Antwort Co s Pichavkou? Weitere Antworten – Co udělat z Pichavky
Na co se hodí pýchavky
- jsou vhodné do polévek.
- zpracujeme je do gulášů – ochutíme jako klasický guláš
- připravujeme z nich omáčky.
- dají se uvařit" na mozeček" – podobně jako květák.
- a především je smažíme jako řízky – před balením je můžeme okořenit, případně ochutit např.
Na každý plátek pýchavky dáme několik koleček krájené vysočiny, 1 plátek uzeného sýra a přiklopíme druhým plátkem pýchavky tak, jak jsme ji krájeli, oba tvary by k sobě měly dobře sedět. Naplněné houby obalíme v mouce, vajíčku a strouhance, kraje můžeme obalit 2x, aby sýr nevytékal a osmažíme je ve větší vrstvě oleje.Houbu nakrájíme, oloupeme tužší obal. Osolíme a obalíme jako klasický řízek v hladké mouce, vejcích a ve strouhance. Na mírném ohni smažíme na pánvi dorůžova. Podáváme s brambory a tatarkou.
Jak rychle rostou pýchavky : Pýchavka obrovská roste velmi rychle a za týden bývá obvykle o velikosti kopacího míče. Tato velikost je ideální pro kuchyňské použití. Je krásně tvrdá a v tomto stadiu ještě nebývá napadena hmyzem anebo při vyšších teplotách pak na povrchu rozpraskaná.
Jak uchovat Pichavku
Sadbu lze až 4 měsíce uchovat v lednici v teplotě do 6 °C a poté vysadit. Bílá plíseň není na závadu, naopak je důkazem, že je sadba živá. Upozorňujeme, že se jedná o obilí naočkované myceliem (možná bílá plíseň na obilí není závadná). Sadba obsahuje mycelium pýchavky.
Jak dlouho vydrží pýchavka : Proto nepropadejte skepsi, když sadba nezačne plodit první rok výsadby. Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme. Jakým způsobem sadbu uchovávat: Nejlépe v lednici. Při těchto podmínkách vydrží 2 – 4 měsíce.
A to tak, že pýchavku nejprve oloupu, nakrájím na asi 1 cm hrubé plátky, osolím, obalím ve trojobalu a smažím na pánvi při mírném ohni asi tak 6 minut na každé straně. Usmažené řízky podávám s pečivem a zeleninovým salátem. Jsou fakt úžasné. Chuťově bych to přirovnala něco mezi bedlou a žampionem, ale mnohem lepší.
Vnější slupka je velmi tenká, lámavá, hladká nebo jemně pomoučená, nejdříve bílá, stářím získává žloutnoucí až hnědnoucí odstín. V době zralosti výtrusů praská ve velkých plátech a odlupuje se. Maso pýchavky je označováno jako velmi chutné, vhodné na řízky. Chuť bývá popisována jako podobná tofu či taveným sýrům.
Jak dlouho vydrzi Pichavka v lednici
Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme. Jakým způsobem sadbu uchovávat: Nejlépe v lednici. Při těchto podmínkách vydrží 2 – 4 měsíce.Pýchavka obrovská, nebo také vatovec, poroste do začátku září. Svědčí jí kombinace slunných dnů a deště. Nejčastěji ji lze nalézt na okrajích lesů nebo na zahradách.Mykologové se shodují, že houby přešlé mrazem bychom jíst neměli. Týká se to právě těch nejvyhledávanějších – hub hřibovitých. Proč Mráz způsobuje průnik ledových krystalů do buněk, mohou ji tak roztrhat a usmrtit.
Pro pýchavky platí stejné podmínky skladování jako u jiných druhů hub. Spotřebujte je co nejdříve po sběru. Chcete-li je déle udržet čerstvé, uskladnit je po dobu nezbytně nutnou při teplotě do 3°C.
Kdy zacinaji rust Pichavky : Narazit na ni můžete od června do listopadu v sadech, zahradách, na pasekách, v listnatých a méně často i v jehličnatých lesích, častěji však mimo les. Daří se jí zejména na travnatých stanovištích a za deštivého počasí. Roste jednotlivě nebo ve skupinách.
Jak dlouho vydrží Pýchavka : Proto nepropadejte skepsi, když sadba nezačne plodit první rok výsadby. Plodnice se objeví v okamžik, kdy je nejméně čekáme. Jakým způsobem sadbu uchovávat: Nejlépe v lednici. Při těchto podmínkách vydrží 2 – 4 měsíce.
Kde rostou pýchavky
Kde a kdy roste
Vyskytuje se v severním mírném pásmu až k Alpám. Roste na loukách a pastvinách – většinou v kruzích na zemi nebo v trávě. Vyskytuje se od srpna do října. Je to jedlá houba za podmínky, že má bílou dužinu.
Pýchavka / vatovec / roste na pastvinách, zahradách, sadech nejradeji na vlhkých humózních živinami bohatých půdách, často v porostech kopřiv. Zatím není k dispozici metodika pro intenzivní pěstování v domácích kulturách. Proto pýchavku vysazujeme na vhodná přirozená stanoviště.Mykologové se shodují, že houby přešlé mrazem bychom jíst neměli. Týká se to právě těch nejvyhledávanějších – hub hřibovitých. Proč Mráz způsobuje průnik ledových krystalů do buněk, mohou ji tak roztrhat a usmrtit.
Proč se klepe na houby : Když se na houbu pohlédne nebo sáhne, už dál neroste.
„Pohled na houbu vliv nemá, sáhnutí už ano. Je to dané tím, že člověk při tom musí šlápnout blízko k houbě a poškodí vlákna vedoucí k houbě.