Antwort Co roste pod akátem? Weitere Antworten – Kde roste akát
Trnovník pochází z Mexika a ze Severní Ameriky z lesů Apalačských hor, kde tvořil asi 4 % lesního společenství. Je rozšířen v teplých částech Evropy a Asie. V některých zemích (včetně Česka) je akát nebezpečnou invazní dřevinou. Trnovník akát patří mezi relativně krátkověké stromy, dožívá se jen zřídkakdy přes 200 let.Pěnišníky a azalky můžete doplnit vřesy a vřesovci, pierisy, libavkami, kapradinami, dřínem kanadským, bramboříky (zejména Cyclamen coum), bohyškami, konvalinkami, brusnicemi nebo borůvkami chocholičnatými. Pod jehličnany a v jejich okolí se také velmi dobře daří nenáročným kakostům.Jak akátové dřevo vypadá Akát má zlatavě hnědou barvu s výraznými letokruhy. Po obroušení je dřevo jasně žluté se zlatavým nádechem.
Které rostliny mají rády stín : Výběr trvalek do stínu
Dominují kapradiny, funkie (Hosta), pomněnkovec (Brunnera), barvínek (Vinca). Mnohé rostliny ve stínu i kvetou: zvonky (Campanula), srdcovka (Dicentra), orlíčky (Aquilegia), hluchavky (Lamium) a mnohé jiné. Z popínavek vzpomeneme břečťan (Hedera).
Kdy Meduje akát
Akátový med není každý rok
Jak vyplývá z názvu, pro akátový med je potřeba květů akátu, který kvete jen zhruba dva týdny na přelomu května a června. A z toho pouze jeden týden produkuje nektar. Pokud se v tomto období něco pokazí, akátový med se ten rok zkrátka neurodí.
Jak poznám akát : Trnovník akát se vyznačuje typickými motýlovitými květy uspořádanými v převislých hroznech. Zasadit si ho můžete jako dvoumetrový keř nebo naopak strom, který se doroste až 25 metrů. Omamně voní, upoutá zajímavými listy i nevšedními plody, které tvoří dlouhé hnědé lusky.
Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.
Vhodná je neutrální až mírně kyselá půda, mírně těžší, lehce hlinité, s příměsí jílu. Porostou i ve standardní zahradní zemině. Nekvalitní půdu obohaťte substrátem pro jehličnany, hrabankou nebo rašelinou.
Na co se používá akátové dřevo
V dnešní době se využití akátu ještě rozšiřuje. Díky svým vlastnostem je akátové dřevo ideální pro výrobu zahradního nábytku, dětských hřišť. Perfektně se hodí pro výrobu teras a podlah, díky své odolnosti se používá na stavby přicházející do styku s vodou. Nemluvě o tom, že jde také o skvělé palivové dřevo.Od úzké hnědobílé běle jde ke dřeni žlutozelenohnědavá barva, s rozdílnou, mnohdy zajímavou kresbou. Letokruhy jsou dobře viditelné. Dřevo je těžké, velmi tvrdé, značně pružné a houževnaté.Mezi čtyřmi a pěti hodinami slunce je tak akorát pro mrkev, petržel, celer, ředkvičky, hrášek, řepu nebo fazole. Zvlášť kořenová zelenina může těžit z vláhy, kterou záhony v polostínu lépe zadržují, například mrkev je šťavnatější.
Vsaďte na slunce, stín a polostín
- Na slunci se bude dařit rajčatům, která můžete umístit ke stěně chaty a přenechat tak místo v záhonu náročnějším druhům zeleniny.
- Bez přímého slunce se obejde rebarbora, křen a medvědí česnek.
- Do polostínu zasejte špenát, salát, hrášek, kedlubnu, brokolici nebo červenou řepu.
Co zasadit pod akát : Ačkoliv akáty propouštějí část světla až k rostlinám pod nimi, přesto je lepší tady pěstovat stínomilné trvalky – na metr čtvereční přijdou vždy čtyři kusy. Na jaře tu rozkvetou voňavé konvalinky (Convallaria majalis), na které postupně naváží škornice (Epimedium) a bohyšky (Hosta) v různých odrůdách.
Jak se zbavit akátu : Akát velmi dobře zmlazuje z poškozené nadzemní části i z kořene na vzdálenost několika desítek metrů pomocí kořenových výstřelků. Pokud se zbavujeme akátu, nelze tak činit bez chemického ošetření proti zmlazení.
Kdy roste akát
Kvete od května do června. Květy jsou oboupohlavné, 2 cm dlouhé, bílé se žlutozelenou skvrnou, s tvarem typickým například pro hrách. Jednotlivé květy jsou uskupeny do hustých převislých hroznů až 20 cm dlouhých.
Pod stromy se bude dařit stínomilným rostlinám. Najdete je mezi trvalkami, okrasnými travami, kapraďorosty, cibulovinami, hlíznatými rostlinami i dřevinami. Často jde o nenáročné a rychle se rozrůstající druhy, které v ideálních podmínkách zakrátko vytvoří souvislou pokrývku půdy.Co vysadit pod ovocný strom
- Třezalka kalíškatá
- Hlohyně šarlatová
- Modřence.
- Rozchodník.
- Třapatka zářivá
- Záplevák podzimní
- Brusnice brusinka.
- Abélie velkokvětá
Co se hodí k Jehlicnanum : Jehličnany můžete také kombinovat se stálezelenými dřevinami, jako jsou například rododendrony, vřesy či vavřínovce, ale také s okrasnými trávami. Jehličnany se hodí i do skalek či vřesovišť. V tomto případě jsou ale vhodnější menší, zakrslé druhy.