Antwort Co přinesla revoluce 1848? Weitere Antworten – Co přinesl rok 1848
Ačkoli byly potlačeny, revoluce přesto v řadě zemí prosadily například zrušení roboty, vytvoření obecní samosprávy i další občanské svobody. Ani v českých zemích a celé habsburské monarchii tomu nebylo jinak.Risorgimento (z italské předpony ri – „znovu“ a slovesa sorgere – „vznikat“, „pramenit“) bylo hnutí za svobodu a národní jednotu Itálie v letech 1815–1870 s cílem politicky sjednotit italský národ na Apeninském poloostrově v jeden stát.V Praze – podobně jako ve Vídni – vypukla revoluce v březnu 1848 petičním shromážděním, na němž byl vysloven požadavek nové ústavy, která měla obsahovat všeobecné občanské svobody, zrušení poddanství a spravedlivější státoprávní uspořádání v rámci rakouské monarchie. V létě se konal v Praze slovanský sjezd.
Co chteli demonstranti v roce 1848 ve Vídni : Pro počáteční úspěch revoluce v habsburské monarchii bylo rozhodující revoluční povstání ve Vídni ve dnech 13. –15. března 1848, kdy byl přinu- cen odstoupit nenáviděný Metternich a císař slíbil vydání ústavy a zaručení občanské svobody.
Co ukázal revoluční var v Evropě roku 1848
Revoluční rok 1848 přináší do habsburské monarchie chaos. Demonstruje se všude v Evropě. Protestanti žádají svobodu slova a shromažďování, konstituční monarchii nebo zrušení poddanství.
Co chtěli demonstranti v roce 1848 v Berlíně : Poslední březnový den roku 1848 se sešel Frankfurtský parlament ve Frankfurtu nad Mohanem, kde vytyčil 3 základní cíle: vypracovat německou Ústavu. připravit volby do řádného parlamentu. přivést Německo ke vzniku spolkového státu.
Německo. Cílem revoluce bylo sjednocení Německa a vyhlášení ústavy.
Dne 11. března 1848 bylo vypracováno formou petice Uherského sněmu 12 hlavních revolučních požadavků maďarského národa: svoboda tisku a zrušení cenzury. vznik odpovědného ministerstva pro Uhry v Pešti.
Jak skončilo Pražské povstání roku 1848
17. června povstalci kapitulovali. Během bojů zahynulo asi 43 osob.shrnutí Velká francouzská revoluce byla způsobena oslabením monarchie, změnou v myšlení společnosti a ekonomickou krizí. Aby vyřešil krizi, král svolává generální stavy.Poté, co král zakázal plánovaný banket k podpoře reformy volebního práva, došlo 21. února 1848 v Paříži k veřejným protestům, které se rychle změnily v nepokoje a posléze se změnily v revoluční hnutí. Především došlo ke sjednocení sil dělníků a buržoazie.
Maďarská armáda porazila v bitvě u Pákozdu 29. září 1848 vojska chorvatského bána Josipa Jelačiće. V revoluční armádě bojovali mnozí evropští demokraté a revolucionáři, zejména Poláci. Maďarskou revoluci podpořilo říjnové povstání ve Vídni, které bylo krvavě potlačeno.
Kdo Potlacil Prazske povstani : F-528 Alfred I. Windischgrätz. Zemský velící generál v Čechách, rakouský polní maršál a nositel nejvyšších vojenských vyznamenání. Tento velmi pyšný muž zastával staré rakouské pořádky a nelítostně potlačil pražské povstání v bouřlivém roce 1848.
Čím začalo Pražské povstání : Povstání začalo ráno v šest hodin po iniciaci českého rozhlasu provokativním hlášením Zdeňka Mančala: "Je právě sechs hodin". Mančal a jeho kolega Stanislav Kozák pokračovali v provokaci smíšeným česko-německým jazykem a v 8:00 hodin nebylo německé hlasatelce dovoleno přečíst zprávy.
Co je to Bastila
Bastila (francouzsky Bastille, tj. hrad nebo pevnost) byla pařížská pevnost postavená v letech 1370–1383 na obranu proti Angličanům ve stoleté válce, která se od 15. století používala jako věznice. Její správný název zněl Bastille Saint-Antoine.
Velká francouzská revoluce před 230 lety prosadila občanská práva, odstranila šlechtu a feudální výsady. Prologem povstání ve Francii se stalo svolání generálních stavů do Versailles v květnu 1789, jež mělo rozhodnout o změně daňového systému, cel, reformě soudnictví a omezení stavovských privilegií.Velká francouzská revoluce byla způsobena oslabením monarchie, změnou v myšlení společnosti a ekonomickou krizí. Aby vyřešil krizi, král svolává generální stavy.
Co odstartovalo Francouzskou revoluci : 14. července 1789 dobytí Bastily (pařížské vězení) odstartovalo revoluci. 20. července 1789 vzniklo NÁRODNÍ SHROMÁŽDĚNÍ (všechny tři stavy zasedají společně) král povolal proti Národnímu shromáždění armádu.