Antwort Co to je denzita? Weitere Antworten – Co je denzita C
BI-RADS c = žlázový skvrnitý typ: tzv.
heterogenně denzní typ žlázy, kdy „skvrny“ na snímku mohou zastínit malé útvary (které by mohly být zhoubnými nádory), BI-RADS d = denzní (velmi denzní) typ: prsní tkáň je extrémně hustá, což snižuje senzitivitu mamografie.Vyšetření hrazená ze ZDRAVOTNÍHO POJIŠTĚNÍ:
Screeningové (preventivní) mamografické vyšetření u žen ve věku od 45 let. U asi 10 % žen je nutné k mamografii doplnit ultrazvukové vyšetření prsů (jedná se o ženy s denzní, tj. hutnou vazivově-žlazovou strukturou prsů).Již delší dobu je známo, že vyšší denzita prsní tkáně znamená vyšší riziko rakoviny prsu. Nyní bylo zjištěno, že je také významným indikátorem pro recidivu nádorového onemocnění [1].
Jak poznám že mám rakovinu prsu : Mamografie je nejdůležitější vyšetřovací metodou při podezření na zhoubný nádor prsu. Navíc jako jediná ze zobrazovacích metod dokáže s vysokou přesností rozeznat ty karcinomy prsu, které lze detekovat pouze na základě mikrokalcifikací.
Co odhali Sono prsou
Rakovinu prsu lze objevit včas pomocí mamografie (mamograf) a ultrasonografie (ultrazvuk, sono). Mamograf je přístroj, který umí na rentgenových snímcích ukázat zhoubný nádor již tehdy, kdy žena nemá žádné potíže a nic podezřelého si v prsech nehmatá.
Co je přesnější mamograf nebo Sono : Ultrazvukové paprsky umí lépe rozšifrovat hutnou vazivovou tkáň, která převažuje v prsní tkáni mladých žen, mamograf si lépe poradí s převážně tukovou složkou prsní žlázy, která je typická pro střední a vyšší věk. Každá ze dvou základních složek prsní žlázy má tedy „svůj“ vlastní diagnostický přístroj.
neinvazivní formy, které jsou rovněž označovány jako karcinomy in situ. Nádorové buňky v těchto případech nejčastěji vznikají v mlékovodech (duktální karcinom in situ, DCIS), méně často v lalůčcích prsní žlázy (lobulární karcinom in situ, LCIS).
Průměrný věk ženy s metastatickým karcinomem prsu je 60 až 70 let, nemoc se ale často týká i mnohem mladších žen, řada se stará o nezletilé děti. Metastatická forma je chronické onemocnění s průměrnou dobou přežití tři až pět let, často ale pacientky žijí i sedm a více let.
Kde může být rakovina prsu
Vzácnou formou rakoviny prsu je Pagetův karcinom bradavky. Přibližně 80 procent zhoubných nádorů prsu se vyvine z buněk mlékovodů, zbytek pochází z buněk lalůčků prsní žlázy. Některé zhoubné nádory prsu rostou paprskovitě. To se může projevit zploštěním nebo vtažením bradavky nebo části kůže.Obecně se udává, že pokud nemáte žádné obtíže nebo nejste již od mladšího věku preventivně sledována z důvodu genetické zátěže rakovinou prsu v rodině, je rozumné, abyste na první preventivní ultrazvukové vyšetření prsů zašla mezi 30–35 lety.Zjistilo se totiž, že úmrtnost žen s ním je stejná jako bez něj. Pacientky, které podstupují mamografické vyšetření, se vystavují nadměrným dávkám radiace. To u nich značně zvyšuje riziko vzniku rakoviny z ozáření. Mamograf jim tak nejenže nepomáhá, ale doslova škodí.
Doporučený věk pro preventivní vyšetření je od 40 let (u žen do 40 let je vhodný ultrazvuk prsou, nad 40 let je prioritní mamograf). Od 45 let věku hradí zdravotní pojišťovny ženám preventivní vyšetření každé dva roky.
Jak bolí nádor v prsu : Bolest většinou přechází z jednoho prsa na druhé. Často je bolest poměrně krátká, ale intenzivní. Bolest může být také jedním ze symptomům karcinomu prsu v počátečním stádiu. Často se ale také pojí s hormonálními změnami nebo třeba stresem.
Jak poznat že jde o rakovinu prsu : Varovné příznaky
- nový uzlík, bulka nebo zatvrdlina v prsu,
- nově pozorovaný rozdíl ve velikosti prsů,
- vtažení kůže prsu nebo bradavky,
- změny bradavky,
- průzračný nebo krvavý výtok z bradavky,
- ekzém bradavky,
- hematom nebo zarudnutí kůže prsu,
- nový uzlík nebo bulka v podpažní jamce.
Jaká typ rakovina je nejhorší
V České republice každoročně onemocní rakovinou téměř 100 000 lidí. Největší šanci porazit rakovinu mají pacienti s rakovinou štítné žlázy a varlat, naopak nejhorší prognózu má rakovina slinivky a jater.
Varovné příznaky
- nový uzlík, bulka nebo zatvrdlina v prsu,
- nově pozorovaný rozdíl ve velikosti prsů,
- vtažení kůže prsu nebo bradavky,
- změny bradavky,
- průzračný nebo krvavý výtok z bradavky,
- ekzém bradavky,
- hematom nebo zarudnutí kůže prsu,
- nový uzlík nebo bulka v podpažní jamce.
Ultrazvuk prsu je vhodné doplňující vyšetření k mamografii, neboť lékaři umožní odlišit cysty od pevných nádorů. Ultrazvukové vyšetření prsů se jako doplněk mamografie používá zejména u žen s vysokou denzitou (hustotou) prsní tkáně, neboť diagnostický přínos mamografického vyšetření je za těchto podmínek nižší.
Jak probíhá Sono prsou : Ultrazvukové vyšetření není nijak bolestivé, pohodlně u něj ležíte na zádech, máte ruce za hlavou a natáčíte se na bok podle pokynů vyšetřující lékařky. Vyšetření probíhá pomocí ultrazvukové sondy, kterou Vám lékařka přejíždí po prsou a sleduje obraz prsní tkáně na obrazovce.