Antwort Co to je kognitivní porucha? Weitere Antworten – Co zhoršuje kognitivní funkce
Známými rizikovými faktory pro kognitivní poruchu (a také pro demenci) jsou: věk, onemocnění demencí („sklerózou“) u příbuzných, dědičné vlohy – typ genetické informace „apoE4“, v osobní anamnéze cévní mozkové příhody a úrazy hlavy (zejména s bezvědomím trvajícím déle než 15 minut).Kognitivní funkce (někdy poznávací funkce) jsou jednou z hlavních oblastí lidské psychiky, jejich centra jsou uložena v různých částech mozku. Prostřednictvím kognitivních funkcí člověk vnímá svět kolem sebe, jedná, reaguje, zvládá různé úkoly.Přechodný stav mezi kognitivními změnami ve stáří a demencí se nazývá mírná kognitivní porucha (MCI). Byly popsány klinické subtypy MCI, které jsou prodromálními stadii různých typů demence. Nejčastěji je zmiňována amnestická forma MCI (a-MCI), která je považována za prodromální stadium Alzheimerovy nemoci (AN).
Jak poznat poruchu paměti : Nejčastějšími příznaky jsou:
- ztráta paměti.
- problémy s vykonáváním běžných činností
- problémy s řečí
- časová a místní dezorientace.
- zhoršující se úsudek.
- problémy s abstraktním myšlením (rozpoznávání písmen, čísel)
- zakládání věcí na nesprávné místo.
- změny chování a nálad.
Jaké jsou kognitivní poruchy
Souhrn: Poruchy kognitivních funkcí nejsou většinou izolované poruchy jedné funkce, především paměti, ale často se přidružují i poruchy dalších poznávacích funkcí včetně funkcí exekutivních. Jsou popsány základní poruchy kognitivních funkcí – demence, lehké poruchy poznávacích funkcí a ohraničené amnestické syndromy.
Co znamená oslabení kognitivního vývoje : Oslabení kognitivního výkonu (cognitive disadvantage)
V tradičním pojetí inteligence bychom řekli, že se jedná o žáka s podprůměrnými rozumovými schopnostmi či tzv. hraničními rozumovými schopnostmi (také někdy označovanými jako hraniční pásmo mentální retardace, subnormální inteligence).
Kognitivní systém čili soubor všech kognitivních procesů zahrnuje vnímání, paměť, učení, představivost, myšlení (a v rámci něj usuzování, posuzování, řešení problémů, rozhodování se, tvoření nových myšlenek a spolu s tím tvořivost) a také pozornost a řeč.
Časné příznaky stařecké demence jsou občasné změny osobnosti a lehká ztráta paměti a komunikačních schopností spolu s problémy s logickým uvažováním. Postupná patologie se projevuje zhoršením paměti a počátkem zhoršování kognitivních funkcí.
Co patří do kognitivního vývoje
U kognitivního vývoje zmíním čití a vnímání, fantazii, myšlení a řeč, paměť a pozornost. Kognitivní vývoj není oddělen od ostatních složek vývoje dítěte. Všechny složky vývoje se navzájem prolínají a ovlivňují.Určitou formou kognitivního tréninku je i běžný dialog, povídání při procházce v parku, během společného pití kávy nebo u prohlížení fotografií. U lidí s demencí probíhá kognitivní trénink individuálně nebo ve skupině. Vedle běžných pomůcek používáme i speciální pracovní listy nebo počítačové programy.Nejčastější forma demence se nejdříve u nemocného projeví zhoršením krátkodobé paměti, postižený není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Nemocný má postupem času čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost.
Stařecká demence je vážné degenerativní onemocnění, které se projevuje změnami v mozkové tkáni. Nejvíce ohrožuje osoby starší 60 let a jeho výskyt s věkem dále stoupá.
Co je to kognitivní rehabilitace : Kognitivní rehabilitace je cílená systematická snaha o zlepšení kognitivních deficitů, které vznikají v důsledku poškození mozku. Během kognitivní terapie se snažíme zlepšit vaše kognitivní schopnosti nebo je alespoň udržet ve stávajícím stavu. Cestou pravidelných a komplexních cvičení vás vedeme k vyšší soběstačnosti.
Co to je kognitivní test : Kognitivní testy jsou ideální pro objevování rozumových schopností a dovedností člověka zpracovávat informace. Thalento® Cognitive Assessments se skládají z položek s možností výběru, které inventarizují abstraktní, numerické a slovní uvažování.
Jak dlouho se zije s demencí
Častá je dále vaskulární demence (18 %). Často se ovšem jedná o smíšené formy. Průměrná délka onemocnění se odhaduje na 8–9 let.
Člověk s demencí má problém vybavit si jména blízkých, nakupuje nesmyslné věci, nepamatuje si recepty, odkládá věci na nesmyslná místa, ztrácí se na známých místech. Výpadky paměti se projeví třeba i tak, že při pohledu na hodiny ani neví, kolik je hodin.K varovným signálům nepochybně patří opakované pokládání stejné otázky, obtížné vybavování slov a problémy s artikulací, špatná orientace v čase a prostoru, problémy s počítáním nebo nakládání s penězi, neschopnost plánovat běžné aktivity nebo změny nálad. Podle závažnosti příznaků se rozlišuje několik stádií demence.
Jak se zacina projevovat demence : Nejčastější forma demence se nejdříve u nemocného projeví zhoršením krátkodobé paměti, postižený není schopen se postarat o některé věci v domácnosti. Nemocný má postupem času čím dál větší problémy s vyjadřováním, rozhodováním, nedokončuje myšlenky, je zmatenější. Mění se celá jeho osobnost.