Antwort Co to je fakturace? Weitere Antworten – Jak funguje fakturace
Faktura je dokument, který odesílá prodejce zákazníkovi a žádá ho tak o uhrazení provedené služby, nebo poskytnutého zboží. Fakturu, tedy účet či vyúčtování, můžete předat zákazníkovi před poskytnutím služeb, nebo až potom.Faktura (z latinského facere – dělat, udělat) je účet za provedenou práci nebo dodané zboží. Obvykle obsahuje popis toho, za co se má zaplatit, způsob platby a datum splatnosti. Pojem „faktura“ jako takový není definován v žádném právním předpisu, přesto jde o pojem vžitý a používá se běžně v obchodním styku.Kdo všechno má povinnost vystavit fakturu Ze zákona musí fakturu vystavovat každý podnikatel prodávající zboží nebo poskytující služby. Toto pravidlo platí jak pro OSVČ, tak i pro právnické a fyzické osoby podnikající na základě živnostenského oprávnění.
Kdy mohu fakturovat : Kromě DUZP nesmí na faktuře chybět ani datum vystavení. Jedná se o datum, kdy dodavatel doklad vystavil. Podle zákona musí plátce DPH vystavit fakturu do 15 dnů od prodeje zboží nebo poskytnutí služby, případně od přijetí úplaty.
Co vše jsou Fakturacni udaje
Pokud jste osoba, která je zaměstnaná a nepodniká, jsou vašimi fakturačními údaji jméno a příjmení, adresa bydliště a PSČ. Pokud se živíte jako OSVČ, uvádíte na fakturu své jméno a příjmení, sídlo (adresa, na které bydlíte), IČO a v případě, že jste plátce DPH, tak ještě DIČ.
Proč se vystavuje faktura : Faktura patří mezi obchodní listiny – jde o účetní doklad o prodeji zboží nebo poskytnutí služby. Faktura jako taková ovšem není doklad o zaplacení, ten je v případě potřeby nutné vystavit zvlášť. Faktura rovněž slouží jako daňový doklad plátcům DPH.
Mezi tyto údaje patří:
- informace o odběrateli (obvykle ve stejném rozsahu jako u dodavatele),
- slovní a číselné označení dokladu,
- popis zboží nebo služby, za které jste fakturu vystavili,
- fakturovaná částka,
- datum vystavení faktury.
Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:
- označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.
- slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.
- peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).
- den vyhotovení účetního dokladu – tj.
Co nesmí být na faktuře
Co na faktuře být nesmí
- Klamavé údaje. Žádný údaj na faktuře nesmí vyvolávat tzv.
- Formulace „daňový doklad“, pokud jste neplátce DPH. Jako neplátce DPH byste neměli na fakturu uvádět, že jde o daňový doklad.
- Přepisované, vymazané nebo přeškrtnuté údaje.
Fakturační údaje a na co si dát pozor
Abyste mu nemuseli psát a měli údaje rychle po ruce, můžete si je vyhledat na internetu. U osob, které podnikají, najdete jejich fakturační údaje na několika místech: V živnostenském rejstříku nebo obchodním rejstříku. Na webu podnikatele – údaje jsou zpravidla v sekci Kontakt.Podnikatel je povinen vydat na žádost zákazníka doklady o prodeji zboží a o poskytnutí služby. Na dokladu musí být uvedeno (§ 31 odst. 14): označení podnikatele obchodní firmou, popřípadě názvem nebo jménem a příjmením.
Ze zákona, konkrétně jde o zákon o DPH § 28 odst. 4, je povinnost fakturu vystavit do 15 dnů od data zdanitelného plnění.
Jak má vypadat faktura : Co musí obsahovat faktura u každého podnikatele:
- označení účastníků – tedy jméno a příjmení (OSVČ), resp. název firmy; adresu, resp.
- slovní a číselné označení dokladu – např.: “Faktura 2025001”.
- peněžní sumu – celkově a nebo podrobně (cena za měrnou jednotku a označení množství).
- den vyhotovení účetního dokladu – tj.
Co všechno musí být na faktuře : Zálohová faktura by měla obsahovat především informace k platbě: částku k úhradě, variabilní symbol, číslo účtu, na který má být platba zaslána, specifikaci služby nebo zboží, za které chceme zaplatit, a případně i datum splatnosti.
Co musí obsahovat fakturační udaje
Zálohová faktura by měla obsahovat především informace k platbě: částku k úhradě, variabilní symbol, číslo účtu, na který má být platba zaslána, specifikaci služby nebo zboží, za které chceme zaplatit, a případně i datum splatnosti.
popis zboží nebo služby, množství a cenu za zboží, základ daně, sazba daně a výši daně v českých korunách, typ dokladu a číslo faktury, datum uskutečnění zdanitelného plnění, datum vystavení a splatnosti faktury.Na vystavovaném dokladu musí následující povinné údaje, musí být uvedeno jméno a příjmení (v případě fyzické osoby), název firmy (v případě právnické osoby), označení registru, ve kterém jste jako podnikatelé zapsaní (obchodní rejstřík, živnostenský rejstřík apod.), sdělení, že dodavatel není plátce DPH.
Co nesmí chybět na faktuře : Obecně se na každé faktuře musí objevit:
- číslo faktury,
- datum vystavení (případně i datum uskutečnění účetního případu, pokud se liší),
- název Vaší firmy (u OSVČ jméno a příjmení) a adresa sídla,
- Vaše IČO,
- údaje o odběrateli (název, sídlo, IČO, eventuálně i DIČ),
- položky faktury,