Antwort Co potřebuji k žádosti o podporu? Weitere Antworten – Co potrebuji k zadosti o podporu v nezaměstnanosti
potvrzení o zaměstnání (zápočtový list), doklad o výkonu jiné výdělečné činnosti, u osoby samostatně výdělečně činné potvrzením o době trvání účasti na důchodovém pojištění a o vyměřovacím základu pro pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku, potvrzení zaměstnavatele o výši průměrného výdělku.Platný průkaz totožnosti (občanský průkaz, cestovní pas) nebo náhradní doklad, kterým klient prokáže svou totožnost a místo trvalého bydliště, potvrzení o ukončení pracovně právního vztahu případně o náhradní době, u absolventů doklad o nejvyšším ukončeném vzdělání.Jaké dokumenty si mám přinést s sebou Samozřejmě občanský průkaz. Chtít po vás budou i doklad o skončení pracovního poměru, nejčastěji výpověď nebo dohodu o skončení pracovního poměru. Dále zápočtový list, potvrzení o výši průměrného výdělku a evidenční list důchodového pojištění.
Kdy nemám nárok na podporu : Nárok na podporu v nezaměstnanosti nemá uchazeč o zaměstnání, který v posledních 6 měsících před zařazením do evidence uchazečů opakovaně sám ukončil pracovní poměr nebo se kterým byl v tomto období rozvázán pracovní poměr pro hrubé porušení pracovní kázně.
Kolik musím mít odpracováno abych dostal podporu v nezaměstnanosti
Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti v délce nejméně 12 měsíců, a to v období 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.
Kdo nemá nárok na podporu v nezaměstnanosti : Jsou i případy, kdy podporu nedostanete, a to například: Pobíráte starobní důchod, nemocenskou, ošetřovné nebo mateřskou. Dostali jste výpověď kvůli hrubému porušení pracovního pořádku a povinností zaměstnance. Byl vám přiznán nárok na výsluhový příspěvek, který je vyšší než případná podpora v nezaměstnanosti.
Na úřad práce byste se měli přihlásit do 3 pracovních dnů ode dne, kdy jste ukončili školu, pracovní poměr nebo kdy jste přerušili živnost. Na úřadu práce vám pomohou nejen s hledáním práce, ale navíc můžete dostat finanční podporu (pokud splňujete podmínky) a budou za vás odvádět zdravotní pojištění.
Podporu v nezaměstnanosti vám vyplatí Úřad práce
Prvním krokem k získání podpory je registrace na Úřadu práce v místě trvalého bydliště, a to do 3 pracovních dnů od skončení vašeho posledního zaměstnání. Současně s žádostí o zprostředkování zaměstnání si můžete rovněž zažádat o podporu v nezaměstnanosti.
Kolik procent je podpora
Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.Základní podmínkou pro vznik nároku na podporu v nezaměstnanosti je získání doby důchodového pojištění ze zaměstnání nebo z jiné výdělečné činnosti v délce nejméně 12 měsíců, a to v období 2 let před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání.Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Poté článek konstatuje jaká je délka podpory v nezaměstnanosti podle věku a uvádí, že stát vyplácí podporu v nezaměstnanosti po dobu maximálně: ° pěti měsíců uchazeči do 50 let věku, ° osmi měsíců uchazeči nad 50 do 55 let, ° jedenácti měsíců uchazeči nad 55 let věku.
Z kolika měsíců se vypočítává podpora v nezaměstnanosti : Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Kdy mám znovu nárok na podporu v nezaměstnanosti : Opětovný nárok
Když uchazeč nevyčerpá celou podpůrčí dobu a znova se dostane na Úřad práce, tak je důležité, zda "nový" pracovní vztah mezi oběma dobami evidence trval déle než šest měsíců. Pokud trval, je znovu nárok na celou podpůrčí dobu.
Jak dlouho můžu být bez práce
Délka podpory v nezaměstnanosti
podpůrčí doba) trvá: 5 měsíců, pokud je vám méně než 50 let. 8 měsíců, pokud je vám 50-55 let. 11 měsíců, pokud je vám více než 56 let.
Shrnutí: Jste-li registrováni na úřadu práce, legálně si přivydělávat smíte, ale jen pokud nepobíráte podporu v nezaměstnanosti. Celková výše přivýdělku nesmí překročit 7300 Kč hrubého měsíčně. Přivýdělek si nemůžete sjednat na dohodu o provedení práce, ale na dohodu o pracovní činnosti nebo na pracovní smlouvu ano.Podpora v nezaměstnanosti je první dva měsíce 65 % předchozího průměrného měsíčního čistého výdělku, pro OSVČ je to 65 % vyměřovacího základu na důchodové pojištění, přepočteného na měsíc. Další dva měsíce je to 50 % a zbývající dobu 45 % čistého výdělku nebo vyměřovacího základu.
Z jakého čtvrtletí se počítá podpora v nezaměstnanosti : Podpora v nezaměstnanosti se počítá z průměrné čisté měsíční mzdy z posledního ukončeného čtvrtletí před koncem zaměstnání. Např.: Zaměstnání bylo ukončeno k 31. prosinci.