Antwort Co na průjem u miminek? Weitere Antworten – Jak zastavit průjem u kojence
Základem léčby je rehydratační roztok, probiotika a dieta při průjmu u dětí. Pravidlo zní, nic mastného, pouze dietní jídelníček při průjmu. Může rýži, banán, strouhané jablko, brambory, kuřecí a krůtí maso, starší pečivo a to vše v malých porcích. Dobrý je i černý čaj bez kofeinu, mírně slazený.Příznaky průjmu u dětí
Pokud je tekutá, vodnatá nebo častější a objemnější, může se jednat o průjmové onemocnění. Podle Světové zdravotnické organizace je průjem definován jako tři nebo více tekutých stolic denně, nebo častější stolice, než je běžné (Reference: WHO).Podávejte kojenci tekutiny častěji než obvykle, hlavně vodu. Pokud vaše dítě již jí pevnou stravu, podávejte mu potraviny, které mají zahušťovací účinek, např. rýžovou kaši nebo rýži, vařenou mrkev, těstoviny, vařené ovoce (např. jablko), případně čaj ze sušených plodů.
Jak rychle zastavit průjem : Při akutním průjmu doporučujeme užívat Tasectan 500 mg, který je dostupný v tobolkách. Tacetan 500 mg mohou užívat dospělí a děti nad 14 let. Užívejte 1 až 2 tobolky každých 4 až 6 hodin do vymizení příznaků. Pro děti již od narození Tasectan 250 mg KIDS, v sáčcích.
Co zpusobuje průjem u kojence
Průjmová onemocnění jsou nejčastěji způsobena virovou nebo bakteriální infekcí trávicího traktu. Někdy může být viníkem průjmu nevhodná skladba potravin nebo intolerance některé ze složek stravy nebo chronický zánět střeva. Příčinou bývá také problém s užíváním některých léků, zejména antibiotik.
Jak dlouho může mít dítě průjem : Většina průjmů přejde za tři až pět dnů, ale v případě menších dětí je vhodné obrátit se na doktora přibližně už po 24 hodinách. Zejména pokud jde o miminka mladší než půl roku, pokud průjem zároveň provází i teplota vyšší než 38 °C, pokud se léčí s jiným onemocněním a pokud se vám zdá dehydratované.
Průjem u novorozence
Průjem kojených dětí je obvykle zelenohnědé barvy, zapáchá a objevuje se příměs hlenu. V tomto případě je vhodné, aby bylo dítě stále plně kojeno (v mateřském mléce jsou přítomny protilátky imunoglobuliny a buňky imunitního systému, které mohou dítěti pomoci zvládnout akutní infekční onemocnění).
Průjem u kojence spolehlivě poznáte. Jedná se o řídkou, nejčastěji zelenohnědou vytékající hmotu s příměsí hlenu, která se v rámci jednoho dne často opakuje.
Co pomáhá na průjem
Hodně pijte.
Vhodné jsou neslazené minerálky a čaje, například léčivý bylinný čaj Leros. Pro děti je vhodný heřmánkový čaj. Užívejte vhodné léky. Bezesporu nejznámějším prostředkem proti průjmu je “černé uhlí”, prodávané pod názvem Carbotox.
- Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
- Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
- Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
- Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
- Rýže.
- Dušená mrkev.
- Banány.
- Borůvky.
Podpůrné léky. K rychlejší regeneraci trávení a mírnému zkrácení průjmu můžete k dietě přidat probiotický přípravek (např. Enterol), ev. můžete přidat ještě Smectu nebo Sorbectu nebo Tasectan nebo Enterosgel, nebo případně živočišné uhlí, zvláště u závažnějšího průběhu průjmu.
Vhodným nápojem je slabý černý čaj, při závažném průběhu kombinovaný s iontovým nápojem, případně pro menší děti rehydratační roztok ORS. Všechny nápoje lze kombinovat v jeden den, nejlépe podávat studené až ledové.
Jak poznat infekční průjem : Změna zbarvení stolice (zelený průjem, žlutý průjem) Hlen nebo krev ve stolici. Nevolnost, zvracení Zvýšená teplota, horečka a zimnice – zpravidla upozorňuje na infekční původ průjmu.
Jak se projevuje dehydratace u miminka : Dehydratace u kojenců a batolat
- suché, popraskané rty.
- méně časté močení (méně než šest mokrých plen denně)
- suchý jazyk.
- hluboké dýchání
- propadlá fontanela na hlavičce.
- vznik šedých kruhů kolem očí (tzv. halonované oči)
- dítě při pláči neprodukuje slzy.
Co pít při průjmu u dětí
Vhodným nápojem je slabší černý čaj, při závažném průběhu kombinovaný s iontovým nápojem (např. Kulíšek nebo Enhydrol), případně pro menší děti rehydratační roztok ORS 200 Hipp- všechny nápoje můžete kombinovat v 1 den, všechny jsou lépe přijímány studené až ledové.
Průjem u kojeného dítěte je charakterizován především změnou hustoty a barvy stolice (ne četností). Průjem kojených dětí je obvykle zelenohnědé barvy, zapáchá a objevuje se příměs hlenu.Mezi skvělé potraviny pro dietu při průjmu patří strouhané jablko, vařená mrkev, rozmačkaný banán nebo také ovesný šlem či šlem z lněných semínek. Tyto potraviny nejen že zahušťují tráveninu ve střevech, ale vytvářejí na podrážděné střevní stěně ochranný film.
Jak zastavit vodnatý průjem :
- Tekutiny a půst. Průjmem se z těla odplavují škodlivé látky.
- Heřmánek. Heřmánkový čaj má prospěšné účinky na trávicí ústrojí a zažívací systém.
- Černý čaj. Většina z nás ví, že černý čaj je na průjem skoro zázračný.
- Ostružník. Listy ostružníku obsahují třísloviny, které mají stahující efekt.
- Rýže.
- Dušená mrkev.
- Banány.
- Borůvky.