Antwort Co na průjem u 7 mesicniho miminka? Weitere Antworten – Jak zastavit průjem u kojence
Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený.O průjmu u kojenců mluvíme tehdy, pokud se stolice dostaví více jak 5x za den, u starších dětí pak více než 3x denně. Průjem by měl odeznít za tři až pět dní. U miminek mladších půl roku by měla proběhnout konzultace s lékařem již po 24 hodinách.Kdy je třeba zajistit hospitalizaci:
Pokud je zjevné, že průjem či zvracení jsou takové intensity, že ztráty tekutin jsou větší, než jejich příjem. Pokud se u dítěte rozvíjí některé z příznaků dehydratace: malátnost až apatie. dítě je halonované – má kruhy pod očima, oči jsou jakoby zapadlé
Jak rychle zastavit průjem : Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Jak poznat infekční průjem
Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.
Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Na lékaře se obraťte vždy, pokud: průjem trvá déle než pět dní a provází jej horečky a zvracení
- Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
- Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
- Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
- Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
- Rýže.
- Dušená mrkev.
- Banány.
- Borůvky.
Kdy s Prujmem u dětí k lekari
Kdy jít ihned k lékaři
- dítě odmítá pít,
- dítě trpí průjmem a zvracením zároveň,
- objevuje se stolice s příměsí krve,
- dítě má vysokou horečku a/nebo zároveň bolesti břicha,
- břišní stěna dítěte je zcela napnutá,
- průjem přetrvává u kojenců již 6 hodin, u malých dětí 12 hodin a u dětí školního věku 18 hodin.
Přehřáté miminko má zarudlé tvářičky, potí se a je neklidné. Nezapomeňte proto na pitný režim či častější kojení a dítě nechte ve stínu přikryté pouze bavlněnou plenou. Z horka se mohou na zádech a hrudníčku objevit i potničky a zadeček miminka je náchylnější k opruzeninám.Mírná dehydratace:
- žízeň
- sucho v ústech.
- snížená sekrece slin.
- suché rty.
- únava.
- bolest hlavy.
- zácpa.
- lehká závrať při rychlém vstávání
Dietní strategie při průjmu
Jezte malé porce, pomáhají snížit zátěž na zažívací systém. Udržujte pravidelný stravovací režim, který může normalizovat funkci střev. Vybírejte lehce stravitelné potraviny, jako je bílé pečivo, banány a rýže, mohou uklidnit podrážděné střevo.
Co dělat když je dítě přehřáté : Pokud dítě vnímá, komunikuje a nezvrací – dítě svlékněte a ochlazujte tělo vlažnou vodou včetně hlavy (otřete namočeným ručníkem povrch těla a ovívejte ručníkem), zajistěte přísun tekutin (ideálně minerálky). U malých dětí volejte tísňovou linku 155 a dbejte na to, ať ochlazováním nezpůsobíte podchlazení.
Jak se pozná úpal u dítěte : Nejčastějšími příznaky úpalu jsou:
- Nevolnost a zvracení
- Bolest hlavy.
- Zrychlený tep.
- Zrychlené dýchání
- Může se objevit horečka.
- Závratě
Co muze zpusobit nedostatek vody
Dlouhodobý nedostatek tekutin způsobuje poruchy funkce ledvin, vznik močových kamenů, záněty močových cest či zácpu. U dospělého člověka tvoří voda asi 70 procent hmotnosti, u dětí je to až 80 procent.
Banány, které jsou rovněž bohatým zdrojem draslíku, jsou i velmi vhodnou potravou při průjmech. Pozitivní účinky při žaludeční nevolnosti však mají jen zralé žluté banány, zelené jsou naopak při potížích se žaludkem nevhodné, protože jsou hůře stravitelné a způsobují plynatost.
- Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
- Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
- Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
- Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
- Rýže.
- Dušená mrkev.
- Banány.
- Borůvky.
Co dělat při přehřátí miminka : U miminek se přehřátí projevuje neklidem a zvracením. Někdy však může být dítě naopak nezvykle klidné a více spát. Zjistíte-li, že váš potomek má teplotu více než 38oC, je nutného ho rozbalit a zkusit vlažný (nikoliv studený) zábal. Přetrvává-li přehřátí miminka, měli by rodiče vyhledat lékařskou pomoc.