Antwort Co odpuzuje srnky? Weitere Antworten – Co proti okusu srnek
Ochrana stromků proti okusu zvěří se zajišťuje dvěma způsoby. Mechanicky pomocí pletiv a ochranných plastových návleků na stromy, a chemicky pomocí repelentů. Ty nechtěná zvířata odpuzují, takže se ke stromkům ani nepřiblíží. Z chemických produktů se v praxi osvědčuje univerzální odpuzovač divoké zvěře řady.Při nepříznivých klimatických podmínkách, zejména vysoké sněhové pokrývce, se srnčí zvěř pohybuje pouze minimálně a po většinu doby zůstává na omezeném prostoru. Upřednostňuje přitom stanoviště, která jí poskytují zároveň maximální pocit bezpečí, ochranu před nepříznivým počasím a lehce dosažitelnou potravu.Pokud chcete zamezit okusování stromků nebo jen odpudit srnce, divočáky, lišky či kuny od určitých míst (pozemní komunikace, pole), aplikujte tekutý odpuzovač Nepříjemný zápach lidského potu a pachu velkých šelem zvířata odradí. Při ochraně půdy či auta před kunami využijete účinný repelent proti kunám.
Co jí srnky : Patří sem především brambory, krmná řepa, jablka, hrušky, jeřabiny nebo např. siláž. Chcete-li nabídnout krmivo, myslivci i zvěř nejvíce ocení právě seno, kaštany, žaludy, dále třeba dužnaté krmivo, jablka, mrkev či řepu.
Jak ochranit stromky před zvěří
Možností ochrany je několik. Mechanická ochrana spočívá v oplocení kmenu stromu. Snadné a cenově velmi příznivé jsou plastové ochrany kmenů, které upevníte ke stromu bez potřeby dalšího nářadí, drátu a podobně. Pořídit je můžete v několika velikostech podle výšky stromu od rozměrů kolem půl metru až do 120 cm.
Čím natřít stromky proti okusu : Repelentní nátěrová hmota CERVACOL EXTRA na ochranu listnatých a jehličnatých dřevin proti zimnímu okusu zvěří. Proti okusu chrání trojím způsobem – má charakteristický zápach, odpuzuje namodralou lesklou barvou, obsahuje křemičitý písek.
Srnci se snaží obhájit své teritoria před ostatnímu srnci, vyhánějí se navzájem, kontrolují srny v okolí a čekají, kdy bude srna připravena se pářit. Tato neustála aktivita zvěře jde na ruku právě myslivci, který může na jedné louce nebo lesním úseku pozorovat nebo obeznat až několik srnců.
Ve volné přírodě se dožívá srnec obvykle 10 let, vzácněji i více – asi 15 nebo 17 let. Přirozeným nepřítelem je liška, která ale útočí jen na mláďata, dospělé srnce ohrožuje pouze vlk nebo rys ostrovid. Ojediněle se mohou srnčata stát kořistí orla skalního.
Jak vysoky plot proti Srnkam
K ochraně proti zvěři se v praxi používají různé typy oplocenek. Výška oplocení je limitována druhem škodící zvěře a pohybuje se mezi 160 cm (zvěř srnčí) a 220 cm (zvěř jelení). Podle převažujícího materiálu na jejich stavbu se v praxi rozlišují oplocenky drátěné a dřevěné.Policie proto doporučuje, pokud ke srážce dojde, pouze brzděte a volant případně použijte jen pro malé korekce směru. Když v tomto případě dojde ke kolizi se zvířetem, je nanejvýše pravděpodobné, že budete jako šoféři bráni jako nevinní a máte možnost uplatit připojištění kryjící kolize se zvěří.Spárkaté zvěři nesvědčí ani čisté pšeničné zrno, které může vyvolat různé koliky a acidózy trávícího traktu. Také myslivci musí pečlivě zvážit, jakou potravu v mrazivých dnech do krmelce nasypou. "Do krmelců lesníci a myslivci přidávají například seno, oves či řepu.
Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvěř jsou sušené trávy a byliny, včetně letorostů keřů či například sušeného maliníku. Vhodná jsou také jaderná krmiva – kaštany, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice nebo hrách. Z obilí je pro přikrmování vhodný pouze oves!
Čím natírat stromky : Čím stromy natírat
Klasickým přípravkem je vápenné mléko, které si lehce každý pěstitel namíchá doma. Hašené vápno (hydroxid vápenatý) smícháte s vodou a „mléko“ je hotové. Optimální je 20% roztok, do nějž můžete přidat i trošku hlíny. Hlína se přidává do směsi z důvodu lepšího přilnutí barvy ke kůře.
Čím natřít rez na stromě : Řezy ošetřujte, protože rány větší než tři centimetry jsou ideální vstupní branou pro stromové choroby. K ošetření použijte štěpařský vosk, speciální hojivý balzám, nebo alespoň k ochraně latexový nátěr. Dbejte na to, aby nástroje byly patřičně ostré, protože tak minimalizujete poškození v místě řezu.
Jak zabránit okusu stromků
Nejčastější ochrana stromků
Nejvíce se používá plastová nebo kovová plotovina, ale i ochranný tubus, který snižuje účinky UV záření. Důležitým faktorem je barva i materiál chráničky. Tmavá barva plastových chrániček přitahuje sluneční paprsky a to má za následek nežádoucí ohřívání kmínku rostliny.
Mulčování stromů
Ideální varianta mulče je vrstva 20–30 cm hnoje/kompostu, kterou přikryjete 5–10 cm dřevní štěpky (z listnatých dřevin) nebo slámou. Štěpka či sláma má především tu funkci, že hnůj nevysychá, a samozřejmě obsahuje i dost uhlíku, takže se hnůj lépe vstřebává.Např. starý srnec je obezřetný, před vyjitím z krytu dlouze jistí, nesnese ve svém okolí slabšího srnce. Naopak mladý srnec vychází z krytu již brzy před soumrakem, krátce jistí, neustále je v pohybu a zaujme ho vše možné – je jaksi nervózní. Dále např.
Proč srna štěká : Bekání prostě patří do srnčí honitby. Myslivec to ví a nutí ho to, aby se při šoulání pohyboval v honitbě tak, aby se bekání neozývalo. Je však nutné uvědomit si, že bekání může myslivci i pomoci – upozornit ho na rušivé vlivy v honitbě. Srnčí často bekáním oznamuje příchod divočáků.