Antwort Co nám říká Archimédův zákon? Weitere Antworten – Co nám říká Archimeduv zakon
Archimédův zákon je fyzikální poučka z hydrostatiky, která říká: Těleso ponořené do tekutiny, které je v klidu, je nadlehčováno silou rovnající se tíze tekutiny stejného objemu, jako je ponořená část tělesa. Archimédův zákon platí pro kapaliny i pro plyny.Těleso ponořené do kapaliny je nadlehčováno vztlakovou silou, jejíž velikost je rovna tíhové síle kapaliny tělesem vytlačené. Vztlaková síla je síla, která nadnáší těleso v kapalině. Její velikost závisí na objemu ponořené části tělesa a na hustotě kapaliny. Její velikost nezávisí na hloubce ponoření.ARCHIMEDŮV ZÁKON PRO PLYNY
I v atmosféře platí Archimédův zákon. Každé těleso „ponořené“ do atmosféry je nadlehčováno vztlakovou silou. Vztlaková síla působící na těleso v atmosféře je rovna tíhové síle(gravitační síle), která by působila na vzduch s objemem tělesa.
Čím se zabýval Archimedes : Zabýval se metodou výpočtu délky kružnice a na svou dobu přesně odhadl číslo pí. Také definice spirály nesoucí jeho jméno a vzorce pro výpočet objemů těles byly na tehdejší dobu převratné.
Co říká pascalův zákon
Zákon zní: Jestliže na kapalinu v uzavřené nádobě působí vnější tlaková síla, pak tlak v každém místě kapaliny vzroste o stejnou hodnotu. (Totéž platí i pro plyny.) Pascalův zákon mluví o přenosu tlaku do libovolného místa v kapalině, přitom se tlak nikde neztrácí.
Na co prisel Archimedes : Archimédés zkoumal zákonitosti mechanické rovnováhy, a položil tak základy statiky pevných těles.
Vztlaková síla (vztlak) je síla, která nadlehčuje těleso v kapalině či plynu. Vztlak může být: hydrostatický – je důsledkem rozdílů velikostí hydrostatických tlakových sil v různých hloubkách, dynamický – je důsledkem odporu prostředí (tekutiny) při pohybu tělesa.
Vztlaková síla se přesně rovná tíhové síle, kerou je vytlačená kapalina přitahována k Zemi. Působí ale opačným směrem, to znamená že nadlehčuje závaží. Vztlaková síla závisí na hustotě kapaliny a na objemu ponořeného tělesa. Pokud je vztlaková síla menší než tíhová síla, těleso se potápí.
Co řekl Archimédes
Faktem je, že Heuréka se při vyřešení obtížného problému volá i dnes. Archimedes proslul i jiným výrokem: „Nedotýkej se mých kruhů! “ Prý to bylo poslední, co v životě řekl. Jeho Syrakusy, které Archimedes pomáhal bránit svými válečnými stroji, dobyli v roce 212 před Kristem Římané.Slavná legenda o Archimedovi a koruně krále Hieróna II.
Archimedes při přemýšlení nad zadaným problémem přišel na to, jak určit objem zlaté koruny, ve vaně. Povšiml si, že se hladina vody zvedne, když se do ní ponoří. Tehdy zvolal: „Heuréka! “ (Našel jsem!).Velký význam má Pascalův zákon v hydraulických brzdách. Zde existence stejného tlaku ve všech místech rozvodu brzdové kapaliny umožňuje, aby brzdy na kola působily stejnými silami a vozidlo se při brždění nedostalo do smyku. Působení tlakové síly v tekutinách se využívá v hydraulických a pneumatických zařízeních.
Archimédés
Archimédés ze Syrakus (řecky: Ἀρχιμήδης) | |
---|---|
Narození | 287 př. n. l. Syrakusy, Sicílie (Velké Řecko) |
Úmrtí | 212 př. n. l. Syrakusy, Sicílie |
Příčina úmrtí | Zabit při dobytí Syrakus Římany |
Národnost | řecká |
Co je to vztlaková síla kdy těleso plave : Plování těles je jev, kdy vztlaková síla působící na těleso plně ponořené do kapaliny je větší než tíhová síla přitahující těleso k Zemi. Těleso tedy podle Archimédova zákona stoupá směrem k hladině, část z něj se vynoří nad hladinu, čímž se vztlaková síla zmenší tak, že se vyrovná s tíhovou silou.
Co je to normálová síla : Normálová síla je síla, kterou na sebe povrchy působí, aby si zabránily v průchodu jeden druhým. Normálová síla je kontaktní silou. Pokud se dva povrchy nedotýkají, nemohou na sebe působit normálovými silami. Například povrch stolu a krabice na sebe nemohou působit normálovými silami, pokud se vzájemně nedotýkají.
Na čem je závislá vztlaková síla
Vztlaková síla působící na těleso ponořené do kapaliny závisí na objemu ponořené části tělesa a na hustotě kapaliny.
Slavná legenda o Archimedovi a koruně krále Hieróna II.
Archimedes při přemýšlení nad zadaným problémem přišel na to, jak určit objem zlaté koruny, ve vaně. Povšiml si, že se hladina vody zvedne, když se do ní ponoří. Tehdy zvolal: „Heuréka! “ (Našel jsem!).Archimédés ze Syrakus, řecky Αρχιμήδης, latinsky Archimedes (287 př. n.
Co řekl Archimédés : Faktem je, že Heuréka se při vyřešení obtížného problému volá i dnes. Archimedes proslul i jiným výrokem: „Nedotýkej se mých kruhů! “ Prý to bylo poslední, co v životě řekl. Jeho Syrakusy, které Archimedes pomáhal bránit svými válečnými stroji, dobyli v roce 212 před Kristem Římané.