Antwort Co pije Žížala? Weitere Antworten – Jak oddělit žížaly od kompostu
Oddělení žížal
Žížaly lze oddělit účinně pomocí světla. Kompost se vysype na hromadu a stranou se oddělí tenká vrstva, která zůstane prosvětlená. Žížaly z této vrstvy se vrátí zpět do temné hroudy kompostu.Žížalky pak nasbíráme po dešti, dáváme je do bedýnky, pravidelně vlhčíme a krmíme různým bio odpadem z kuchyně. Jediné, co žížaly nemusí, je vše kyselé, také mléčné, ani maso není to pravé … nejlépe je zásobujeme zbytky ovoce a zeleniny.Postup je stejný. Je potřeba horní nádobě vyvrtat díry na odtok vlhkosti, vyříznout díru do víka spodní nádoby a obě perforované části spojit k sobě nýty nebo lepidlem. Násadu žížal snadno seženete na facebookové skupině Vermikompostování nebo na komunitní mapě mapko.cz. Hodně zdaru při kompostování!
Jak se starat o vermikompostér : Vermikompostér můžete mít vevnitř i venku. Důležité je vždy zajistit pro žížaly optimální teplotu kolem 20 °C a správnou vlhkost substrátu. V zimě je tedy nutné nenechávat vermikompostér venku bez izolace, aby nepromrzl. V létě ho naopak nevystavovat přímému slunci, aby nedocházelo k výparu vody a k přehřívání.
Proč nejsou v kompostu žížaly
Invaze se bát nemusíme, kalifornské žížaly jsou citlivé na prostředí, v kompostu mají jak teplo, tak potravu, a proto je to do světa netáhne.
Jak dlouho se dožívají žížaly : Dospělá žížala dosahuje délky až 13 cm, průměr těla má 4-8 mm, váží od 0,5 – 1 g a dožívá se dva až čtyři roky. Jak vypadá životní cyklus žížaly
Naše žížaly mají například rády odkrojky rajčat, ohryzky od jablek, kávový logr nebo listy salátu. Malé kousky a slupky od další zeleniny mizí ve vermikompostéru také rychle. Žížaly si poradí i s celým čajovým sáčkem, zmuchlaným ubrouskem nebo rozmačkanou skořápkou od vajíčka.
Obecně řečeno, použití červího čaje jednou týdně může vašim rostlinám zajistit stálý přísun základních živin a mikroorganismů.
Co dělá žížala v zimě
Žížaly vám bez problémů přezimují venku. Nakrmit na podzim, klidně i v během zimy, když máte zbytky ovoce. Stačí jen odhrnout zmrzlou vrstvu a nasypat to pod ni. A když je máte doma, tak krmíte celou zimu.Pro chov žížal je vhodné, aby se teplota pohybovala mezi 15 – 25°C. Vlhkost substrátu by měla být okolo 80 % a ideálně pH neutrální. Žížalám mírně kyselé prostředí nevadí, takže nemají problém pohybovat se v nakyslém prostředí organických zbytků (bioodpadu).Jak přilákat žížaly
Žížaly také úplně nemilují jílovité a tuhé půdy. Zkuste je osvěžit, například pomocí mulčování. Nejlépe na podzim je proložte vrstvou mulče (spadané listí, posečená tráva).
posekanou trávu, listí, nevyužité plody, slepičí skořápky od vajec, zvířecí hnůj, ale i popel ze spáleného dřeva. To vše je ze své podstaty přírodní a bohaté na živiny, proto vytváří perfektní základ pro hnojení svých sezonních nástupců.
Jak udělat žížalí čaj : Ve správně založeném kompostéru se žížaly do tří měsíců rozmnoží na dvojnásobek a začne se vytvářet tzv. žížalí čaj. Toto vynikající kapalné hnojivo doporučujeme smíchat s vodou v poměru 1:1 a použít na rosení nebo zálivku pokojovek.
Jak pije žížala : Žížaly nepotřebují pít v pravém slova smyslu, ale potřebují stálou vlhkost. Pokud ji nemají, tak hynou a pokud je ji přebytek, tak utíkají z "mokrého" prostředí, které je živnou půdou pro množení anaerobních bakterií a jiných patogenních organizmů napadajících žížaly.
Co je to žížalí čaj
Za žížalí čaj označujeme tmavě hnědou až černou tekutinu, kterou získáváme při vermikompostování většinou v domácích plastových vermikompostérech.
Chcete-li si vyrobit tekuté hnojivo z kopřivy dvoudomé, dejte čerstvé listí kopřivy, nařezané na malé kousky, do kbelíku s asi 10 litry vody. Ideální pro výrobu tohoto hnojiva je dešťová voda. Malé množství listí také můžete přidat přímo do půdy nebo je umístěte kolem rostlin při zalévání.Jste-li zastáncem tradičního hnojení, hnojí se dvakrát nebo třikrát ročně. Na jaře, na podzim, případně uprostřed sezóny pokud je to potřeba. Ideální doba k aplikaci hnojiva na trávník je období krátkých přeháněk, abyste nemuseli půdu zvlhčovat. Silné přeháňky nejsou vhodné, protože hnojivo naopak spláchnou.
Co hnojit Žížalím čajem : Ideální pro přihnojování pokojových rostlin, sazenic, zahradních bylinek, zeleniny, ovocných stromků a dalších okrasných rostlin.