Antwort Co na prkennou podlahu? Weitere Antworten – Jak zrenovovat starou prkennou podlahu
Stará prkenná podlaha a obroušení
Chcete-li obnovit původní vzhled a zvýraznit kresbu dřeva, budete muset celou plochu důkladně zbrousit, postupně a několikrát. Brousit je nutno čtyřikrát až pětkrát, používají se smirkové papíry s různou zrnitostí, od 16 do 120. Naposledy se vždy provádí velmi jemné dobroušení.Můžeme použít polystyren, matrace – podle nabídky trhu v místě. Podlaha by měla být palubová. Vzduchová mezera pod ní (15 – 45 cm) je prospěšná z toho důvodu, že tento prostor větrá a pomáhá vysoušet základy budovy.Výška neboli tloušťka prken se může pohybovat od 20 do 28 mm. Konkrétní rozměr pak závisí na předpokládaném stupni zátěže podlahové krytiny. V případě, že je vzdálenost mezi podkladovými latěmi cca 40 mm, bude postačovat standardní tloušťka – 20 mm. Šířka podlahových prken 100 mm je považována za univerzální.
Co položit na dřevěnou podlahu : Podlahová prkna je nutné pokládat celoplošným lepením na pevný a rovný podklad. V praxi to znamená povolenou odchylku 2 mm na metr. Nejběžnější podklad dřevěné podlahy je dnes litý cement či anhydrid. Lze ale pokládat i na osb desky nebo starou dlažbu, pokud splňuje potřebné parametry.
Jak vyrovnat starou dřevěnou podlahu
Pomocí vodováhy a pravítka určíte u podlahy nejvyšší bod. Na vyrovnání podlahy pak budete potřebovat klíny nebo tmel, který smícháte s vodou a poté nanesete na problémová místa. Kromě tmelu nebo klínů lze ještě k vyrovnání použít tzv. asfaltové střešní šindele, pomocí kterých se vyplní prohlubeniny.
Čím natřít prkennou podlahu : Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Mezi spodní podlahu (beton, dřevo, ..) a plovoucí podlahu je vždy potřeba položit podklad (tlumí krokový hluk a izoluje teplo) a parotěsnou fólii, která zajišťuje izolaci před vlhkem. Nejprve se pokládá parotěsná zábrana – PE fólie. Její pásy se mají překrývat cca 20 cm přes sebe, a je potřeba je spojit lepící páskou.
Které OSB desky použít na podlahu Na podlahu v sušším prostředí se hodí typ OSB/2, pro náročnější a vlhčí prostředí odolnější řada OSB/3. V méně používaných prostorách, například ve skladu, kam moc nechodíte, stačí použít OSB desky s označením RH, s rovnou hranou.
Jak zpevnit prkennou podlahu
V první řadě upevněte dřevěnou podlahu k podlahovým nosníkům. Pamatujte však na to, že podlahy upevněné na masivních dřevěných nosnících mohou mít různou výšku. Poté k již přibitým hřebíkům přidejte šrouby s hrubým závitem. Samotné hřebíky totiž mají tendenci se při rozpínání a smršťování podlahy postupně uvolňovat.Tloušťka prken je obvykle od 22 do 27 mm, optimální šířka s ohledem na kroucení a objemové změny je do 120 až 150 mm. Z estetických důvodů se často volí šířky větší, což předpokládá zvýšené nároky na použitý materiál.Připravenou venkovní dřevěnou podlahu je dobré nejprve předem napustit fungicidním prostředkem LAZUROL – IMPREGNAČNÍ ZÁKLAD – S1033, který dřevo chrání proti dřevokazným, dřevozbarvujícím houbám a hmyzu, ale zároveň upravuje i savost dřeva, a tak snižuje spotřebu laku.
Jednou z možností je použít lak na dřevěnou podlahu. Nanáší se na její povrch tenká vrstva lazurovacího nebo disperzního laku. Lak je odolný vůči oděru, má protiskluzové vlastnosti a není náročný na údržbu. Obvykle se nanáší ve třech vrstvách a dokáže tak podlahu ochránit před nečistotami a tekutinami.
Jak odstranit vrzání podlahy : Najděte místo činu, respektive zdroj vrzání, a přesně do těchto rýh v podlaze nasypejte trochu grafitového prášku. Vtlačte prášek do spojů vrzajících parket, místo překryjte hadrem nebo starou utěrkou a několikrát si na něj stoupněte celou svou vahou. Díky tomu prášek pronikne až do hloubky a vrzání ustane.
Co dělat s poškrábanou podlahou : Úplně nejjednodušší způsob opravy je využití permanentního fixu na podlahy. Stačí fixem zabarvit poškrábaná místa a nepoznáte, že na podlaze nějaké škrábance byly. Tento způsob je vhodný na méně hluboké škrábance. Pokud se na plovoucí podlaze objeví hlubší rýhy, je nutné použít podlahářský vosk nebo tmel.
Co na podlahu v dílně
Rozlitý olej, ředidlo, nářadí, co občas spadne na zem – to všechno musí vydržet podlaha v garáži a dílně. Proto existují epoxidové stěrky a potěry, které jsou přesně pro takovou zátěž uzpůsobené.
OSB/3: Jsou určené pro nosné účely a současné pro použití ve vlhkých prostorách. Vzdušná vlhkost se může dlouhodobě pohybovat až do 85 %. OSB/4: Nejodolnější a nejpevnější typ OSB desek, proto je vhodný tam, kde jsou vysoké nároky na maximální zatížitelnost.Nejlepším řešením je položit dvě vrstvy OSB desek křížem na sebe – tím se zvýší pevnost a dosáhnete větší rovinnosti podkladu. Standardně se obě vrstvy, které bývají 15 až 18 mm silné, k sobě šroubují. U rastrového podkladu je třeba volit silnější desky – čím větší mezery podkladních latí, tím silnější OSB desky.
Jak opravit prkennou podlahu : Než se do toho pustíte, je nutné povrch dokonale očistit od mastnot a prachu. Jestliže jsou spáry mezi prkny větší než cca 2 mm a více, je vhodné použít plastický podlahářský tmel. Potřebovat budete špachtli, stěrku a tmel na dřevo.