Antwort Co se rozlišuje u vnímání? Weitere Antworten – Co ovlivnuje vnímání
Vnímání sebe sama i vnímání jiných lidí je subjektivní, je ovlivněno více emocemi než logikou. Sociální percepce nám neříká, čím vnímáme, ale co vnímáme. Je to vnímání lidí a mezilidských vztahů. Informace jsou vnímány tím způsobem, že jsou doplňovány vlastními zkušenostmi, vlastním očekáváním.Druhy vnímání:
vnímání formy (úzké, široké, ploché, oblé.) Při vnímání tvaru se uplatňuje zrak a hmat (pohyby očí, a hmatová zkušenost). Vnímání velikosti je zabezpečeno zrakem a hmatem. Velikost předmětů je odvozována podle velikosti jejich obrazu na sítnici s pomocí předchozí zkušenosti.VNÍMÁNÍ (nebo-li percepce) = organizace a interpretace senzorických informací. Výsledkem jsou tedy vjemy. Vnímání je konstruktivní děj, který je výrazně ovlivněn dřívějšími zkušenostmi (učením) a dalšími kognitivními procesy, včetně myšlení.
Co je to vjem : Vjem, patřící mezi poznávací (kognitivní) psychické procesy, je celistvý smyslový odraz jevu či předmětu ve vědomí jedince. Je to spojení mezi naším vědomím a objektivním materiálním světem. Na rozdíl od počitků, vjem vyžaduje předchozí zkušenost, která umožní rozpoznat o co se jedná.
Co ovlivňuje komunikaci
Mezi významné faktory ovlivňující komunikaci patří sociální percepce, charakteristiky prostředí, v němž komunikace probíhá, a osobností i vývojové charakteristiky komunikujících. Sociální percepce znamená způsob vnímání a poznávání druhých osob a vytváření dojmu a názoru na druhé.
Co je to vědomí psychologie : Vědomí-bdělý stav, kdy si uvědomujeme sami sebe, své okolí a své psychické pochody. Obsah mysli, který si člověk dovede vybavit. Vědomí je to, co má každý z nás, když vidí a slyší, když cítí libost nebo bolest, když si něco představuje a rozvažuje nebo když se odhodlává k činu.
Proces vnímání je složen ze dvou fází:
První z nich je fyziologická a spočívá v přijetí informací z okolí, jejich transformaci a přenos prostřednictvím nervových drah do příslušného centra mozku. Druhé je stadium psychického zpracování, kdy jsou takto prezentované informace uvědomovány a interpretovány.
Vnímání (též percepce) zachycuje to, co v daný okamžik působí na smysly, informuje o vnějším světě (barva, chuť) i vnitřním (bolest, zadýchání). Vnímání je subjektivním odrazem objektivní reality v našem vědomí prostřednictvím receptorů. Umožňuje základní orientaci v prostředí, respektive v aktuální situaci.
Co je to psychický stav
Psychický stav je jedním ze tří základních druhů psychických jevů člověka (vedle psychických vlastností a psychických procesů). Jde o psychický jev s určitým obsahem, jako zloba, radost, celkový psychofyzický stav (vzrušení, útlum, únava a jiné) či stavy dlouhodobějšího charakteru (frustrace, konflikt, stres apod.).Čití je psychický proces, který podává nejjednodušší a nejzákladnější informace z vnějšího i vnitřního prostředí a uskutečňuje se prostřednictvím analyzátorů. Počitek je výsledkem čití, je to odraz jednotlivé vlastnosti (předmětu, jevu), který působí na náš receptor.Dojem je výsledek vnímání, pozorování, hodnotícího uvažování, rozmýšlení, zdání. Jde o celkový víceméně neurčitý pocitový obraz skutečnosti zřízený podle zkušenosti a vnímání určitých předmětů nebo jevů.
Cílem každé komunikace je vyvolat zpětnou vazbu, dostat nějakou odpověď. Proto je komunikace velmi rozmanitým dějem, který zahrnuje všechny způsoby, kdy jedna osoba ovlivňuje druhou, nebo celou skupinu. Vždy má hlavní cíle: získat, předat nebo sdílet informace a ovlivnit ostatní.
Jak se zlepšit v komunikaci : V čem spočívá efektivní komunikace
- Požadujte jen to, na co máte nárok.
- Buďte schopní přijatelného kompromisu.
- Posuzujte jen své vlastní chování a jednání a neste si za něj zodpovědnost.
- Buďte empatičtí, neprosazujte vlastní zájmy na úkor druhých.
- Nenabízejte žádné omluvy a výmluvy ospravedlňující vaše chování.
Co to je psychický stav : Jako psychické stavy označujeme takové psychické jevy, které odrážejí okamžité nastavení psychiky ve vztahu k situaci. Nejde pouze o citové vyladění – týkají se všech psychických obsahů a procesů, které přímo vytvářejí nebo ovlivňují.
Kde v mozku sídlí vědomí
Mozková kůra je řídící centrum CNS a je centrem našeho vědomí. Je tvořena šedou hmotou. Mozková kůra zabírá největší plochu mozku (40% celkové hmoty mozku) a je považována za sídlo složitého myšlení.
Slovo může označovat nejrůznější změny, postoje, pohyby, gesta a další projevy, ale také jejich celek. V přeneseném smyslu lze hovořit i o chování neživých předmětů a látek, pokud jsou vystaveny působení svého okolí (například o chování magnetické střelky v určitém místě).K psychickým obsa- hům tedy patří vjemy, představy, sny, vzpomínky, vědomosti, myšlenky, přání, po- city atd.
Jaký je rozdíl mezi Čitím a vnímáním : Čití je proces zdola nahoru, díky kterému zrak, sluch a čich přijímají a předávají vnější podněty. Vnímání je zase proces shora dolů, kdy naše mozky informace organizují, tlumočí a uvádí do kontextu.