Antwort Co léčí Hořec? Weitere Antworten – Na co se používá hořec
Hlavní použití je uváděno, že hořec má účinky podporující trávení, zvyšující vylučování slin a žluči. Tradičně je droga používána při nechutenství, ztrátě chuti z důvodu ochabnutí zažívacího traktu.Pažitka, petržel, máta, meduňka, libeček, rukola a koriandr jsou bylinky, které se používají nejraději čerstvé a měly by proto růst blízko kuchyně. Sbíráme jejich šťavnaté listy, proto je umístíme do vlhčího místa, dobře snášejí i polostín.Hořec (Gentiana) je rod rostlin z čeledi hořcovitých. Jsou to byliny s jednoduchými, vstřícnými nebo přeslenitými listy a nápadnými květy. Květy jsou modrofialové, modré, purpurové, žluté nebo bílé, nejčastěji zvonkovitého tvaru. Listy mají charakteristickou souběžnou žilnatinu.
Na co se používá řebříček : V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.
Jaké jsou léčivé byliny
Přidejte do vaší lékárničky bylinné čaje
- máta ‒ podporuje trávení (nať)
- heřmánek ‒ mírní záněty (květ)
- fenykl ‒ ulevuje při žaludečních křečích a plynatosti (semena)
- šalvěj ‒ pomáhá při kašli a infekci dýchacích cest (nať)
- levandule – uklidňuje a uvolňuje a mírní nespavost (kvetoucí nať / květ)
Které byliny se nesmí kombinovat : Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.
Půda: Hořec vyžaduje dobře propustnou, humózní a mírně kyselou půdu. Přidejte do půdy kompost nebo rašelinu, aby se zlepšila její struktura a vláhová retence. Zalévání: Hořec potřebuje pravidelné zalévání, zejména v období sucha. Ujistěte se, že půda je stále vlhká, ale ne namočená.
Ostatně pro ženy je čaj z řebříčku významný i z dalších důvodů. Však také řebříček se často označuje spolu s kontryhelem za hlavní ženskou bylinu. Pokud se zpozdila menstruace, pak je vhodné pít každé ráno na lačný žaludek jeden hrnek čaje a menstruace se dostaví.
Co léčí Řepík lékařský
Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.Šalvěj lékařská, kterou charakterizuje silná, kořenitá a hořká vůně, se užívá vnitřně i zevně. Nejznámější je její použití jako vnitřní dezinfekce, kdy je vhodná při zánětech a bolestech krku, ústní dutiny, drobných poraněních v ústech nebo při problémech se zuby.Léčivé rostliny
- Česnek medvědí (Allium ursinum) 49 Kč – 440 Kč včetně DPH.
- Lípa srdčitá (Tilia cordata)
- Máta jahodová (Mentha species 'Erdbeerminze')
- Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
- Mochyně židovská (židovská třešeň)
- Popenec břečťanovitý (Glechoma hederacea)
- Rýmovník (mexický eukalypt)
- Smrk ztepilý (Picea abies)
Pozor, některé bylinky byste spolu neměli dávat do těsné blízkosti, protože se nesnášejí. Jsou to například libeček a pelyněk, celer a šalvěj, nebo kmín a koriandr. Zároveň byste v jedné nádobě neměli pěstovat bylinky s rozličnými nároky na půdu – kyselomilné a vápnomilné.
Které bylinky se k sobě hodí : Mezi středomořské bylinky patří také šalvěj, saturejka a levandule. Oregano a oblíbená bazalka mají také rády slunce, ale dávají přednost kypré a na živiny bohaté půdě, kterou byste měli ideálně obohatit trochou kompostu. Pažitka, petržel, kopr a kerblík naopak preferují světlé místo v polostínu.
Jak se množí hořec : Hořec drsný dobře snáší mráz, a tak naše klimatické podmínky dobře snáší. Nejsnadněji se množí dělením trsů. Druhy kvetoucí v létě a na podzim doporučujeme dělit na jaře.
Jak dlouho kvete hořec
Hořec tolitovitý obvykle kvete od července do října, jeho květy se otevírají mezi osmou a devátou a zavírají mezi sedmnáctou a osmnáctou hodinou, opylován bývá létajícím hmyzem.
Řebříček totiž krom jiného hojí rány a staví krvácení. Ve formě čaje se používá při nachlazení, protože podněcuje pocení a povzbuzuje ochlazování. Je nahořklý a povzbuzuje chuť k jídlu. Využívá se při léčení průjmu a syndromu dráždivého tračníku.Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla. Řepík je dále velmi dobře znám pro své příznivé účinky při normalizaci stavu pokožky.
Na co pomáhá heřmánkový čaj : Hlavním přínosem heřmánkového čaje je jeho zklidňující schopnost, díky níž přispěje i k dobrému spánku. Heřmánek je vhodný také na trávící potíže, například křeče nebo nadýmání. Hodí se i při běžném nachlazení, když vás trápí rýma, kašel nebo bolest v krku. Dále má pozitivní vliv na celkový imunitní systém organismu.