Antwort Co patří do sbírky zákonů? Weitere Antworten – Kde najdu sbírku zákonů
V úředních hodinách krajských úřadů, Magistrátu hlavního města Prahy, obecních úřadů a úřadů městských obvodů a městských částí územně členěných statutárních měst.Zákony se vyhlašují uveřejněním ve Sbírce zákonů podle zákona o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv.Portály a databáze
- ASPI: automatizovaný systém právních informací; přístupno pouze z vnitřní sítě Poslanecké sněmovny.
- beck-online : zákony, vyhlášky, aktuální změny, ad.; přístupno pouze z vnitřní sítě Poslanecké sněmovny.
- eLaw : právo, judikatura, novinky, vzory smluv a podání
Jak číst název zákona : Názvy zákonů se tradičně píšou s malým písmenem. Součástí jejich oficiálního názvu je číslo příslušného zákona, které je k vyjádření konkrétnosti dostačující: zákon č. 128/2000 Sb. Za tímto názvem často následuje informace o tom, čeho se zákon týká, i ta se píše s malým písmenem: zákon č.
Co je ve Sbírce zákonů
Sbírka zákonů a mezinárodních smluv (dále jen „Sbírka zákonů“) je oficiální úředním listem, ve kterém se vyhlašuje závazné znění právního předpisu, mezinárodní smlouvy či jiného aktu, o kterém tak stanoví zákon. Sbírka zákonů je upravena zákonem č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a Sbírce mezinárodních smluv.
Co se publikuje ve Sbírce zákonů : 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů, vyhlašují právní předpisy a takzvané další právní akty. Sbírka zákonů je především národním úředním (promulgačním) listem/věstníkem, ve kterém jsou uveřejňovány (vyhlašovány) právní předpisy s celostátní platností.
Ve Sbírce zákonů se podle zákona č. 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv, ve znění pozdějších předpisů, vyhlašují právní předpisy a takzvané další právní akty.
Kolik je tedy zákonů Předseda nejvyššího soudu Pavel Šámal v roce 2018 v rozhovoru uvedl, že se jejich počet jen odhaduje (!) na více než dva miliony platných zákonů, norem, vyhlášek, předpisů a nařízení. A rychle to roste. V roce 1948 u nás bylo právních norem jen 50 000!
Kdo vydává sbírku zákonů
(1) Sbírku zákonů a Sbírku mezinárodních smluv vydává, zajišťuje její tisk a distribuci Ministerstvo vnitra. (2) Právní předpisy (§ 1 odst. 1) a další právní akty (§ 2 odst. 1) se vyhlašují neprodleně, nejpozději do 30 dnů ode dne jejich doručení Ministerstvu vnitra.Podle něj se ve Sbírce uveřejňují zejména ústavní zákony, zákony, zákonná opatření Senátu, nařízení vlády a další prováděcí právní předpisy (vyhlášky). Kromě nich také např. důležité nálezy Ústavního soudu, rozhodnutí o vyhlášení voleb a sdělení o jejich výsledku a další důležitá sdělení státních orgánů.Ústavní zákony, zákony a další právní předpisy (nařízení vlády, vyhlášky ministerstev aj.) se vyhlašují ve Sbírce zákonů, kterou vydává Ministerstvo vnitra. Právní předpisy nabývají platnosti a stávají se součástí právního řádu dnem jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Jednotlivá vydání sbírek se nazývají částky, každá částka obsahuje jeden vyhlašovaný právní akt (do roku 2024 bývalo v každé listinné částce zpravidla několik právních předpisů).
Kdo spravuje sbírku zákonů : Ministerstvo vnitra zveřejňuje stejnopis Sbírky zákonů a Sbírky mezinárodních smluv v souladu s § 12 zákona 309/1999 Sb., o Sbírce zákonů a o Sbírce mezinárodních smluv. Aktuálně jsou zveřejňovány všechny nově vydávané částky Sbírky.