Antwort Co to je hydrid? Weitere Antworten – Jak se nazývají Dvouprvkové sloučeniny vodíku
Hydridy jsou binární (dvouprvkové) sloučeniny vodíku. Můžeme je rozdělit na iontové (hydridy s-prvků), kovalentní (hydridy p-prvků) a kovové (hydridy d- a f-prvků). Částečnou oxidací methanu vzniká acetylen.Křemík vytváří dvouprvkové sloučeniny s vodíkem, které nazýváme silany.Dvouprvkové sloučeniny – halogenidy, oxidy, sulfidy.
Co je to Dvouprvkové sloučeniny : Jsou to sloučeniny složené ze dvou prvků. Jejich podstatné jméno má koncovku –id. Patří sem oxidy, sulfidy , halogenidy aj. Jsou to dvouprvkové sloučeniny kyslíku a dalšího prvku.
Co to je vodík
Vodík je nejlehčí plynný chemický prvek, který tvoří až dvě třetiny celé vesmírné hmoty. Odhaduje se, že tvoří více jak 30 % celkové hmotnosti Slunce. Jedná o třetí nejrozšířenější prvek na Zemi, přesto se nevyskytuje téměř vůbec jako samostatná molekula, protože je vysoce reaktivní a okamžitě tvoří sloučeniny.
Co je z Kremiku : Křemík (chemická značka Si, latinsky silicium) je polokovový prvek, hojně se vyskytující v zemské kůře. Slouží jako základní materiál pro výrobu polovodičových součástek, ale i jako základní surovina pro výrobu skla a významná součást keramických a stavebních materiálů.
Hydroxidy jsou tříprvkové sloučeniny, které obsahují aniontovou skupinu OH-. Podobně jako oxidy, vznikají odtržením 1 atomu vodíku z molekuly vody (H2O). Proto mají hydroxidy ve svých sloučeninách oxidační číslo I-. Maximální oxidační číslo atomu třetího prvku, nejčastěji kovu, je v těchto sloučeninách IV+.
Jako halogeny nazýváme prvky nacházející se v 17. (VII. A) skupině. Mezi halogeny patří fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat.
Na co se využívá vodík
Vodík se dnes primárně využívá k výrobě amoniaku, který je následně využíván zejména při výrobě a zpracování hnojiv. Mezi další průmyslové využití vodíku patří výroba polymerů, výbušnin, ale i v potravinářství pro ztužování tuků při výrobě margarínů.Elementární vodík (H2) má široké praktické využití: zdroj energie, redukční činidlo v chemické syntéze nebo metalurgii a také jako náplň meteorologických a pouťových balónků a do 30. let 20. století i vzducholodí.Křemík pomáhá udržovat pružnost cév a hraje roli v prevenci kardiovaskulárních onemocnění. Přestože vysoké koncentrace křemíku mohou být škodlivé, adekvátní přítomnost tohoto prvku ve stravě může stimulovat imunitní odpověď, čímž pomáhá chránit tělo před infekcemi.
Proto se doporučuje jej užívat především v případě, kdy jsou naše vlasy oslabené, mají zvýšenou lámavost, vypadávají a celkově nevypadají příliš zdravě. Křemík, tedy jeden z dalších důležitých minerálů je klíčovým stavebním kamenem keratinu, který tvoří velkou většinu našich vlasů.
Jak se značí hydroxid : Nejznámějšími jsou hydroxidy alkalických kovů a alkalických zemin (například NaOH – hydroxid sodný, KOH – hydroxid draselný, Ca(OH)2 – hydroxid vápenatý nebo Mg(OH)2 – hydroxid hořečnatý).
Co je to hydroxid sodný : Hydroxid sodný, lidově zvaný louh, je velmi silná žíravina. Jiné názvy pro hydroxid sodný jsou také natron, sodium hydroxide nebo caustic soda. Chemický vzorec louhu je NaOH.
Co patří mezi halogenidy
Halogenidy jsou dvouprvkové sloučeniny halogenů s elektropozitivnějšími prvky nebo soli halogenovodíků. Nejznámější z nich je chlorid sodný, NaCl – kuchyňská sůl. Jsou podskupinou halidů jako tzv. anorganické halidy.
Sedmnáctou skupinu periodické tabulky tvoří takzvané halogeny: fluor, chlor, brom, jod a radioaktivní astat. Ze všech skupin jsou bezkonkurenčně nejbarevnější. Fluor je světle žlutý, chlor žlutozelený, brom hnědočervený a jod černofialový.Protože vodík má záporný Joule – Thomsonův koeficient, při uvolňování tlaku se zahřívá. Je proto nebezpečí, že při náhlé expanzi stlačeného vodíku může dojít k jeho samovolnému vznícení. Vodík je lehčí než vzduch a může se akumulovat ve vrchním prostoru, pod stropem místností, v případě jeho úniku.
Jaké vlastnosti má vodík : Vodík je za normálních podmínek (tj. za teploty 273,15 K a tlaku 101325 Pa) hořlavý plyn, bez barvy, chuti a zápachu. Je asi 14,5× lehčí než vzduch (0,0899 kg m–3) a díky své nízké molekulové hmotnosti těžko stlačitelný.