Antwort Co se sbírá z řepíku lékařského? Weitere Antworten – Jak se sbírá Řepík
Výskyt: na pastvinách, stráních, suchých loukách, podél cest, převážně se pěstuje. Způsob sběru: protože řepík má nejvíce listů ve spodní části rostliny, uřezáváme nať delší (60 – 70 cm). Sbíráme v době květu. Sklízíme nožem, v hustším porostu srpem.Díky obsahu flavonoidů řepík podporuje normální stav cévní stěny a celé oběhové soustavy. Díky kyselině křemičité a silicím řepík příznivě působí na zdraví našich močových cest a ledvin. Účinky řepíku se uplatňují také v čajích na dýchací cesty a v podpoře přirozené obranyschopnosti těla.Látky obsažené v řepíku posilují naši přirozenou obranyschopnost a urychlují průběh zánětů horních cest dýchacích. Řepík začněte užívat při chrapotu, namožených hlasivkách, bolesti v krku či zánětu hrtanu. V takových případech je vhodné pravidelné popíjení nálevu a kloktání odvaru.
Jak často pít čaj z řepíku : Nálev se připravuje vždy čerstvý, bezprostředně před použitím. Řepíkový čaj se pije teplý, 2 – 3 krát denně.
Co se sbírá z řebříčku
Řebříček obecný Tato bíle až načervenale kvetoucí bylinka roste nejčastěji podél cest, na loukách, mezích, kopcích, svazích a na úbočích hor. Sbíráme celou nať s květy a listy, nejlépe za slunečného dne. Jak praví staré herbáře, za plného slunce se stupňuje účinnost éterického oleje a tím i léčivost řebříčku.
Jak připravit koupel z řepíku : 2–3 polévkové lžíce řepíku dáme do ¼ l studené vody a povaříme 2–5 min., pak scedíme. Vlažný odvar používáme ke kloktání a omývání zanícené pokožky. Teplý obklad namočený v odvaru se doporučuje přikládat na tváře při bolestech zubů, na odřeniny, rány a jizvy. Odvar lze použít i na koupel těla i nohou.
Řepík má stahující účinky, při odřeninách, drobných poraněních a problematické pleti. Příprava: Koupelový sáček vložíme do vany s teplou vodou příjemnou vašemu tělu a necháme 10 minut louhovat.
V lidovém léčitelství se používá na zlepšení chuti k jídlu, povzbuzuje vylučování žaludečních šťáv a zvýšení tvorby žluče, čímž zlepšuje trávení. Působí močopudně, desinfekčně, antisepticky, utišuje kašel, podporuje hojení a kladně působí i na krevní oběh.
Jak dlouho louhovat Řepík
Řepík má stahující účinky, při odřeninách, drobných poraněních a problematické pleti. Příprava: Koupelový sáček vložíme do vany s teplou vodou příjemnou vašemu tělu a necháme 10 minut louhovat.Řepíková mast je vhodným doplňkem pro výživu a ochranu pokožky se sklonem k tvorbě opruzenin. Hodí se též k výživě a ochraně pokožky v okolí konečníku, při jeho podráždění a sklonu k tvorbě hemeroidů a prasklin. Jak aplikovat: Řepíkovou mastí promazávejte pokožku 1-3x denně.Řebříček nesmíte vařit, takže ho nevhazujte do vroucí vody. Po scezení vypijte nálev ještě teplý – ideální je pít řebříčkový čaj před jídlem. Na co ještě zabírá: Při žaludečních kolikách, nechutenství, při průjmu a nadýmání. Je také vhodný jako podpůrný prostředek při léčbě zánětů močových cest a dokonce utišuje kašel.
Plicník roste téměř po celé Evropě, najdeme ho od Skandinávie po severní Itálii. Kvete od března do května. Sbírá se kvetoucí nať a suší se ve stínu anebo uměle při teplotách do 40 stupňů.
Na co je dobrá hermankova koupel : Z heřmánku se připravují sedací koupele nebo obklady, které se tradičně používají při zánětech kůže a sliznice (při hemoroidech, svědění a ekzému v oblasti konečníku, při zánětech pohlavních orgánů, k terapii špatně se hojících drobných poranění), v dutině ústní slouží k výplachům, např. při zánětech dásní.
Jak udělat Repikovou koupel : Koupel připravíme tak, že spaříme sáček s bylinami horkou vodou cca 1 litr vody, necháme chvíli vyluhovat a celé i se sáčkem vlijeme do vany s teplou vodou, kde se byliny dále vyluhují. Teplota lázně by měla být příjemná tak, jak každému vyhovuje. Bylinné sáčky je možno použít i na obklady.
Na co se používá řepíková nať
Vnitřně: při žaludečních, střevních, jaterních a žlučníkových potížích. Zevně: ke kloktání při zánětech dutiny ústní a k obkladům a koupelím při kožních onemocněních. Není vhodné pro těhotné ani kojící ženy.
Řebříček obecný Tato bíle až načervenale kvetoucí bylinka roste nejčastěji podél cest, na loukách, mezích, kopcích, svazích a na úbočích hor. Sbíráme celou nať s květy a listy, nejlépe za slunečného dne. Jak praví staré herbáře, za plného slunce se stupňuje účinnost éterického oleje a tím i léčivost řebříčku.Řebříčkový čaj velmi rychle pomůže i při krvácení žaludku, při krvácejících hemoroidech, stejně spolehlivě i při tlaku v žaludku a silném pálení žáhy. Také při nachlazení, bolestech v zádech a při revmatických bolestech by se měl pít co nejteplejší čaj z řebříčku.
Na co vše je Mesickova mast : Měsíčková mast pomáhá při péči o pokožku (např. při spáleninách, ekzémech či jiných kožních potíží). Výborně poslouží v případě ztvrdlé pokožky – velmi účinně totiž vypíná kůži. Nebojte se použít měsíčkovou mast na jizvy a pahýly, k péči o ně je taktéž zcela vhodný.