož úředním jazykem je nepálština.Po celé Indii najdete mnoho obchůdků s umně opracovaným zlatem a stříbrem, prsteny, nákotníky, naušnice, náhrdelníky, náramky a také prstýnky na nohy, které jsou ozdobou každé Indky. Všude vám také ochotně vyrobí šperky na zakázku.
Čím se platí v Nepálu : V Nepálu se platí nepálskou rupií (označovaná zkratkou NRs nebo NPR).
Co za jídlo na trek
Jídlo na trek by mělo být výživné, ale lehké. Z tohoto úhlu pohledu jsou výhodné sušené potraviny (ovoce, zelenina, maso atd.), potraviny bohaté na energii a živiny (ořechy, celozrnné obiloviny), a ty, které po zalití zvětší objem (např. polenta, kuskus, vločky, jáhly apod).
Co si vzít na Puťák : Přiměřeně oblečení na 3 dny • Baterka • Nůž • Nepromokavá bunda nebo pláštěnka • Ešus, lžíce • Láhev na pití • Papír a tužka • Hygienické potřeby, bez kterých se neobejdete na puťáku (každý podle svého gusta…) Naopak nikdo nesmí mít kromě batohu žádné zavazadlo!
Při návštěvě Nepálu není povinné žádné očkování. Vystačíte si s klasickým cestovatelským očkováním – tyfus, případně žloutenka typu A a B.
Nepálské národní jídlo je dal bhát. V Káthmándú můžete ochutnat newarskou kuchyni, do níž se řadí i různě upravené vnitřnosti buvola. Kráva je svaté zvíře, takže s hovězím se nesetkáte (až na několik restaurací v Thamelu, které ho pro turisty nabízejí). Z ovoce bývá k dostání čerstvé mango, papája, jablka či banány.
Co se nesmi vyvazet z Indie
Zakázán je vývoz zvířecí kůže, slonoviny, loveckých trofejí, zlatých mincí, zlata a drahých kovů v jiné formě než klenoty (na vývoz zmíněného zboží lze získat vývozní povolení od příslušných indických orgánů). Rovněž je zakázán vývoz starožitností starších 100 let, rukopisů a dokumentů starších 75 let.Muslimové nesmějí jíst vepřové maso, hinduisté hovězí. Zapřisáhlí hinduisté maso nejedí vůbec, neboť věří, že brzdí fyzický a duševní rozvoj. Stejně tak se vyhýbají alkoholu, česneku a cibuli, které prý zahřívají krev a podněcují přízemní pudy. Mléčné výrobky naopak tělo i duši pročišťují.Nepál je obecně považován za bezpečnou zemi, nicméně i zde občas dochází k běžné kriminalitě jako jsou zejména kapesní krádeže (obezřetnost je na místě především na letišti či v autobusech, dále pak na turisticky exponovaných místech jako je třeba čtvrť Thamel či Sanepa v Káthmándú).
Nilhari Bastola, prezident Asociace trekingových agentur v Nepálu, uvedl (pro The Kathmandu post) odhad ceny za průvodce. Mělo by se jednat o základní cenu 25 – 50 USD/den za celodenní trekking. V případě dlouhých a obtížných turistických tras by se pak jednalo o poplatek v rozmezí od 100 – 200 USD/den.
Co uvařit za 100 Kč : Vaříme levně: Recepty na jídlo do 100 korun
- Sýrový chléb. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.
- Brambory zapečené s medvědím česnekem, sýrem a smetanou v remosce. Recept ještě nebyl hodnocen 5,0.
- Bramborový bochníček.
- Gazdovský chléb.
- Pečené batáty.
- Krkonošské kyselo.
- Jitčin ovocný koláč
- Čočková pomazánka s Lučinou a mrkví
Co pít na Treku : Ideální může být si i po cestě nabrat vodu někde v potoku, ale důležité je s sebou mít i tablety an desinfekci vody (najdete třeba na Alze). Pokud po cestě narazíte na kempy, tak to řešit nemusíte. 🙂 Raději ale berte vždy menší množství a doplňujte, ať se netaháte s 2litrovou lahví (tj.
Co si vzít na 50 km pochod
Určitě nezapomeňte na sluneční brýle a kšiltovku, nebo podle počasí čepici a rukavice. Jdete-li kratší pochod, doporučujeme běžeckou vestu, do které se vleze láhev na pití a lehká svačinka. U delších pochodů je lepší batoh, do kterého si můžete sbalit dostatek pití (případně hydrovak), svačinu a třeba i náhradní triko.
Mezery můžete vycpat drobnými věcmi, do ešusu se hodí například kolíčky, šňůra či ponožky. Oblečení je vhodné dát do igelitových sáčků – nejenže ho půjde snadno a rychle najít, ale v případě promoknutí krosny zůstane suché. Na druhou stranu ale neukládejte věci silou, neboť byste mohli poničit je samotné i svou krosnu.Téměř 90 % obyvatel hovoří nepálsky a nepálština je jediným úředním jazykem. Vyvinula se ze sanskrtu a píše písmem devanagari. V turistických oblastech a v sídlech cestovních kanceláří se bez problému domluvíte anglicky. Každého Nepálce však potěší, pokud si osvojíte alespoň pozdrav „Namaste“.
Kdy se jezdí do Nepálu : Nejlepší období k návštěvě země, speciálně pro absolvování treků, je čas od března do poloviny května a od září do poloviny listopadu. Zimy, v období od ledna do března, jsou velmi studené a sníh může ztížit trekování v polohách vyšších než 4.000–4.500 m n. m. V Káthmándú teploty často klesají na nulu.